2023-2024 Eğitim Öğretim yılı yarıyıl tatili yarın çalacak son ders ziliyle başlayacak. 15 günlük tatil öncesinde Öncü Haber’e özel açıklamalarda bulunan Düzce İl Milli Eğitim Müdürü Emrullah Aydın: “okullar sadece bilgi edinme kurumları değil, aynı zamanda hayatın öğrenildiği kurumlardır. Her bir öğrenci ayrı bir cevherdir. Okullar ve öğretmenler bu cevherleri keşfetmeye yönelik çalışmalıdır. Biz de bakanlık politikası olarak Düzce’de bunu hayata geçiriyoruz. Velilerden de bu anlamda destek bekliyoruz.” İfadelerini kullandı.


Düzce’de 73 bine yakın öğrencinin 15 günlük tatile gireceği 2023-2024 Eğitim Öğretim yılının ilk yarısı, yarın çalacak son ders ziliyle tamamlanacak.

“DÜZCE’DE EĞİTİM YATIRIMI ARTARAK DEVAM EDECEK” “DÜZCE’DE EĞİTİM YATIRIMI ARTARAK DEVAM EDECEK”

Karnelerini alacak olan öğrenciler, 5 Şubat 2024 günü tekrar ders başı yapacak.

Yarıyıl tatili öncesi, Düzce’deki örgün eğitimin gidişatı, bürokratik anlamda yürütülen çalışmalar ve yapılacak yeniliklere ilişkin, Düzce İl Milli Eğitim Müdürü Emrullah Aydın, Öncü Haber’e özel açıklamalarda bulundu.

DÜZCE’DE 72 BİN ÖĞRENCİ YARIYIL KARNESİ ALACAK


Her öğrencinin keşfedilmeyi bekleyen bir cevher olduğunu kaydeden Aydın şunları söyledi:
“Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, birinci yarıyılın ardından öğrencilerimizle birlikte dört ay süren eğitim döneminden sonra yaklaşık iki Şubat'a kadar sürecek olan tatilimize girmeye hazırlanıyoruz. İnşallah bu dönemde çocuklarımız dinlenme safhasına geçeceklerdir. Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, toplamda yetmiş iki bin öğrencimiz bulunmaktadır ve bu öğrencilere karne dağıtımını bu cuma günü gerçekleştireceğiz. Bu süreçte, bakanlığımızın belirlediği politikaları en iyi şekilde Düzce'de uygulamanın mücadelesini verdik.

“BAKANLIK, ÖĞRENCİLERİN BİREYSEL YETENEKLERİNİ ÖNEMSİYOR”

Gördüğümüz kadarıyla, özellikle Düzce halkına ve velilere, bakanlığın politikalarının artık öğrencilerin bireysel yeteneklerini ortaya çıkararak not merkezli değerlendirmelerden uzaklaştığını ifade etmek istiyorum. Bu, önemli bir değişimi simgeliyor ve yeni bir eğitim paradigmasının oluşturulduğunu gösteriyor. Bu değişimi anlamak ve kabul etmek, velilerimiz için önemlidir.

Özellikle vurgulamak istediğim bir diğer nokta, merkezi sınavlarda öğrencilerin iki saatlik bir değerlendirmeye tabi tutulduğu ve bu durumun çocukların hayatını olumsuz etkilediği gerçeğidir. Her çocuğun bu durumu hak etmediğini düşünüyoruz. Her öğrencimizin bir cevher olduğuna ve milli eğitimin bu cevheri keşfetmekle yükümlü olduğuna düşünüyoruz.

“OKULLARDA SON HAFTA DERS İŞLEMEDİK SOSYAL AKTİVİTE YAPTIK”

Bu hafta sonu, okullarımızda resmi bir yazı ile ders işlenmeyeceği, sosyal faaliyetlerin yapılacağı, fıkra anlatılacağı, şarkı söyleneceği, geleneksel oyunlar oynanacağı ve benzeri etkinliklerin gerçekleştirileceği bir karar aldık. Amacımız, çocuklarımızı sadece bilgi aktarımı odaklı bir eğitim sisteminden uzaklaştırarak, hayatın kendisini keşfettikleri bir ortam oluşturmaktır.

Velilerimizden, bakanlığın yeni politikasına inanmalarını ve çocuklarının sadece akademik başarılarına odaklanmaktan uzaklaşıp bireysel yeteneklerini keşfetmelerine destek olmalarını bekliyoruz. Bu dönemde çocuklarımızı sadece boş zaman olarak değil, aynı zamanda öğrenmeye ve keşfetmeye yönlendirici bir fırsat olarak görmelerini temenni ediyoruz.

SEÇMELİ DERSLERLE ÇOCUKLARI GELECEĞE HAZIRLIYORUZ

Bu süreçte, yeni seçmeli derslerle çocukların iletişim becerilerini artırmaya yönelik çalışmalar yaptık. Dilin zenginlikleri dersi, çocukların konuşma, yazma ve anlama yeteneklerini geliştirmek amacıyla önemli bir adımdır. Ayrıca, adab-ı muaşeret dersi gibi seçmeli derslerle çocuklarımıza hayatta nasıl davranmaları gerektiği konusunda rehberlik etmeye çalışıyoruz.

Velilerimizden, çocuklarının okul döneminde olduğu gibi tatil sürecinde de onları destekleyerek, aile ortamında geleneksel değerlere önem vermelerini ve çocuklarına tecrübelerini aktarmalarını bekliyoruz. Bu dönemde, çocuklarımızın sadece test çözmesine yönlendiriyoruz. Çocuğunuzu sadece test çözme odaklı yetiştirmek büyük bir yanlış. İnşallah bunları millet olarak, ülke olarak en kısa zamanda atlatacağız. Vatanımızın politikaları da bu yönde. Bu anlamda bize destek veren, sorumlu medya olarak hareket eden öncü grubuna çok teşekkür ediyorum.

“ÇOCUKLARIMIZ TATİLDE BİR KİTAP TAMAMLARSA BİZİ MUTLU EDER”

Çocuklarımıza iyi tatiller diliyorum. Tatillerin sadece boş bir zaman olarak değil, aynı zamanda öğrenme ve keşfetme fırsatı olarak değerlendirilmesini temenni ediyoruz. İnşallah yanlarında ufak da olsa bir kitap tamamlarlarsa bizi mutlu ederler. Kendi tatillerinin tadını çıkarmalarını temenni ediyorum.

Ailelerimize de çocuklarımızı evde geleneksel aile ortamını yaşamaları doğrultusunda çaba göstermeye davet ediyoruz. Özellikle velilerimiz, çocuklar okulda oldukları süreçte daha fazla müdahalede bulunuyorlar. Ancak okuldan uzaklaştıklarında, çocuklarımız evde sanki bir fazlalık gibi hissedebilirler. Bu durumu değiştirmek için geleneksel aile değerlerini yaşatan bir ekip oluşturarak, anne-babanın çocuğunu karşısına alıp bir yetişkin gibi iletişim kurmalarını ve tecrübelerini aktarmalarını bekliyoruz.”

HABER – AHMET ÇELİK
KAMERAMAN – EMİRHAN TÖNGEL