7’den 70’e herkesin sevdiği ve şarkılarının hala dinlendiği Barış Manço’nun vefatının 24’üncü yıl dönümünde anılıyor. Türkiye’de rock müziğin öncülerinden Manço’nun anma etkinliği bugün Moda’da ki evinde yapılacak olup saat 24:00’e kadar ziyarete açık kalacak.

duyuru2

Anma günü kapsamında konuşan Barış Manço’nun eşi Lale Manço Ahıskalı sanatçının yıllar önce dile getirdiği bir vasiyetini paylaştı.

Barış Manço’nun şiirsel bir deyişle başlayan “2023” eserinin çok enteresan bir beste olduğunu söyleyen Ahıskalı, “Türkiye Cumhuriyeti’nin 2023’te ki yani 100. Yılına atfedilerek yazılmış bir metin ve onun Türkiye Cumhuriyeti’ne inancı ve nasıl ayakta duracağına inandığını gösteriyor. Çok etkileyici bir metin olduğunu düşünüyorum” dedi.

Baris-manco-muzesi-01

2023 eserinin bestelenmesinin üzerinden 50 yıl geçtiğini söyleyen Ahıskalı şunları ekledi:

“Barış Manço’nun bir de vasiyeti var. 2023 parçası ile ilgili olarak; “ben 2023’te 80 yaşında olacağım. O zaman belki Doğukan’ın kolunda sahneye çıkacağım ve 2023 bestemi senfoni orkestrası eşliğinde icra edeceğim” diyor. Bu bizim vasiyet olarak kabul ettiğimiz bir şey ve yerine getirilmesi gereken bir emir diye kabul ediyoruz ve bunu mutlaka gerçekleştireceğiz.”

Barış Manço’nun hologramının da yer alacağı projeye dair bilgi veren Ahıskalı, “Barış Manço’yu biz 2023’te mutlaka sahneye çıkaracağız ve senfoni eşliğinde 2023’te dinleyeceğiz.” dedi.