Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, coğrafi yapı olarak bakıldığında ‘Bolu Dağı’ olarak anılan dağın, Düzce sınırlarında kaldığını belirterek, bu dağa ‘Düzce Dağı’ denmeli açıklamasında bulundu. Başkan Özlü’nün doğru bilinen yanlışı düzeltme hedefiyle çağrı yaptığı Düzceliler’in konu hakkında görüşlerini almak için sokağa çıkan Öncü Haber ekibine, iki ayrı görüş bildirildi. Kimi vatandaşlar Başkan Özlü’nün açıklamasına destek verirken, kimisi ise dağın bilindiği ismiyle kalması gerektiğini söyledi. Öte yandan Bolu basını bu sıcak gündemi eleştirel dille haberleştirmeyi ihmal etmedi.

F K L E R G J E R T G U W H R E

Düzce ve Bolu arasında yıllardır süregelen tatlı çekişme, Düzce’nin 9 Aralık 1999 tarihinde il olmasının ardında da devam etti. Zaman zaman siyasiler ve yerel yöneticilerin ağzından yaylalar başta olmak üzere sınırları çizilmiş alanlarla ilgili ‘Bizimdir’ şeklinde dökülen sözler, iki il arasındaki tansiyonu yükseltirken, bu kez Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’den ‘Düzce Dağı’ çıkışı geldi.

Ankara-İstanbul arasında önemli bir güzergah olan Bolu Dağı’nın yıllardır yanlış isimle anıldığını belirten Başkan Özlü, ‘Bu dağ Düzce’dedir ve ismi Düzce Dağı olmalıdır’ şeklinde açıklaması ile coğrafi yapıya dikkat çekti. Kısa sürede bu açıklamayı gündemine taşıyan Bolu basını, konu hakkında atışma ortamına zemin hazırlarken, Öncü Haber ekibi de sahaya inerek Düzceli vatandaşlardan görüşlerini aldı.

Mikrofonlarımıza konuşan Düzceliler’in kimi Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’ye bu konuda destek verirken kimi de, Bolu Dağı isminin aynı kalması gerektiğini savundu.

İşte Düzceli vatandaşları konu hakkındaki görüşleri:

“Dağın İsmi Bolu Dağı olarak kalmalıdır”

Fahri Doğru: Ben kendimce Bolu’yu tutuyorum. Bolu her konuda Düzce’den daha iyidir. Dağın İsmi Bolu Dağı olarak kalmalıdır.

Ahmet Dayıoğlu: Ben Bolu Geredeli’yim. Bolu Dağı Bolu’nundur. Eskiden Düzce’de Bolu’ya bağlıydı.

Nihat Aydın: Dağ niye Bolu’nun olsun, biz iki adımda gidiyoruz. Onun için Bolu Dağı Düzce’nindir. Düzce ilçe olduğu zamanlar da Bolu hepsine sahip çıktı.

“Bunu bir de Tanju Başkan’a sormak gerekiyor”

Cihan Alp Sürer: Mantıken doğru bir yaklaşım ama bunu bir de Tanju Başkan’a sormak gerekiyor. Bakalım o ne diyecek. Vatandaşa sorduğumuz zaman yüzde 60’lık bir oran Düzce diyebilir. Ama sonuçta yıllardır Bolu Dağı olarak isim yapmış. Oradaki işletmelerin sahipleri Düzceli olabilir ama Bolu Dağı olarak isim yapmış

“Düzce Dağı olması mantıklı”

Fatih Bekçi: Düzce Dağı olması mantıklı çünkü yüzde 90’ı Düzce’nin sınırları içerisinde. Düzce olması bizim için daha iyi olur.

Salih Beşerli: Faruk Özlü doğru söylemiş, Düzce’nin olması daha iyidir.  

Bekir Cabaoğlu: Bolu Dağı kendi çapında bir isim salmış. Halkın dilinde de nam salmış. Aslında Düzce toprağı ama kime sorsan Bolu Dağı diyor.

Sinan Kuzu: Türkiye’nin 4 bir kaynağı Düzce’den geçtiği için bence Düzce Dağı olmalı.

“Faruk Özlü başkanımız doğru konuşmuş”

CAMİ VE CEDİDİYE MEYDANINA AYRI BİR HAVA KATTI CAMİ VE CEDİDİYE MEYDANINA AYRI BİR HAVA KATTI

Ömer Ocak: Faruk Özlü başkanımız doğru konuşmuş. Bolu Dağı Düzce Dağı olsa turistik olarak çok da büyük katkıları olur.

Feyzullah Kuran: Bolu dağı olarak tanınmış ormanlarıyla Düzce Dağı deyince adam neresi orası diyecek. Dünya’daki bütün haritalara işlenmiş değişirse hiçbir işe yaramaz. Düzce ova olarak tanınmış Bolu’da Bolu Dağı olarak tanınmış bence böyle kalsın.”

Haber: Zeki AŞIKOĞLU

Muhabir: Liva Nur ÜNSAL

Editör: Liva Ünsal