YANLIŞ OTURUŞ DURUŞ BOZUKLUĞUNA YOL AÇIYOR YANLIŞ OTURUŞ DURUŞ BOZUKLUĞUNA YOL AÇIYOR

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın talimatıyla gıda üretimi yapılan işletmelere yönelik 81 ilde eş zamanlı olarak başlatılan denetimlerde ilk hafta geride kaldı.

34 denetçi sahada

Bu kapsamda Düzce’nin 8 ilçesinde de rutin denetimlere ek olarak farkındalığı arttırmak için harekete geçen 34 denetçi sahaya çıktı. ​İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun da bazı noktalarda denetçilere eşlik etti. Lokanta, restoran, kafeterya ve oteller denetlenirken gerekli görülen yerlerden ise numunelere alınarak laboratuvara gönderildi.  Hijyen ve muhafaza koşulları açısından uygun olmayan işletmelere ise idari yaptırım uygulandı.

Bu yıl 3 bin 744 denetim

Konuyla ilgili Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Ocak 2023’ten il genelinde bu yana gıda işletmelerine yönelik 3 bin 744 denetim gerçekleştirildiği kaydedildi. Kurallara uymayan 23 iş yerine ise toplamda 248 bin 647 TL para cezası kesildiği belirtildi. 

“En iyi denetleyici, tüketicidir”

Açıklamada güvenilir olmayan gıdaya göz açtırılmayacağı vurgulanırken “Vatandaşlarımızdan karşılaştıkları olumsuz durumları Alo 174 Gıda Hattı'na bildirmeleri önem arz etmektedir. Bu bir vatandaşlık görevidir ve gıda güvenilirliği ile tüketici menfaatleri açısından büyük önem teşkil etmektedir. Unutmayalım ki en iyi denetleyici, tüketicidir.” denildi.