Yaz aylarının gelmesiyle birlikte artan hava sıcaklarına ve yol koşullarına bağlı olarak araçları yaz bakımları bekliyor. Kurban Bayramı’nın yaz sıcaklarına denk geldiği şu günlerde, tatile çıkacak sürücülerin yol ve sürüş güvenliği için araç bakımlarını yaptırmaları gerekiyor.

G Ö R S E L S O S Y A L A S D A D A D A S D A D A D A D A

 Kurban Bayramı ve yaz tatili için yola çıkacak sürücülerin, olası kazaların ve yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçmek için, hangi bakımları yaptırmaları konusunda sektörde deneyimli ve işin uzmanı A. C. Aksan Otomotiv Servis Müdürü Ümit Sel bilgiler vererek, “Özellikle tatile çıkacak olan kişilerin, yükleri ağır olacağından lastik hava basınçlarının o koşullara göre ayarlanması gerekiyor” dedi.

3-289

 Araçlar için yaz bakımları esnasında neler yapılması gerektiği ve nelere dikkat edilmesi konusunda Öncü Haber Mikrofonuna konuşan A. C. Aksan Otomotiv servis Müdürü Ümit Sel, “Kışın zorlu koşullarından çıkan otomobillerin belli başlı bakımlara ihtiyacı oluyor. Bunlardan birincisi lastiklerdir, kış lastiği kullanıyorsak yaz lastiğine geçiş yapmalıyız. Özellikle tatile çıkacak olan kişilerin, yükleri ağır olacağından lastik havalarının o koşullara göre ayarlamaları gerekiyor.  İkincisi ise Rot ve Balans ayarıdır. Rot ayarı demek, aracın direksiyonunu tuttuğunuzda direksiyon açısını ayarlayan olaydır. Rot ayarının mutlaka yapılmasını tavsiye ediyoruz. Balans ayarlarının mutlaka yapılması gerekiyor. Çünkü 80-100 km hıza çıktığınızda titreşim olur ve bu durum da yolda sizi rahatsız eder. Diğer konumuz fren sistemi, fren balata ve disklerinin mutlaka kontrol edilmesini yolda mağduriyet yaşamamanız açısından tavsiye ediyoruz. Yağ bakım zamanınız gelmediyse de, en azından seviyelerini kontrol etmeniz, yağ değişim zamanı geldiyse de mutlaka filtrenin değişmesi lazım.  Akü ve klimanın gözden geçirilmesi gerekiyor. Sonuçta yaz aylarındayız, yolda klimanızın çalışmaması büyük problem demektir. Klima gazının ve filtresinin kontrol ettirilmesini tavsiye ediyoruz Sileceklerimiz kış şartlarından çıktığı için sertleşmiş olabilir, rahat bir yolculuk için bakım yapılmasını tavsiye ediyoruz.” İfadelerini kullandı.  

G Ö R S E L S O S Y A L A S D A D1234567843 E W S D

Kurban Bayram için yola çıkacak sürücülere mağduriyet yaşamamaları için tavsiyelerde bulunan Sel, “Aracımız için gerekli olan tüm bakımları yaptığımızı varsayarsak, yolda mağduriyet yaşamamak için aracımızın sigorta ve kaskosunun yapılmasını tavsiye ediyoruz.  Araçta bulunması gereken avadanlıklar; kriko, bijon anahtarı, ilkyardım çantası, çeki halatı, takoz, reflektör ve artı olarak far ayarlarının mutlaka yapılması gerekiyor. Herkese tavsiyemiz emniyet kemeri takmadan yola çıkmayın” ifadelerine yer verdi.

ÜNSAL’DAN MEMLEKETİ İÇİN ÇIRPINAN ÖZCAN’A TEŞEKKÜR ÜNSAL’DAN MEMLEKETİ İÇİN ÇIRPINAN ÖZCAN’A TEŞEKKÜR

Haber: Zeki AŞIKOĞLU

Kameraman: Emirhan TÖNGEL