Filistin’de kadın – çocuk demeden yaptığı vahşetle Müslüman ülkelerin tepkisini çeken Siyonist İsrail, insanlık dışı saldırılarına devam ediyor. Başta Türkiye olmak üzere, çocuk – kadın, genç-yaşlı ayırt etmeksizin tüm dünya kamuoyunun önünde büyük katliamlar yapan ve acılar yaşatan İsrail adeta savaş suçu işleyerek, soykırım yapıyor.

WhatsApp Image 2023-12-03 at 16.32.37

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Düzce’den de Filistin’e destek, İsrail ürünlerine ise boykot çağrıları devam ediyor. Koçyazı Mahallesi’nde aynı okulda okuyan kendileri küçük yürekleri büyük çocuklar, biriktirdikleri harçlıklarını ve yaptıkları satışlardan elde ettikleri paraları, Filistinli çocuklar için bağışlamak için harekete geçti.

İlkokul ve Ortaokuldan oluşan arkadaş grubu, büyüklerinin desteği ve yardımı ile Filistin’e destek amaçlı satış yapmak için, oturdukları sitenin önüne yardım standı kurdular.

Yaşları küçük olmasına rağmen, sosyal bilinci ve empati yeteneği yüksek olan çocuklar, Gazze’de yaşanan acıları ve akranlarının yaşadığı zorlukları yüreklerinde hissederek, zulüm altındaki Filistin Halkının yanında olduklarını göstermek için, “ateşe su taşıyan, karınca” misali, ailelerinden ve kendi biriktirdikleri  harçlıklarından aldıkları ürünleri satarak Filistinli çocuklara yardım etmeye çalışıyor.

Öte yandan İlkokul ve ortaokul yaşlarındaki arkadaş grubu, 2021 yılında Manavgat yangınında ve 6 Şubat depremlerinde de aynı şekilde yardım faaliyeti yaptığı belirti.

WhatsApp Image 2023-12-03 at 16.32.43

Konu ile illgili Öncü Haber mikrofonuna konuşan küçük çocuklar: “Biz öncellikle evimizdeki kitaplardan başladık  Zamanla kendi harçlıklarımızdan verip Filistin'e destek için koymak istedik” diyerek şu ifadeleri kullandı.

WhatsApp Image 2023-12-03 at 16.32.42 (1)

“Biz kendimiz düşündük bunu, Filistinin durumunu herkes biliyor zaten. Bizde Filistine yardım amaçlı kermes düzeledik.”

“Önce Ömer arkadaşımız bu işi yaptı. Bizde ondan görüp yardım etmek istedik. Allah kimseye böyle savaşlar göstermesin. “

WhatsApp Image 2023-12-03 at 16.32.36

HAYVANIN ÖNÜNE KOYACAĞIN YEMEĞİ İŞÇİNİN ÖNÜNE KOYMAYA UTANMIYOR MUSUN? HAYVANIN ÖNÜNE KOYACAĞIN YEMEĞİ İŞÇİNİN ÖNÜNE KOYMAYA UTANMIYOR MUSUN?

“Bende çok mutlu olduğum için bu durumdan bende abimlerle burda olmak istedim.”

“Biz bir kaç arkadaşımla önce kart, sakız ve kitap satarak başlamıştık. Sonra kazandığımız parayla başka şeyler de aldık ve bu şekilde büyüttük.”

WhatsApp Image 2023-12-03 at 16.32.35

“Biz öncelikle evimizdeki kitaplardan başladık. Zamanla kendi harçlıklarımızdan verip Filistin'e destek için koymak istedik.”

“İlk başta arkadaşlarımıza ve bize destek çıkan büyüklerime çok teşekkürlerimi sunuyorum. En başta kitap sattık ve büyüyr büyüyr bu hale geldik çok mutluyum.”

Haber: Zeki Aşıkoğlu

Kameraman: Livanur Ünsal