60 yıl önce Hacı Hidayet Türkseven önderliğinde başlayan ve günümüze kadar sayısız umreci ve hacı adayını kutsal topraklara ulaştıran Hacı Hidayet Tur, 3 yıllık pandemi yasağının kaldırılmasıyla birlikte faaliyetlerine başladı.

Yenilenen ekibi, genç ve dinamik yönetimiyle hac umre organizasyonlarında, yolcularını ayrıcalıklı hissettiren Hacı Hidayet Tur, 2023 yılı umre organizasyonlarına başlayacağını geçtiğimiz aylarda duyurmuştu.

Aleyna Mübarek Türkseven Karameşe yönetiminde, tecrübeli ekip ve kutsal toprakları karış karış bilen rehberler eşliğinde gerçekleştirilen umre organizasyonu, alışılmışın dışında bir ayrıcalık ve konforla, kutsal topraklara özlem duyan vatandaşları sevgiliyle buluşturuyor.

Bu kapsamda pandemi dönemine denk gelmesi nedeniyle uzun süredir kutsal toprakların hasretiyle yanıp tutuşan 60 kişilik kafile, bugün Liman Petrol yanında konuşlanan otobüsle, sevenleri, akrabaları, dostlarının duaları ve sevinç gözyaşlarıyla uğurlandı.

Konuya ilişkin Öncü Haber mikrofonlarına sevinç ve mutluluklarını paylaşan umreci adayları, ülkemizde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 10 ilimizde büyük bir yıkıma neden olan deprem afetinden etkilenen depremzedelere dua etmeyi de ihmal etmedi.

Sevdiklerini, ailelerini, akrabalarını geride bırakarak yolculukların en güzeline uğurlanan umreci adayları şunları söyledi…

“Dededen toruna gelenek devam ediyor”

Konuya ilişkin Öncü Haber Mikrofonuna konuşan Türkseven Şirketler Grubu Onursal Başkanı Ömer Faruk Türkseven;“Bu yaptığımız iş tabi ki gönül işi. Sülalemiz, ailemiz bu gönül işini bırakma niyeti yoktu. Hacı dedenin birinci torunlarından Mübarek Hanım, inşallah bayrağı ona teslim etti. Bundan sonrada inşallah Allah’ın ona çizdiği yolda onun referansıyla, onun öngörüsüyle bu işi devam ettireceğiz. Yine memleketimizde Umre ve Hac görevlerini yapmak isteyenlere her türlü yardımcı olacağız. Biz bu işi ailemiz olarak para kazanmak amaçlı yapmıyoruz. Kutsak topraklara gidip gelmek için bir önder gerekiyor. Gidip gelmek isteyen insanlara önderlik yapıyoruz sadece. Bizde o topraklardan kopmak istemiyoruz, ailemizin her ferdi o topraklara gitmek istiyor. Sırayla inşallah Mübarek Hanımın önderliğinde bu işlerde gücümüz yettiği kadar, ömrümüzün yettiği kadar devam edeceğiz. Pandemiden sonra Mübarek Hanımın ilk kafilesi kızımın. Kendisi daha önce Umre ve Hac ziyaretlerini yapmıştı. İnşallah bu kafilesiyle beraber kendi organizasyonu Hacı dedesinden aldığı ilk organizasyonu olacak. 60 kişilik grupla beraber yanında ki yardımcılarıyla beraber o topraklara gidiyor. Her türlü vazifeyi en güzel şekilde yapacaklarına inanıyoruz.” İfadelerini kullandı.

Hacı Hidayet Tur yönetimini devralarak yeni bir solu kazandıran Aleyna Mübarek Türkseven Karameşe ise;

