14 Mayıs tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği seçimlerine sayılı günler kala, sokaktaki gerilim de tırmandı. Halkın nabzını tutmak için sokağa inen Öncü Haber ekibi, Millet İttifakı ortağı İYİ Parti İl Başkanı Yunus Özay Er ve Millet İttifakı Milletvekili Adayı Aslıhan Tüysüz’ü, vatandaşlara sordu.

Röportaj sırasında Ali Akkan isimli bir vatandaş, Millet İttifakı ve İYİ Parti’ye yönelik “Terörist” suçlamasında bulundu. Millet İttifakının bölücü terör örgütü PKK’nın siyasi kanadı HDP ile işbirliği içinde olduğunu savunan Akkan’a, o sırada oradan geçen bir vatandaş tepki gösterdi. İkili arasında çıkan sözlü tartışma, çevredeki vatandaşların araya girmesi ile güçlükle son buldu. 

gdjgkjhşkjhfgthufhdı

Millet İttifakı için ‘Terörist’ dedi

Akkan Röportajında,  “Şahsen Yunus Özay Er’i tanımıyorum. Körler sağırlar birbirini ağırlar. Birbirine hani zıttı? Bugüne kadar ‘önce devlet’ diyen adamlar ne oldu? Söz konusu devletse gerisi teferruat bizim için. Burada hiç kimse kimseyi kandırmasın. Ben Avrupa’ya da gidip, geliyorum. Bugünün Amerika’sı niye istemiyor Tayyip’in başta olmasını? Bizim meselemiz Tayyip değil, ülkemiz bizim. Bu adamları İngiliz’ine soruyorsun aynısını söylüyor, Almanı aynısını söylüyor, Fransız’ı aynısını söylüyor. İstenmedik şeyin ne olduğunu önce açıklasınlar. Terör diyoruz ve 40 yıldır uğraşıyoruz. O zaman bu yalansa niye bu kadar bunların içinde eski paşalar var, çıksınlar. Desin ki ‘ben burada 40 yıldır uğraştım terörle, bunlar terörist’ desin. Bizde inanalım. Çapulcu insanlarla uğraşacaklarına gelsinler ‘vatan’ diyerekten milletine sarılsınlar. Millet isteseydi seçtirirdi. HDP nedir? PKK. PKK nedir? CHP. CHP nedir? İP. Ötekilerini sayma gitsin. Akıllı olsunlar. Bu memleket bizim, bu memlekete nankörlük yapmasınlar. Sağcıydı, solcuydu diyerek insanlarla uzun zaman dalga geçtiler. Bugün özgürlük diye bunların haykırdıkları şey, bugün geçmişte Irak’ın başına gelenler, Suriye’nin başına gelenler, Libya’nın başına gelenler, bunların derdi Türkiye’yi bölmek. Başka bir şey değil bu. Onun için samimiyetle bunu söylemeleri gerekir. Ben bir şey demiyorum, bu konuda ki sözüm bu” ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine ismi öğrenilemeyen bir vatandaş Akkan’a tepki gösterdi.

İkili arasında yaşanan diyalog şu şekilde gerçekleşti:

Akkan: Söylesene kardeşim PKK nedir?

İsmi bilinmeyen vatandaş: Sen biliyorsun ya; anlat anlat.

Ali Akkan: Sen söyle sen…

İsmi bilinmeyen vatandaş: Ne anlatıyorsun? Yanlış anlatıyorsun.

Ali Akkan: PKK yok mu bu memlekette?

İsmi bilinmeyen vatandaş: Var.

Ali Akkan: Terörist değil mi?

İsmi bilinmeyen vatandaş: Evet.

Ali Akkan: O zaman buyurun lideriniz söylesin sizin.

İsmi bilinmeyen vatandaş: Neyin lideri söyleyecek? Bir şeyi anlatırken düzgün anlat, düzgün. Yanlış anlatma. Propaganda yapıyorsun burada, algı yapıyorsun.

Ali Akkan: Ne algısı doğru değil mi? Doğu’da biz 40 yıldır neyle uğraşıyoruz.

İsmi bilinmeyen vatandaş: Burada Kürt vatandaşlar var, PKK mı bunlar?

Ali Akkan: Kürtler diye ayrıştırmayın, terbiyesizlik yapmayın. Kürt ayrı şey PKK ayrı şey. Sen nesin ya? Yazıklar olsun PKK’lılar.

HABER: Savaş ARI