Düzce Ünversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, Ankara’da düzenlenen dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’te Düzce Üniversitesi Doktora Öğrencisi Köksal Gündoğdu ile lisans ve yüksek lisans eğitimini Düzce Üniversitesi’nde tamamlayan Şeyda Yaman, Haberleşme ve İletişim Teknolojileri Girişim Yarışması için yerli ve milli olarak ‘VensoCloud Projesi’ni hazırladı.

1-105

Hazırladıkları ürünün kendilerine birinciliği getiren Gündoğdu ve Yaman gelişim sürecini anlattı.

2-127

Ödülü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinden aldılar

Bir ihtiyaç üzerine çalışmalara başladıklarını söyleyen Gündoğdu ve Yaman, “Düzce Üniversitesi içerisinde bulunan otomat makinelerinin sahibi otomat firması bizden soğuk ve sıcak otomat makinelerini takip edebilmeleri için bir sistem yapıp yapamayacağımızı sormuştu. Biz de bunun üzerine yapmış olduğumuz Ar-Ge çalışmaları sonucunda yurt dışından ithal edilen bu sistemi yerli olarak geliştirip firmanın kullanımına sunduk. Pandemi döneminde temassız ödeme sektörünün büyümesiyle, bu alanda doğan ihtiyacın hızla arttığı sırada, firma yetkilileri bizimle tekrar iletişime geçerek başarı ile yapmış olduğumuz takip sistemi üzerine ‘Temassız Ödeme’ alabilmeleri için bir sistem yapıp yapamayacağımızı sordu. Biz de bu alan üzerinde çalışma yapan firmaları inceledik. Bu çalışmalar sonucunda, Düzce Teknopark’ta bulunan firmamızda otomat makinelerinde kullanılmak üzere yerli ve milli olarak geliştirdiğimiz VensoCloud Projesi’ni hazırladık. Bu proje ile TEKNOFEST23 Haberleşme ve İletişim Kategorisi’nde 1. olarak En İyi Girişim Ödülü’nü almaya hak kazandık. Ödülümüzü Cumhurbaşkanı’mızın elinden almamız bizim için ayrıca bir mutluluk kaynağı oldu.

“Uluslararası firma olmayı hedefliyoruz”

İleride otomat sektörü alanında geliştirdiğimiz bu sistemi yurt dışına pazarlayarak ülkemizin ihracatına katkıda bulunmayı planlıyoruz. Ayrıca ödeme sektöründe yerli ve milli ürünler geliştiren uluslararası firma olmayı hedefliyoruz.” şeklinde açıkladılar.

Düzce Üniversitesi’nden yapılan açıklamada; “Çalışmalarından dolayı öğrencilerimiz Köksal Gündoğdu ve Şeyda Yaman’ı tebrik eder, girişimcilik ruhunun artarak devam etmesini diliyoruz. Sergiledikleri azimli ve özverili çalışmaları için de kendilerine teşekkür ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.