14 Mayıs Dünya Çiftçiler günü, tüm yurt genelinde olduğu gibi Düzce’de de çeşitli etkinliklerle kutlandı kutlanmasına, ama üreticiler Düzce ve Karadeniz Bölgesi’nin en önemli gelir kaynaklarından birisi olan fındıkta hasat öncesi artan maliyetlerden dem vuruyor.

Türkiye’nin en önemli ihracat kalemlerinden bir tanesi olan fındık fiyatlarının hasat öncesinde açıklanmasını bekleyen üreticiler, fiyatların artan maliyetlerin baz alınarak açıklanmasını istiyor.

Cats-43

Konu ile ilgili Öncü Haber Merkezine açıklamalarda bulunan Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Kadir Mutioğlu, üreticilere verilen destek ödemelerinin yeniden güncellenmesi ve üreticilere iyi bir fiyat verilmesini istedi.

PROGRAMA VALİ ASLAN VE BAŞKAN ÖZLÜ DE KATILDI PROGRAMA VALİ ASLAN VE BAŞKAN ÖZLÜ DE KATILDI

434961728 2029160044148118 8954908597299826993 N

Tüm Düzce genelinde olduğu gibi Karadeniz Bölgesi’nde milyonlarca ailenin fındıktan geçindiğini kaydeden Mutioğlu, ürünün ihracat noktasında Türkiye ekonomisine can suyu olduğunu belirtti. Doğru bir fiyat politikası ile üreticilerin memnun olacağını dile getiren Mutioğlu, “Bugün tüm Karadeniz bölgesinde olduğu gibi Düzce’de de üreticilerimizin gözü ve kulağı hükümetin açıklayacağı fiyatlarda. Bu fiyatlar hasat dönemi öncesi açıklanırsa, üreticilerimiz memnun olacaklardır. Biliyorsunuz, üreticilerimizin en büyük sorunlarının başında artan maliyetler geliyor. Hükümetimiz, bu artan fiyatları baz alarak doğru bir fiyat açıklarsa, hem üreticilerimiz hem de Türkiye ekonomisi kazanır. Bunun dışında, üreticilerimiz fındık destek politikalarının yeninden güncellenmesini istiyor. Yine bu güncellemeler, artan maliyetler bazı alınarak güncellenmesini istiyoruz” diye konuştu.

HABER: Savaş ARI