Düzce eski Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in İYİ Parti’den aday olmasının kamuoyundaki yansımaları devam ederken, siyasi kulisleri hareketlendiren yeni bir gelişme daha yaşandı.  2009 – 2014 yılları arasında Düzce Belediye Başkanlığı görevini yürüten AK Partili İsmail Bayram’ın adı MHP ile anılmaya başladı. MHP’nin önümüzdeki yerel seçimlerde İsmail Bayram’ı Belediye Başkanı adayı olarak göstereceği öne sürülüyor. Peki, Düzce halkı İsmail Bayram’ın MHP’den aday olmasını nasıl değerlendiriyor? Öncü Haber ekibi, bu sorunun cevabını alabilmek için Düzce halkına mikrofon uzattı.

31 Mart 2024 mahalli idareler seçimlerine yönelik süreç işlemeye devam ederken, siyasi partilerin ise aday belirleme çalışmaları devam ediyor. Düzce’de seçimleri kazanmak ve doğru adayla yola çıkmak için ince eleyip sıkı dokuyan siyasi partilerde baş döndüren gelişmeler yaşanırken, İYİ Parti’den adaylığı açıklanan eski Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in ardından, MHP’nin de yine Düzce eski Belediye Başkanı İsmail Bayram ile yola çıkacağı, siyasi kulislerde en çok konuşulan konuların arasında başı çekiyor.

2009 yılında AK Parti’den Düzce Belediye Başkanı seçilen İsmail Bayram’ın MHP’den aday olup olmayacağı ise belirsizliğini koruyor.

Peki, Düzce halkı eski Belediye Başkanlarının tecrübelerinden faydalanmayı mı, MHP ve İYİ Parti’nin yeni yüzlerle mi yola çıkmasını istiyor? Bu sorunun yanıtını alabilmek için Öncü Medya haber ekibi, sokaklara inerek, vatandaşlara mikrofon uzattı. Birçok vatandaş, Mehmet Keleş ve İsmail Bayram’ın adaylıklarına sıcak bakmadıklarını söyledi.

İşte Düzce halkının yorumları:

“Mehmet Keleş’e günahımı vermem”

Oyunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan dolayı başka bir partiye vermeyeceğini söyleyen Ahmet Aydın “ Reis baştayken reisin partisinden kim çıkarsa çıksın oyumumuzu vereceğiz. Onun alternatifi yok. Başka partilerden de iyi insanlar olabilir, ama bizim oyumuz reise. Şu anki Belediye Başkanımız ağır, fazla atılgan değil ama belki bu acemiliktir, ileri doğru daha güzel şeyler yapar. Ondan da daha iyi olmasını bekliyoruz. Mehmet Keleş’e günahımı vermem. İsmail Bayramdan memnunduk, fena değildi” dedi.

“Faruk Özlü devam etmeli”

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün çalışmalarını beğendiğini ifade eden  Reyhan Öz, “Eskiler gayet iyiydi, ama mevcut Belediye Başkanı devam etsin istiyorum” diye konuştu.

“İsmail Bayram’ı tercih ederim”

İsmail Bayram döneminde Düzce Belediyesi’nin tarihi camilere düzenlediği gezilerden dolayı, Bayram’ı desteklediğinin altını çizen Makbule Akten, “İsmail Bayramı tercih ederim. Onun zamanında biz cami gezilerine giderdik. Şimdi cami gezileri de dahil olmak üzere her şeyi kaldırdılar” şeklinde konuştu.

“Faruk Özlü’nün devam etmesi lazım”

Düzce mevcut Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün bir dönem daha devam etmesi gerektiğini kaydeden Murat Tozkoparan,  “Mehmet Keleş ve İsmail Bayram, bence ikisi de yararlı değil. Bu güne kadar hiçbir şey yapmadılar. Düzce’nin kaderi bu zaten, 5 sene yatıp gidiyorlar, başka hiçbir şey yapmıyorlar. Yeni yüzler istiyoruz. Faruk beyin biraz daha kalmasını isteriz. Projelerin bitmesi için, Körpeşler Mahallesinde açılan yollar, Hamidiye Mahallesinde pazaryeri gibi çalışmalar yaptı. Mehmet Keleş sadece taş döşedi ama İsmail Bayram iyi çalıştı” ifadelerini kullandı.

“Yapılan tüm güzel hizmetler Düzce için”

“Düzce için hayırlısı ne ise o olsun” diyen Çetin Kundakçı,  “Gelenin gideni aratmaması lazım. Ben Düzce’nin köyünde yaşıyorum, ama Düzceliyim. Bu nedenle yapılan tüm güzel şeyler Düzce için.

“Düzce’de CHP yükselişte, ama ben Faruk Özlü’yü destekliyorum”

ÇİLİMLİ’DE HER KOLTUĞA TALİP: İSMAİL BAYRAK ÇİLİMLİ’DE HER KOLTUĞA TALİP: İSMAİL BAYRAK

Ozan Yahşi ise, Düzce’nin en büyük sorununun muhalefet olduğunu anlatarak, şu ifadelere yer verdi:

“ Düzce’de en büyük problem muhalefet olmaması. İsmail Bey’in yakınlarına olmayacağını söylediğini duyduk. 2 aday var, biri Faruk Özlü. Ak partiden olacak gibi gözüküyor. Fakat kesinliği yok. Muhtemelen Faruk Bey aday olacak. Diğeri de Mehmet Keleş. İki ak partili varken Faruk Özlü’nün desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Mehmet Bey de değerli biridir. Düzce’de bazı projelere el attı ama yeterli değil. Cumhur ittifakı milletvekili seçimlerinde de destekledik. Cumhur ittifakı dışında olup da muhalefet adayı olacak biri değil. Muhalefet içerisinde daha genç, dinamik insanlar değerlendirilmelidir. İl başkanı Yunus Bey’in ısrarıyla Mehmet Keleş aday gösterildi. İyi parti içinde çatlaklar meydana getirdi. Ciddi istifalar getirdi. Oraya emek ve değer vermiş insanlar anormal derecede küstürüldü. İyi partinin hiçbir şansı olmadığını düşünüyorum.  CHP’de yükselişte, güzel isimler telaffuz ediliyor. Cumhuriyet mitingi yapıldı. Kendimi İzmir’de sandım. Çok mutlu oldum. Talih Özcan halkın yanına gelerek oturuyor. Ankara’da hizmetler yapıyor. Faruk Bey kötü bir 5 sene geçirdi. 3 sene Kovid - 19 ile uğraştı, 1 senesi selle, depremle uğraştı. Kendisine 5 sene daha verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ama CHP’nin de adayını hiçe sayılmaması gerektiğini düşünüyorum. Seçim Ak parti ve CHP arasında geçecek. İktidar partisinin Düzce’de daha iyi hizmetler getireceğini düşünüyorum. Hiçbir partinin üyesi değilim. Yerel seçimlerde Ak partinin desteklenmesini temenni ediyorum.”

HABER: Savaş ARI