Dünya üzerinde bol miktarda bulunan ve tüm canlıların yaşaması için vazgeçilmez olan su, yaşamın vazgeçilmez bir parçası. Sıcak havaların gelmesiyle birlikte, su tüketimini doğru ölçüde yapmak gerekiyor.

“En az 2 litre su tüketilmeli”

IMG_3284

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Nefroloji Polikliniği’nde görevli Uzman Doktor Tamer Selen, yaz aylarında insanların yeteri miktarda su tüketmemesinin ciddi sağlık sorunları oluşturduğuna dikkat çekti. Seren Öncü Haber mikrofonuna yaptığı açıklamada, özellikle insanlarda ki su kaybının böbreklere ciddi zararlar verdiğini ifade ederek, “Çok fazla çay içmek böbrek hastası değil ise, sağlıklı bir insansa böbreklere zarar vermez. Onun içinde de sıvı var sonuçta. Onun içinde idrar söktürme etkinliği de vardır. Bizim içim sıvı alımı toplam miktarda önemlidir, biz sıvı alımının en az 2 litresinin su olmasını istiyoruz. Böbrek hastalarının çeşitli grupları var; özellikle, diyaliz grubunda biz sıvı alımını kısıtladığımız için hissedilmeyen kayıplarda fazla oluyor. Bu sebepten dolayı susama hisleri de artıyor. Böbrek hastalığı biraz sinsi seyrediyor. İlk başlarda geçici böbrek hastalığı semptomları ve şikâyet verebiliyor, ama klinik böbrek hastalığı dediğimiz uzun süre de gelişen böbrek hastalıkları semptom vermiyor. Son döneme kadar kendini saklıyor. Son dönemde bulantı, kusma yemek yiyememe, ödem şikayetleri ile gelmesiyle bakıyoruz, böbrek değerleri bozuk ve böbrek yetmezliği olmuş” diye konuştu

“Fazla su tüketimi de tehlikeli”

“Her şeyin bir minimumu ve maksimumu var” diyen Seren, fazla su tüketiminin de tehlikeli olduğundan bahsederek,  “Çok fazla su dediğimiz, 5 litrenin üzerinde sıvı alımlarını böbrek için çok önermiyoruz. Ama 2 litrenin de altında su alımı olmasın. En az 2 litre olmalı fazla sıvı aldığımızda zaten vücut bunu kullanıyor. İhtiyacı olanı alıyor ve fazla olanı terle veya böbrekle dışarı atıyor. Sağlıklı bir böbrekte bu çok fazla sıkıntı olmuyor.  Tabi ki en fazla düzeylere çıkmadığımız müddetçe” şeklinde konuştu.

DSFSDFDSFDS

“Sevgili Düzceliler; böbreklerinizi koruyun” 

 

Yaz aylarında su ve sıvı tüketiminin öneminde değinen Seren, “Sevgili Düzceliler böbreklerinizi koruyun sahip çıkın. Bizim için çok önemli hayati organlar sıvı alımı bu yaz sıcakların da çok önemli sıcaklardan mümkün olduğunca kendimizi koruyalım, rahat kıyafetler giyelim, mümkünse gölgede çalışmaya önem verelim, güneş kremi kullanalım” açıklamalarında bulundu.

 

VATANDAŞLAR BUNA DİKKAT EDİYOR MU?

 

Öncü Haber Ekibi, Uzman Doktor Selen’in açıklamaları üzerine sokağa inerek Düzce Halkına mikrofon uzattı.

Vatandaşlardan bazıları su içme konusunda hassas davrandığı ifade ederken, bazıları ise su içmeyi unuttuğunu dile getirdi.

İşte Düzceli vatandaşların günlük su tüketimi hakkında Öncü Haber mikrofonuna paylaştığı ifadeleri…

BAKANLIK: 7/24 ONLİNE TAKİP EDİYORUZ BAKANLIK: 7/24 ONLİNE TAKİP EDİYORUZ

“Sabah kalktığımda iki büyük bardak çay içiyorum, yemekten sonra büyük su bardağı su içiyorum. Aracımda sürekli su bulunduruyorum, yaz aylarında daha çok su tüketiyorum, sıcaklık derecesine göre ayran özellikle çok içiyorum, günde 2 litre su içiyorum.”

“Sporcuyum günlük dört litre su tüketiyorum, enerji içeceği ve sporcu sıvıları bu sıvılar beni zinde tutuyor.”

MUHAMMET AYDEMİRRR

“Ben aklıma geldikçe içiyorum hiç tüketmediğim günlerde oluyor, bende de var böbrek taşlarım oluyor ama ben yine de içmiyorum, aklıma gelmiyor unutuyorum.”

“Aklıma geldikçe içebiliyorum sadece çok sıklıkla tüketmiyorum. Gerçekten çok doğru söylüyorlar dikkat etmek lazım.”

“Yaz aylarında su tüketimim fazla sadece kış aylarında çok içmiyorum.”

“Elimden geldiğince içmeye çalışıyorum bilincindeyim olayın ama bazen atlıyoruz.”

“Tüketmiyorum maalesef aslında tüketsek iyi olacak ama evet onun acısını bizde hissediyoruz şu anda bizde de, yaş ilerledikçe bizde dikkat ediyoruz ama bazen unutuyoruz, günde yine bir litre bir buçuk litre tüketiyoruz. Keşke içsek ama iş stresinden dolayı içemiyoruz.”

Haber – Ahmet Çelik

Görüntü – Berkay Eray Aktaş