Bakan Yerlikaya, basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, terörle mücadele kapsamında gerçekleştirilen operasyonlarla 6 ayda 100 terör eyleminin engellendiğini vurguladı.

WhatsApp Image 2023-06-10 at 23.06.47 (1)

"Şehir eşkıyalarına" yönelik "Kafes" operasyonları

Yerlikaya, organize suç örgütlerine yönelik mücadelenin kararlılıkla devam ettiğini, sokakları, mahalleleri ve şehirleri temizlemek için çalıştıklarını ifade ederek, şu bilgileri verdi:

"Suçta kibirlenen, kendini hukukun üstünde gören bu suç örgütlerine, şehir eşkıyalarına, zerre kadar tahammülümüz yoktur. Düzenlediğimiz 'Kafes' operasyonlarıyla tamamını adalete teslim etmekte kararlıyız. Son 180 günde organize suç örgütlerine yönelik 593 operasyonda 4 bin 303 şüpheli gözaltına alındı.1304'ü tutuklanırken, 876'sı hakkında adli kontrol kararı verildi. Toplam 191 organize suç örgütü çökertildi. Bunların 173'ü organize, 9'u narkotik, 9'u siber suç örgütüydü. Yine bu suç örgütlerinin 4'ü uluslararası, 25'i ulusal, 138'i yerel, 24'ü ise bölgeseldi."

"Çağın vebası" diye niteledikleri uyuşturucuyla mücadeleyi hem ulusal hem uluslararası alanda sürdürdüklerini aktaran Yerlikaya, "Türkiye Yüzyılı'nda temel hedefimiz ülkemizin uyuşturucu için ulaşılmaz ve yasaklı bölge olmasını sağlamaktır. Terörle mücadelemiz ne ise zehir tacirleriyle mücadelemiz de odur." dedi.

polis-4

BİRİ ENGELLİ 4 KİŞİ YARALANDI… BİRİ ENGELLİ 4 KİŞİ YARALANDI…

Narkotik Vaka Analiz Sistemi Düzce’de de uygulanacak

Yerlikaya, Narkotik Vaka Analiz Sistemi'ne (NARVAS) yönelik de bilgi vererek, şöyle devam etti:

"NARVAS 1 Haziran 2022'de 112 ve UYUMA Mobil uygulaması üzerinden gelen narkotik ihbarların daha etkin analizini sağlamak için ilk olarak İstanbul’da başladı. Bu projemiz, 1 Kasım 2023 itibarıyla da 30 büyükşehrimizde uygulanıyor. NARVAS vatandaşlarımızca yapılan bildirimlerin, analiz edilmesine, analize dayalı yoğunluk haritalarının oluşturulmasına, suçluların tespiti ve yakalanmasına, yer ve zaman odaklı mücadele planları ve stratejileri hazırlanmasına olanak sağlayan bir yazılım projesi. Biz, NARVAS ile bütün ihbarları doğru kabul ediyor, işlem başlatıyoruz. İhbarlar yoğun olarak nerelerden yapılıyorsa kolluk kuvvetlerimiz o bölgede yoğunlaşıyor. Hangi saatlerde, hangi sokak başında, hangi noktada uyuşturucu satışı yapılıyor, en ücra yerleri dahi tespit edip, suçluları yakalıyoruz. Projeyle suç haritaları hazırlayarak riskli bölgeleri tespit ediyor, Narko alan bölgeleri oluşturuyoruz. NARVAS Projesi kapsamında 30 büyükşehrimizde sadece kasım ayında narkotik konulu 9 bin 675 ihbar alındı. Aynı dönemde NARVAS uygulaması kapsamında 59 bin şahıs sorgulandı, 124 şahsa narkotik suçları kapsamında işlem yapıldı, Çeşitli suçlardan aranan 503 şahıs ise yakalandı. NARVAS Projemizi, 1 Ocak itibarıyla 81 ilimizde yaygınlaştırmayı planlıyoruz."

polis uygulama

“Uyuşturucuyla mücadelede tam bir dayanışma ve seferberlik ruhuyla hareket edilmeli”

Yerlikaya, uyuşturucuyla sadece kolluk güçleriyle mücadele edilemeyeceğini, devletin ve milletin el ele vermesi, tam bir dayanışma ve seferberlik ruhuyla hareket etmesi gerektiğini söyledi. Zehir tacirlerinin gölge gibi takipçisi olduklarını bildiren Yerlikaya, "Gerçekleştirdiğimiz ve gerçekleştireceğimiz operasyonlarla hepsinin bir bir tepelerine çöküp, nefeslerini kesip, adalete teslim etmeye kararlıyız." dedi.

"Huzurunuzu ve güvenliğinizi bozan her kim olursa 112'yi arayın"

Büyükşehirden başlayarak "Huzur ve Güvenlik Toplantıları" yaptıklarını da bildiren Yerlikaya, "Türkiye'nin huzuru için verdiğimiz bu mücadele 7'den 70'e hepimizin mücadelesidir. Okulda öğretmenlerimiz, evde anne babalar, mahallede muhtarlar, çarşıda esnafımız, sivil toplum kuruluşlarımız. Herkesi bu mücadelenin bir paydaşı olarak görüyoruz. Mahallenize musallat olmuş bir çete, okul önlerinde bir zehir taciri, huzurunuzu ve güvenliğinizi bozan her kim olursa 112'yi arayın. Arayın ve bize bildirin." diye konuştu.