Türkiye'de her geçen gün artan hayat pahalılığı vatandaşların hayatını olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Vatandaşlar her geçen gün yükselen pahalılık karşısında zorluk yaşarken, son olarak Düzce’de simit fiyatına zam yapıldı. Fırıncılar artan maliyetleri gerekçe gösterirken, 8 liradan satılan 200 gram ekmek ise yeni zamla birlikte 10 lira olacağı ön görülüyor.

“VATANDAŞ HAKLI; BİZ DE HAKLIYIZ. NE YAPACAĞIMIZI BİLMİYORUZ."

Simidi 10 liraya satan esnaf ise un ve susam fiyatlarından dertli. Maliyet hesabı yapılamayacak duruma gelindiğini belirten Değirmen Köy Ekmeği Fırının işletmecisi Ömer Atabaş, “ Günümüz şartlarında bazı vatandaşlardan artık ekmekte mi alamıcağız gibi yorumlar duyuyoruz. Bizim müşterilerimiz de fırından ekmek alıyorlar. Fiyat zammı oluyor adam isyan ediyor. Bizim açımızdan bakarsak artık maliyet hesabı yapılamaz duruma geldi. 2024 yılında asgari ücret zammı yapıldı. Bizde personelle zamlı fiyatlara geçtik. Bugün susamın kilosu olmuş 85-90 lira, mazot 40 liraya yaklaştı. Fırın kiraları diğer masrafları da eklediğin zaman bizim kârımız kafa kafaya gitmiyor desek bile yeri. Bir yandan vatandaşı da düşünmek kollamak zorundayız. Bizde ne yapacağımızı bilmiyoruz. Vatandaş da haklı biz de haklıyız.” ifadelerini kullandı. 

Ömer A

“EKMEK YERİNE SİMİT YERİZ DAHA İYİ!”

Öncü Haber ekibi sokağa çıkarak vatandaşlara mikrofon uzattı, hayat pahalılığı ve ekmek-simit fiyatlarını sordu.

“ADAM İSTEMİYOR, ‘YAPAMAM BAŞKANLIK’ DİYOR, ZORLA MI YAPACAK?” “ADAM İSTEMİYOR, ‘YAPAMAM BAŞKANLIK’ DİYOR, ZORLA MI YAPACAK?”

E K M E K

Öncü Haber mikrofonuna konuşan vatandaşlar şunları söyledi: “ Cemal Ergül: "Şu an bazı yerlerde ekmek 10 lira, simit 12-15 lira. Bizim devletimiz yapıyor. Maaşlara yüzde 5, simite yüzde 50. Bugün 2 nüfuslu olsan iki ekmek gider, yirmi yirmi kırk lira ekmek."

Sabiha Aydın: "Simit ve ayran için 40 lira verdim. Fiyatlar malum çok yükseldi, artık ekmekte simitte iyice aştı. Asgari ücret zamlandı, ama her şey onun iki katı oldu.

5-95

Resul Gür: 10 TL çok iyi olmuş, yani simit yeriz. Simit alırız; daha iyi çünkü ekmek gramajıyla simittin gramajı daha düşük olduğu için buna bir şey diyemiyorum. Çok saçma bir şey. Simit kaç gram, ekmek kaç gram? Gramajlara bakarsak, simit almak daha mantıklı. Ekmek yerine simit yeriz, daha iyi. Bunun için yapılanları içtenlikle teşekkür ederiz.

4-133

Durdu Ergin: 5 simit aldım, 62 TL verdim. Simit, ekmekten pahalı. Yani şöyle söyleyeyim, 20 gün önce 8 TL olan simit, bugün 12,5 TL. Yüzde 5 zam geldi; esnaf yüzde 25 zam koydu.

2-233

Ali Paşa Zengin: Simit’e 10 TL verdim. Ekmek 10 TL olur mu, daha pahalı olması lazım. Köy ekmekleri var, 35 TL - 40 TL veriyoruz. Fiyatlar değişiyor, belirli bir fiyatı yok. Gelecek ne olur bilmiyorum, akşamdan sabaha zam yapılıyor. Simit pahalı, ekmek 10 TL olursa iyi olur.”

HABER – EMİRHAN TÖNGEL