Düzce İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder’in talimatıyla Düzce’de eğitim gören Lise Öğrencilerine yönelik Etkinlik düzenlendi.

Düzce İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü Ekiplerince organize edilen etkinlik kapsamında, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde vizyona giren, 2017 yılında hain terör örgütü PKK tarafından şehit edilen Müzik Öğretmeni Aybüke Yalçın’ın hayat hikayesinin anlatıldığı “Aybüke: Öğretmen oldum ben” filmi, izletildi.

İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder ve Ekibinin de katıldığı etkinlikle liseli öğrenciler duygu dolu anlar yaşadı.

09C42Bc9 Fbe3 4Ffe Bbd9 4A67Ba5Ba9Fe

Öncü Haber Mikrofonuna konuşan öğrenciler, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

Hakan Tokatlı-Cemil Meriç Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı: Çocukların öğretmenlerin yaptığı fedakarlıkları anlaması için, Güzel bir etkinlik oldu. Öğretmen vatan için her şeyi yapan bireydir. Canını her koşulda feda edebilir. Eğitim Doğu ya da Batı değil her yerde gerçekleşir. Biz de öğrencilerimizin bu fedakarlığı tanıması için buradayız.

Enis Yerlikaya: “Film güzeldi, milli duyguları gösteren bir film. Böyle şeylerin olması güzel, ben beğendim”

Nisa Köksal: “Filmi etkileyici ve çok güzel buldum. Beklediğimden yüksek bir performans gördüm.”

Talha Enes Çetin: “Film güzeldi, duygular güzel yansıtılmış. Daha çok bilinçli bir birey oldum.”

“Ben filmi gayet beğendim. Oyuncular, duyguları net ve iyi yansıtıyorlar.”

“BERAT” KANDİLİNİN FAZİLETLERİ NELERDİR? “BERAT” KANDİLİNİN FAZİLETLERİ NELERDİR?

AYBÜKE YALÇIN KİMDİR?

3 Eylül 1994 tarihinde Çorum'un Osmancık ilçesinde doğdu. Körfez Anadolu Lisesinden mezun oldu. Bu dönemde Edremit Kültür ve Sanat Derneğinde müzik eğitimi aldı. Sonrasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu. 2016 yılında Batman'ın Kozluk ilçesindeki Kozluk Çok Programlı Anadolu Lisesine atandı.

ŞEHİT EDİLMESİ

9 Haziran 2017 tarihinde öğrencilere karnelerini dağıttıktan sonra arkadaşlarıyla arabaya binip beş kişi yola çıktılar. İlçe merkezindeki bir yan yolda gasp ettiği takside bekleyen PKK'lı saldırgan önündeki yoldan Belediye Başkanı Veysi Işık’a ait araç geçerken uzun namlulu silahla araca ateş açtı. Makam aracı manevra yapıp kaçsa da saldırgan ateşi kesmeyip aracın arkasından ateş etmeye devam etti. Yalçın bu saldırı sırasında olay yerine yakın olup kurşunlardan bazıları ona isabet etti. Olaydan hemen sonra ağır yaralı olarak kaldırıldığı Kozluk Devlet Hastanesi'nde Şehit oldu. Şehit Aybüke Yalçın’ın naaşı Osmancık'a getirilip defnedildi.

3Fa1Cabe E881 4E5D B11E Fb564Ccc3Dc1

HATIRASI YAŞATILMAYA DEVAM EDECEK

Şehadeti sonrasında Aybüke Yalçın'ın görev yaptığı Kozluk Çok Programlı Anadolu Lisesi, mezun olduğu Körfez Anadolu Lisesi, saldırının gerçekleştiği Hastane Caddesi ve mezun olduğu Necmettin Erbakan Üniversitesi'nin orkestra salonuna ismi verildi. Türkiye genelinde de Osmancık'ta ortaokula, Kozluk'ta konukevine, Muş'un Bozbulut köyündeki okulun kütüphanesine, Dörtyol'daki kütüphaneye, Pozantı'daki bir lisenin resim atölyesine, Safranbolu'daki üst geçide adı verildi. Ayrıca Laçin'deki bir lisede adına sanat merkezi oluşturuldu.

0654Aba2 Cd5A 4A9B A180 Eac280Fa2217

Hatırasına yönelik 2017 yılında masa tenisi turnuvası, 2018 yılında Türk halk müziği solo ses yarışması düzenlendi.

Çankaya, Mustafa Kemal Mahallesi'nde bulunan 2120. Caddeye Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın'ın adı verildi.

2 Mayıs 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan Cudi-Gabar’da günlük 100 bin varil üretim kapasiteye sahip petrol bulunduğunu ve Gabar’daki petrol kuyusuna Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın adı verildiğini duyurdu.

B81B6143 8Fe2 4B45 A3Db 04E9E0F51B3F

Haber – Ahmet Çelik

Kameraman- Zeki Aşıkoğlu