Düzce’de geçtiğimiz günlerde Düverdüzü Köyü muhtarının küçük yaşta bir kız çocuğuna tacizde bulunmasıyla ilgili olay Düzce’nin gündemine oturdu.

Öncü Haber Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, iddia edilen taciz konusunu Yorumlu Yorum programında gündeme taşımıştı.

 Konuya ilişkin edinilen bilgilere göre, gözaltına alınan muhtar mahkemenin verdiği ev hapsi kararıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

Öte yandan çirkin iddiaların yer aldığı konuda, Düverdüzü Köyü muhtarının görevden alınacağı iddia ediliyor.

Köy sakinlerinin başka bir iddiasına göre ise köy muhtarı Aydın Çelik’in ev hapsinde olmasına rağmen zaman zaman şehir merkezine indiği yer alıyor.

Konuya ilişkin Ünsal şu ifadelere yer verdi:

 “Bir muhtarın çocuk yaşta birine taciz iddiasıyla ilgili gözaltına alındığını ve mahkemeden de ev hapsiyle beraber serbest bırakıldığından bahsetmiştik. Burada edindiğimiz bilgi şu; bununla ilgili yasal işlem başladığı zaman idari işlemde başlamış. Herhalde edindiğimiz bilgiye göre muhtar görevden alınacak.

O muhtar kimdir, diye insanlar sordular nedir, ne değildir diye. Herkes bir töhmet altında kalmış. Aydın Çelik, Düverdüzü Köyü’nün muhtarı. Bu ve buna benzer konularda biraz hassas olmak gerekiyor. Çünkü masumiyet karinesi dahilinde suçu ispat edilmemiş herkes bu konuda masumdur ama çalıştığı işyerinde ve köyde ki insanlarla olan ilişkilerinde de buna benzer olmamakla beraber sıkıntılı olduğu hal noktasında ne var? Duyumlarda var, bilgilerde var. Tabii iş yargının ama şartlar ne olursa olsun bir köyün muhtarı köyün atasıdır, babasıdır. Evde kavga olur kardeş giremez, komşu giremez muhtar girer. Muhtar köyün büyüğüdür. Köyün atası olan muhtar köyün veya mahallenin insanına canına malına rıza-i ilahi noktasından bakıp gerçek anlamda bir mesuliyet sahibidir. Allah her topluma bu sorumluluklar bilincinde olan muhtarlar nasip etsin.

Bu hafta içinde herhalde bugünlerde bu işlemde yapılacağını zannediyorum. Halkın da orada çok ciddi şekilde bir tepkisi var bir infial halinde. Bu ve buna benzer hadiseler nerede yaşanırsa yaşansın toplumda sıkıntı olur. Ancak ev hapsinde olması gereken muhtarın zaman zaman şehir merkezine indiği konusunda da duyumlar var. Bu da yetkililerin görevi. Asayiş birimleri adli birimlerde bunu takip etmekle görevliler. Geçtiğimiz gün cuma günü için bir mesele için şehir merkezine geldiği ve haneyi terk ettiği yanında imamla birinci aza olduğu da söyleniyor.

Burada olayı çok büyütmeye gerek yok. Ancak bilinmesi gereken şu; edebi edepsizden öğrendim diyor Necip Fazıl ama muhtar köyün atasıdır, köyün babasıdır, köyün büyüğüdür. Köyün malı, canı, ırzı, namusu ve adaleti ona teslimdir. Aslında muhtarlık yasasında baktığın zaman küçük bir devlettir muhtar. Muhtar bir Belediye Başkanı vergiyi belirleyemez ama bir köy muhtarı salma üzerinden köylüye vermesi gereken parayı belirler ve yine bir köy muhtarı aynı zamanda imece denilen kanunla köyün işlerinde köy halkını çalıştırmak ve bu konuyla ilgili yaptırım yapmak gibi bir özelliği vardır. Veya bir kanunda yeri vardır ama köyün aslında statüsüne baktığınız zaman köy kanununa köy kanunu bir devlettir, aslında küçük bir devlettir.”