“3 yıl aradan sonra daha genç, yenilikçi ama tecrübemiz eksiksiz bu şekilde başladı. Çok güzel bir kafile oldu gerçekten. Çok gençler var, büyüklerimizde var onlarda bizimle gençleşti. Daha yola çıkmadan ben bunu hissediyorum. Allah’ın izniyle, ailemizin gücüyle, dedemin bana verdiği tecrübelerle Umremizi yapıp inşallah ülkemize tekrardan döneceğiz. Daha önce de belirttiğim gibi Umre ve Hac organizasyonlarımız devam ediyor, ara vermeden devam edecek. İrtibat numaralarımız zaten mevcut. Düzce’mizin halkı bize oradan ulaşabilirler. Biz oradayken de ekibimiz vatandaşlarla ilgilenecektir. Döndüğümüzde de Umrecilerimizden tekrar bir röportaj vereceğiz. Memnuniyetleriyle ilgili. Ben gönülden inanıyorum çünkü biz maddi kısımlarla ilgilenmiyoruz. Her Umrecimizle bire bir ilgileniyoruz. Döndükten sonrada bunu dile getireceklerini biliyoruz. Şimdiden teşekkür ediyoruz.” İfadelerine yer verdi.

Umreci Remzi Erdem:

“Umreye 3. Kez gidiyorum. Mutluyum sevinçliyim. Daha önce gitsek bile her gidişte acemi oluyor insan. Unutuyor insan, yine rehberleri dinlemek gerekir. Orası mutlu olmak için çok iyi bir yer.”

Hacı Anne:

“Hacı işini biz yapıyoruz yıllardır. Bu yıl artık biz yaşlandık. Beyimde ben de rahatsısız, bu yıl hacı işi yapmayacağız dediler. Torunumda ben istiyorum ben yapacağım dedi. Biz de çok memnun kaldık. Hacı Türkseven organizasyonlarını ben kaybetmeyeceğim bunu devam ettireceğim dedi. Maşallah 1 ayda bu kadarını yaptı. İnşallah devamı da gelir.”

Ayşe Hanım:

“Ben ilk defa Türkseven’ler ile Umreye gittim. Çok memnun oldum. Türkseven ailesinin çok seviyorum. Oğlanları oğlum, kızları kızım, kendisi de benim çok yakın arkadaşım. Tekrar bunlarla eşimle gitmeyi tercih ettim. Türkseven’ler benim ailem ben onlardan birisiyim. Depremzedelerimize ve herkese dualarımızı edeceğiz.

Bir başka Umreci adayı:

“Bu işe vesile olmuşlar bu işe görevlendirilmişler. Allah daha güzel günler yaşatsın. Boynumuz bükük tabi ülkemizde 10 ilimiz hasarlı. Ama Allah’ın izniyle nasıl yıkıldıysak öyle de kalkacağız İnşallah. Orada da dualarımız herkesle. Allah Türkseven ailesinden de razı olsun.”

Aysel Malkoç:

“Bu 3. Gidişim Umreye. Çok heyecanlıyım ama hüzünlüyüm de.  Gideceğimiz için çok mutluyum ama geride bıraktığımız depremzedeler için içimiz buruk gidiyoruz. Onlar içinde çok dua edeceğiz.”

Şükran Baydan:

“ Hacca da gittim, Umreye de gittim. Allah tekrar nasip etti. Çok mutluyum ve çok duyguluyum. Bu sefer içimiz buruk ama çok dua ettik, dualarımızı da orada tamamlayacağız inşallah.”

Şeyma Topkoroğlu:

“İl defa gidiyorum ve çok heyecanlıyım. Bir yanımız buruk ama herkese dua edeceğiz.”

Nuriye Kaya:

“7 sene önce Hacca gittim şimdi de Umreye gidiyorum. Uçuyorum gibi çok sevinçliyim. Depremzedelere de çok üzülüyorum. Allah onlara da bize de bir daha yaşatmasın. Biz de yaşadık çok zor. Dualarımız hep onlarla.”

İlk durağı Medine olan kafilenin, daha sonra Mekke’ye hareket edeceği kaydedildi.

Kutsal toprakların her karışını müşahede etme imkânı bulacakları bu huzur dolu manevi yolculukta, geride kalan sevenleri de Hacı Hidayet Tur farkıyla, sosyal medya hesaplarından yapılacak canlı yayınlarla onları takip etme imkânı bulacak.

Öte yandan Söz konusu yayınların hangi hesaptan yapılacağına ilişkin detaylı bilgi, Öncü Haber İnstagram ve Facebook sayfalarından düzenli olarak paylaşılacak.

Haber – Ahmet Çelik