Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca başkanlığında dün toplandı. Toplantıda son dönemde 30 bin sınırına dayanan günlük yeni vaka sayısı ve 140’ı geçen günlük vefat sayıları masaya yatırıldı. Salgının kontrol altına alınması için yeni tedbir ve kısıtlamalar gündeme geldi.

Toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Koca, bir video açıklama yayınladı.

Koca, “Bilim insanları aşıyla artık yoluna girecek bir hayattan bahsediyor ve COVİD-19'a karşı zafer duygusu dünyanın her yerinden alttan alta artık yükseliyor. İtimat edeceğimiz; ayların biriktirdiği bir yorgunluk değil, budur. Önümüzde hayatın ışığı var” dedi.

Maske ve mesafe kurallarının virüsü yok etmeye yetmeyeceğini ancak hastalıktan koruyacağını söyleyen Koca, “Hepiniz biliyorsunuz ki, maske ve sosyal mesafe tedbirleri Kovid-19 virüsünü yeryüzünden silip atamaz. Bu iki tedbir bizi hastalıktan ve virüsün yol açacağı ölümden korur. Tedbirlere bu yüzden uymak zorundayız. Yine hepiniz biliyorsunuz ki, insanlık virüs karşısındaki zaferini, adı aşı olan silahla elde edecek. Bugün birçok insanın karamsarlık ve belirsizlik, yılgınlık duyguları içinde olmasının sebebi, aşı hakkında yeterli bilgiye sahip olmamasıdır” ifadelerini kullandı.

"14 MİLYON DOZDAN FAZLA AŞI UYGULANDI"

Türkiye'de şu ana kadar 14 milyon dozdan fazla aşı uygulandığını belirten Bakan Koca, “Yurtdışından getirerek kullanıma aldığımız aşı, toplamda 18 milyon dozun üzerinde. Ayrıca bugün itibariyle, 10 milyon doza tekabül eden, dolumu Türkiye'de yapılacak aşı elimize ulaşmış durumda. Mayıs sonuna kadarsa toplam 100 milyon dozun Türkiye'ye ulaşmasını bekliyoruz. Anlaşma bu şekilde yapılmıştır. Bunlar, her birinize güven telkin edecek sayılardır” dedi.

FİRMALARLA GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

1,4 milyon doz Biontech aşısının Türkiye’ye ulaştığını ve bu sayının Nisan ayı başında 4,5 milyon doza ulaşacağını belirten Bakan Koca, “Buna ek olaraksa 30 milyon dozluk opsiyonlu anlaşma yapılmıştır. Başında Türk bilim insanlarının bulunduğu Biontech'in üretim kapasitesi arttıkça, Türkiye aşıdan daha fazla yararlanacak. Kamuoyunda adı sık geçen Rus menşeli aşı Sputnik V'in gelişim süreçlerini yakından izledik. Sputnik'in tedariki için ilk görüşmelere başlanmıştır. Bu aşı, uygunluğunun kesinlik kazanmasına dönük test sürecinden sonra yaygın kullanıma alınabilecek. Dünyada kullanımda olan diğer aşılarla ilgili olarak da girişimlerimiz devam etmektedir. Firmalarla görüşmelerimizde Haziran ayından önce aşı gelmesi için gayretimiz sürüyor” cümlelerini kullandı.

YERLİ AŞIDA SON DURUM

Aşının uzun vadeli bir ihtiyaç olacağının bir gerçek olduğunu belirten Koca, “Böyle bir salgında, bir başka ülkenin ürettiği aşıya bel bağlamaksa yanlıştır. Tedarikte zorlanmanın ötesinde, bunun ekonomik bedelleri de ağır olur. Kendi aşımız, kendi silahımızdır” dedi.

Yerli aşı çalışmalarındaki son durumu paylaşan Koca, “Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen İnaktif aşı Faz 2 safhasındadır. Son gönüllünün ikinci doz aşısı 9 Nisan’da yapılacak, sonuçların elde edilmesini takiben Nisan ayı sonunda, son aşama olan Faz 3 aşamasına geçilecek.” dedi.

'Tarihte son bulmamış savaş yoktur. Tarihte son bulmamış salgın da yoktur.' Diyen Koca, “İnsanlık COVİD savaşının sonuna gelip dayandı” dedi.

“TÜRKİYE’DE SALGIN MAYIS HAZİRANDA KONTROL ALTINA ALINIR”

Koca sözlerine şöyle devam etti:

“İnsanlık bunu basit iki tedbir ve aşıyla başarıyor. Aşı konusundaki çalışmalarımızı anlattım. Tedbirlere uyumsa, ne yazık ki, giderek azalıyor. Her birinizin bizlerden beklediği bir cevap var. Her birinizin sorduğu soru, kelimesi kelimesine aynı: 'Bu böyle ne kadar sürecek?' Buna kimse kesin cevap veremez. Çoğu bilim insanına göre, bugün için makul soru şudur: 'Salgın ne zaman kontrol altına alınır?' Bunun bir cevabı var: Aşılama tamamlandığında. Türkiye için, 'Mayıs sonu, bilemediniz, Haziran ayı sonuna kadar!' dersek, bu, mevcut durumda gerçekçi bir cevap olacaktır.

“İNANIN Kİ, YAKIN GÜNLER GÜZEL GÜNLER OLACAK”

Bunun üç asgari şartı var: Her birimizin, süreçte tedbirlere uyması; aşı tedariki için yaptığımız, bağlayıcı olan anlaşmalara uyulması; aşı programını etkileyecek olası bir sorun yaşanmaması. Üç şarttan biri, tedbirlere tam uyum, sizlere bağlıdır. Diğer ikisi için, büyük bir performansla çalıştığımızı bilmenizi istiyorum. Planlarımıza göre, 100 milyondan fazla doz aşının tamamı mayıs sonuna kadar elimizde olacak. Ve 50 milyonu aşkın kişinin aşısı tamamlanıp, büyük kısmında koruyuculuk başlayacak. İnanın ki, yakın günler güzel günler olacak.”

HABER: Mehmet GÜNESEN