Her müminin amacı, Allah’ın hoşnutluğunu kazanmaktır. Onun rızasını kazanmanın yollarından biri de, peygamberleri aracılığı ile bildirdiği emirleri yerine getirmek, yasaklarından da kaçınmaktır.

TATİLCİLERİN HUZURU İÇİN… TATİLCİLERİN HUZURU İÇİN…

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Düzce’den de yüzlerce kişi, Hac ibadetini yerine getirmek için kutsal topraklara gitti.Kabe Haci Hac 2069085

Peki, Hac ibadetinin faziletleri neler? Hac ibadetinden neler dikkat etmek gerekir? Bu soruların cevabını alabilmek için, Öncü Haber’den Liva Nur Ünsal, Diyanet’ten emekli İmam Hatip Recep Yüksel ve Hacı Hidayet Turizmin deneyimli tur rehberi Hacı Selami Çatal’a mikrofon uzattı.D S K J F C D A S F U K D U

“Belirli zamanlarda Hacca gitmek gerekiyor

Yüksel, hac ibadetinin faziletleri ve ibadet konusunda dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili şu ifadelere yer verdi:

İlk önce hacın kelime manasına bakmak lazım. Hac, saygı duyulan, hürmet edilen yere gitmek manasına gelir. Hac ibadetine belirli zamanda belirli kimselerin gitmesi gerekiyor. Gitmek için de şartlar vardır bunlar; Müslüman olması, akıl vali olması, hür olması, sağlıklı olması bir de maddi imkâna kavuşmuş olması gerekiyor.

Çatal: “Arabistan’da bir kota var”

D V A G S D I7 W Y E R I7 F G D U I

Hacı Hidayet Turizm Rehberi Selami Çatal ise şunları söyledi: Arabistan’da belli bir kota var. Arafat’ın belli bir sınırları var. Arafat’ta 3 milyon 4 milyon kişi oluyor. 6 milyon kişi olduğu zaman orada bir izdiham oluyor. Buna bağlı olarak insanlar Arafat’ta ve yollarda eziliyor. Bu ezilmeler olmaması için belli bir sayı koyuyorlar. Koyulan sayıyı Arabistan Hac Bakanlığı belirliyor.

HABER: Liva Nur Ünsal

KAMERA: Burak GÜR

Editör: Emirhan Töngel