Düzce Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencilerinden anlamlı proje… ABD’nin İsrail Büyükelçiliği'ni Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararına karşı sokağa dökülen Filistin halkına yapılan katliamın ardından öğrenciler ‘Kudüs’te Bir Kandil de Sen Yak’ projesini başlattı. Proje ile öğrenciler, Filistin halkına destek olmak amacıyla küçük şişelere hazırladıkları zeytinyağı ve Kuran’ı Kerim’i Kudüs’e gönderecek.

Hazırladıklarını nasıl göndereceklerini bilemeyen öğrenciler İl Müftüsü Hüseyin Can’ın kapısını çaldı.

“Kudüs önemli”
Bugün Müftülük Binası Konferans Salonu’nda düzenlenen program ile öğrencilerle bir araya gelen Müftü Hüseyin Can, projenin Kudüs’ü anmak, anlamak, gündemde tutmak gibi bir anlam taşıdığını belirterek şöyle konuştu:

 “Bunun için bir emanet oluşturmuşlar. Zeytinyağı küçük şişede, bir de Kur’an-ı Kerim. Demişler ki; ‘Biz bunları Kudüs’e gönderelim. İnşallah Kudüs hürriyetine kavuşur.’ Bize getirmişler, bizim de bu emaneti Kudüs Baş Müftüsüne ulaştırmamızı istiyorlar. Biz de kabul ettik bunu. Mukaddes değer olarak kabul ettik. İnşallah kısa bir zamanda Kudüs’e ulaştıracağız. Bu arada ben kendilerine benim lisanımla bir şeyler anlatmaya çalışmıştım. Şöyle demiştik: ‘Kudüs önemli. Çünkü Kudüs Hz. Peygamberimizin Miraç yolundaki son toprak parçası, ayak bastığı son toprak parçası’ demiştik.”

Biz Müslümanlar, Kudüs’ü bir başka severiz”
Düzce Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencisi, ‘Türkiye'den, Düzce'den, Cumhuriyet Anadolu Lisesi'nden selamlar’ diyerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Peygamberler şehri, kutsal şehir, ilk kıble Kudüs’te yaşamak ne kadar güzelse bir o kadar da zor olsa gerek. Oysa sevgili Peygamberimiz ilk defa Kudüs’e dönüp kılmıştı namazını, Miraç’a oradan yükselmişti. Bu yüzden biz Müslümanlar Kudüs’ü bir başka severiz. Sevgili kardeşlerimiz, elimizden hiçbir şey gelmeden oturup izlemek ne kadar zor, bir bilseniz! Haberlerde feryatlarınızı işitip yardımınıza koşamamak ne kadar acı verici... Burada, rahat ve güvenli evlerimizde iyi Müslümanlar olduğumuzu düşünmek, vicdanımızın sesini duymadan rahatça oturmak ne kadar kötü...”

Peygamber Efendimizin Hadis’i harekete geçirdi
Okul öğrencisi okullarında başlatılan projenin amacını ise şöyle aktardı:


“Hz. Peygamberimizin buyurduğu, ‘Kudüs'e gidin, orayı ziyaret edin. Mescid-i Aksa'da namaz kılın. Şayet gidemezsiniz oraya kandillerini yakmak için zeytinyağı gönderin. Böylelikle orada namaz kılmış gibi olursunuz.’  Hadis-i şerifini hatırlamak ve hatırlatmak; böylelikle Kudüs’e dikkat çekmek, Kudüs’ün bizler için ne kadar önemli bir yer olduğunu, Kudüs’ün sahipsiz olmadığını göstermektir.”

Haber: H.GÜRSOY