Ramazan Ayı boyunca ÖNCÜ TV ekranlarında izleyebileceğiniz "İftar Sohbeti" programı dün Merkez Büyük Camii'den canlı olarak gerçekleştirildi. İl Müftülüğü Eğitim Uzmanı Necmettin Kuzu'nun sunduğu programın ilk günkü konukları ise Düzce İl Müftülüğü Şube Müdürü Murat Bakırkaya ve Merkez Camii İmamı Selman Özban oldu.


İftara dakikalar kala canlı olarak yapılan programda ilahiler, Hadis-i Şerifler, ayetler ve mealleri okundu. Ramazan ile ilgili hemen hemen her konunun konuşulduğu program Kur'an-ı Kerim'den ayetler okunarak başladı.


Hoş bir sohbet edasıyla geçen programda Ramazan'ın insana kolaylıklar sağladığından bahsedildi. Ramazan başlamadan önce havaların bunaltıcı derecede sıcak olmasına karşı Ramazan başladıktan sonra havaların serinlemesi buna örnek verildi.Ramazan Sevinci programının ilk günkü konuğu olan Düzce İl Müftülüğü Şube Müdürü Murat Bakırkaya, orucun tanımından bahsetti ve sadece oruç tutmanın yeterli olmadığını, insanın dilini yalandan da uzak tutması gerektiğini söyledi.Bakırkaya, " Oruç ibadeti yemekten, içmekten, cinsi münasebetten imsak ve iftar arası insanın kendini uzaklaştırmasıdır. Ama Efendimiz (S.A.V) "Bir kişi yalan söylemeyi, yalanla iş yapmayı sürdürürse Allah'ın onun aç ve susuz kalmasına ihtiyacı yoktur" diyor. Demekki oruç tutmak yetmiyor, yalan konuşmamak da önemli" dedi.İlerleyen dakikalarda ise Ramazan Ayı'nda oruç tutan insanların nasıl bir tavır sergilemesi gerektiği konusunda konuşuldu. 


Bakırkaya, " İftar sofraları bugünden itibaren başladı, davetler, ziyafetler vs. Bu davetlerde, muhakkak sofrada bir tane yetim, öksüz veya ihtiyaç sahibi birinin bulunması lazım. Bu olursa oruç ibadeti gerçek manasına ulaşmış olur. Yoksa zenginlerin birbirini ağırladığı davetlere dönüştürülürse oruç ibadetinin de insana çok birşey katacağını düşünmüyorum" şeklinde konuştu.


Merkez Büyük Camii'nde yapılan program, iftar saatinin gelmesiyle son buldu. Akşam ezanı canlı olarak ÖNCÜ TV ekranlarında verildi.

 

Haber,E.Tınaz