Cumhuriyet tarihinin büyük afetlerinden biri olarak nitelendirilen Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen depremde evleri yıkılan depremzedeler Düzce’ye getirilmeye devam ediyor.

331081355_1569351940210331_1545862080057932543_n

Düzce’de ki KYK yurtlarında ve çiftlik yaşam alanında misafir edilen depremzedeler için Düzce İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından Mobil Sağlık Hizmeti ve kaldıkları KYK yurtlarına ise aile hekimi, hemşire görevlendirilmesi yapıldı.

Düzce İl Sağlık Müdürlüğü’nün Facebook’tan yaptığı paylaşımda şu açıklamalara yer verildi:

“Depremzede kardeşlerimizin yanındayız.

İl Sağlık Müdürlüğümüz depremin olduğu ilk dakikadan itibaren depremzede vatandaşlarımızın yanında,

İl Sağlık Müdürlüğümüzce deprem bölgelerinden ilimize gelen ve ilimizdeki KYK Öğrenci Yurduna yerleşen vatandaşlarımız ile Çiftlik Yaşam Alanında misafir ettiğimiz beş depremzede ailemize Mobil Sağlık hizmeti verilmektedir.

Müdürlüğümüzce ilk olarak 15/02/2023 tarihi itibariyle Depremzede misafirlerimiz için KYK Öğrenci Yurduna Aile Hekimliği Birimi hizmete açılmış ve Aile Hekimi ve hemşire görevlendirilmesi yapılmıştır.

331487952_931137958058858_6539233375564497111_n

Aile Hekimliği Birimimiz ve Mobil Sağlık Aracımızla koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmeti kapsamında; depremzede vatandaşlarımıza Bebeklik/çocukluk çağı aşıları, gebe izlem ve takipleri, kronik hasta takibi, diş sağlığı taramaları, bulaşıcı hastalıkları önleme çalışmaları ile çevre sağlığına yönelik hizmetler yerinde verilmektedir.

Hastanede değerlendirilmesi gereken depremzedelerin Hastanelerimize yönlendirilmesi sağlanmaktadır. Epilepsi hastalığı olan bir çocuğumuzun ambulans ile hastaneye sevki sağlanmış olup, ayrıca acil durumlar için 112 Acil Sağlık Hizmetleri ambulanslarımız hazır tutulmaktadır.

Deprem bölgesinden gelen misafirlerimizin yaralarını sarmak için tıbbi yardımlarımıza ek olarak; depremde büyük psikolojik travma yaşayan, can kayıpları yaşayan, genç/yaşlı depremzede vatandaşlarımıza psikososyal destek vermek ve bu zorlu süreci daha kolay atlatmalarına yardımcı olmak için Valiliğimiz Koordinasyonunda Düzce Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü işbirliği ile İl Sağlık Müdürlüğümüzün çeşitli birimlerinde görevli psikolog ve sosyal çalışmacı personelimizin de buralarda görevlendirmesi planlanmış ve çalışmalara başlamıştır.

Deprem afetinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet dilerken tüm yaralılara acil şifalar dileriz.

Bu zor zamanları birlikte atlatacağız.”