Düzce İl Emniyet Müdürlüğü, Trafik denetimlerini sıklaştırarak kaza sayılarını en aza indirmeyi amaçlıyor.

1 KİŞİ KOLUNDAN YARALANDI 1 KİŞİ KOLUNDAN YARALANDI

Bu kapsamda, kentin ana arterlerine ve ara sokaklara kurduğu denetim noktalarıyla sürücüleri dikkatli olmaları ve trafik kurallarına uymaları konusunda uyarırken, muhtelif konularda kusurlu bulunan araçlara ise cezai işlemler uyguluyor.

WhatsApp Image 2023-10-24 at 10.20.16

Vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla yürütülen faaliyetler kapsamında, kazaların en aza indirilmesi için sadece trafik kontrol noktaları kurulmuyor. Bunlarla birlikte, yaya ve esnaflara da bu konuda uyarıcı broşürler dağıtılarak vatandaşlar bilinçlendiriliyor.

Öte yandan, 2023 yılı içerisinde meydana gelen kazaların analizini de yapan İl Emniyet Müdürlüğü, kazaları ve sebeplerini tespit edip kamuoyu ile paylaştı.

 

2023 YILI KAZA ANALİZ RAPORU

Buna göre, meydana gelen kazaların, yüzde 36’sının Aracının Hızını Yol ve Hava Şartlarına Uydurmamak, yüzde 26’sının Kavşaklarda Geçiş Önceliğine Uymamak, yüzde 20’sinin Dönüş Kurallarına Uymamak, yüzde 12’sinin Şerit İzleme ve Değiştirme Kurallarına Uymamak olduğu ortaya çıktı.

WhatsApp Image 2023-10-24 at 10.20.15

Ayrıca kazaların yüzde 4’ünün Kırmızı Işık veya Görevlilerin dur işaretine uymamak, yüzde 2’sinin Diğer Trafik kurallarını ihlal etmekten meydana geldiği tespit edildi.

ÜNİVERSİTE YOĞUNLUĞU TRAFİK YOĞUNLUĞUNU DA ETKİLEDİ

Düzce İl Emniyet Müdürlüğü, 2023 yılı Üniversitelerin tam zamanlı eğitime başlayarak yaklaşık 40 bin öğrencinin de Düzce’ye gelmesi ile trafikte gözle görülür şekilde meydana gelen hareketlilik nedeniyle, Kazaların önlenerek can ve mal kayıplarının en aza indirilebilmesi amacıyla Trafik denetleme personeli, ekip sayısı ve Motosikletli Trafik Timi sayısı arttırıldığını açıkladı.

Emniyetten konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada: “Kazaların yoğun olarak meydana geldiği ve trafik akışını olumsuz etkileyen noktalar ve kazaları azaltmaya yönelik çözüm önerileri tespit edilerek ilgili kurumlara bildirilmiş, Trafiğin yoğun olduğu saat ve noktalarda ekip görevlendirilmesi yapılmış olup, Trafik denetimlerimize her zaman olduğu gibi aynı kararlılıkla devam edilmektedir.” İfadelerine yer verildi.

HABER – AHMET ÇELİK