Vatandaşların uzun vadeli yatırım aracı olarak gördüğü altının son zamanlardaki düşüşünü Düzce’de kuyumcu esnafına ve vatandaşlara Öncü Haber ekibi mikrofon uzattı. Kuyumcu esnafı Ufuk Kuşçuoğlu: ''Altın her zaman için güvenli bir liman eğer durumunuz varsa kenarda nakittin varsa her zaman için yatırımlık altın yani işçiliksiz altın almanızı öneririm. '' diyerek vatandaşlara uyardı. Aynı zamanda bir diğer kuyumcu esnafı Cahit Vuruş ise, ''Müşteriler savaş zamanlarında, güvenilir liman olarak altını tercih ediyorlar.'' İfadelerini kullandı.

Altın fiyatlarının son zamanlardaki düşüşü, Düzce’deki vatandaşlar arasında yatırım aracı olarak görülen altına olan ilgiyi artırdı. Öncü Haber ekibi olarak, Düzce'deki kuyumcu esnafı ve vatandaşlara altınla ilgili düşüncelerini sorduk.

ALTIN FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞ: DÜZCE'DE KUYUMCU ESNAFI VE VATANDAŞLAR NE DİYOR?IMG_4990-1

Kuyumcu esnafı Ufuk Kuşçuoğlu, altının her zaman güvenli bir liman olduğunu vurgulayarak, " Düzce şehir merkezinde Kuşçuoğlu kuyumculuğun sahibiyim. Altın fiyatları normalde fahiş değil. Aslında baktığımız zaman günümüzde altın fiyatları uygun. 1-2 yıldan beri Türkiye'deki enflasyon oranlarına bakarsanız, emtia oranının çıkışına bakarsanız altın çok fazla da yükselmedi. Ben gerek dostlarıma gerek danışan arkadaşlarıma gerek müşterilerime her zaman için şunu söylüyorum; ' Altın her zaman için güvenli bir liman eğer durumunuz varsa kenarda nakittin varsa her zaman için yatırımlık altın işçiliksin altın almanızı öneririm. 'Altın şu an fahiş fiyatta değil tam tersine çok düşük, çok güzel de bir alım fırsatı verdi ayrıca da altın almalarını tavsiye ederim.

Gençlerimiz, çok fazla altına meraklı değil, genelde pırlanta tarzı, işçilik olmayan ve modern ürünleri tercih ediyorlar. Ama insanlar şunun da bilincinde, bizim Türk adetlerinde büyüklerimiz altın alınsın istiyorlar düğün esnasında, gençlerimiz de akıllı bir şekilde bilezik alınsın yatırımlık altınlar alınsın ki yarın bir gün ihtiyacımız olduğunda bozdururuz kullanırız diye düşünüyorlar. Alışlarda herhangi bir sorun yok vatandaşlarımız altın almaya devam ediyor. " dedi. Kuşçuoğlu, altının uzun vadeli yatırımcılar için önemli bir seçenek olduğunu belirtti.

IMG_4973

Öte yandan, diğer bir kuyumcu esnafı Cahit Vuruş, müşterilerin savaş zamanlarında güvenilir liman olarak altını tercih ettiğine dikkat çekerek “Altın savaştan önce 1670 TL seviyesinde seyrediyordu, savaştan sonra ise 1850-1860 TL bandına gelmişti, gelen açıklamalardan sonra fiyatlarda biraz gerileme oldu. Müşteriler savaş zamanlarında, güvenilir liman olarak altını tercih ediyorlar. İnsanlarda biraz panik havası oluştu, dövizden çıkarak altına yöneldiler. Önceden, tam altın veya çeyrek altın tercih ediliyordu, zamanla alış satış makaslarından dolayı külçe altın daha avantajlı, alış satış makası daha az olduğu için 24 ayarı tercih ediyorlar. Eskiler diye tabir ettiğimiz büyükler ise, tam altın, çeyrek altın ve bileziği tercih etmeye devam ediyor.

Düğüncüler adetlerimiz gereği bilezik tercih ediyorlar, onun haricinde ise alyans, tek taş, söz seti ve nişan seti alıyorlar. Hazırlıklarını yapanlar için, fiyatlar şu anda biraz daha makul, yılbaşından sonra fiyatların biraz daha yükseleceğini düşünüyoruz. Bizim de müşterilerimize yönelik kampanyalarımız oluyor.

Gümüşe yönelenler de var, ben kendi tecrübelerimden yola çıkarak altın daha mantıklı geliyor. Saklama anlamında daha az yer kaplıyor. “İfadelerini kullandı.

 

“ALAMIYORUZ İŞTE YÜKSEK, UCUZ OLSA ALACAĞIZ”

Altın fiyatlarındaki dalgalanmaların yatırımcıların dikkatini çektiği bu dönemde, vatandaşlar altın fiyatları ile ilgili şu ifadelere yer verdi:

“Zülfiye Er: Alamıyoruz işte yüksek, ucuz olsa alacağız. Hiç yapmadım, yapamadım. Adamım ölüverdi yatırım yapamadım. Ancak kendi boğazıma bakıyorum. Toruna yüzük alıyorlar. Hiç alamıyorum. Alsam iyi de. Aylık alınca hep diyorum bir altın alacağım.

Necla Küçük: Küçük altın alıyorum. Düğünler için. Valla hiçbir şey yapamıyoruz. Değerlendiremiyoruz. Borcumuz var, ödüyoruz o kadar. İnsanlar kendini zor geçindiriyor, bırakın altın yatırımı yapmak. Yani böyle Türkiye’nin durumu ortada.

Onur Gedik: Saat almıştım. Altın değil. Gümüş. Evet. Güzel bir şey vatandaşlar için almalarını tavsiye ediyorum. Yatırım amaçlı tabi uzun vadede. Daha çok çeyrek tabi, yakınlık derecesine bağlı. Ona göre takımızı takıyoruz.

Sultan Sak: Adana’dan buraya gelin almaya geldik, onlar için alyans alıyorduk. Tabi ki bizde herkes gibi zorlanıyoruz. Şuan öyle belli bir miktar yok ama gücümüzün yettiği kadar almaya çalışacağız. Gram olarak nasıl bilmiyorum ama 50 gram alırız Allah’ın izniyle. Başka masraflarımızda olduğu için tabi zorlar. Rica ederim, iyi günler.

Ebru Şengül: Maalesef alamıyorum. Daha önce yatırımım vardı ama malum fiyatlardan dolayı bir sıkıntımız olduğu zaman direkt satmak zorunda kalıp o ihtiyaçlarımızı karşılamak zorunda kalıyoruz. Yapacak bir şey yok. Alınacak durumda değil. Daha önce bileziklerim vardı, gramım da vardı, çeyreğim de vardı, yarımım da vardı ama şu an sıfıra sıfırım. Yarım saat önce son yarım altınımı sattım. 5 bin 800 diye hatırlıyorum. Ben özellikle çok seviyorum. Kadının değerli eşyası olarak görüyorum. Kadının özel eşyası gibi bir şey benim için. Yatırımı. Kadının bir geleceği olarak görüyorum ben yani. Çok seviyorum altın olsa takarım, saklamam.

Nuran Yazıcı: Düşüşünden haberim yok şu anda. Başka şeylerden ona şu an hiç aklım bile ermiyor. Tabiki külçeye olur herhalde. Bilemiyorum ya şu anda ilk kez başıma geldi. Bu yaştan sonra bilezik artık zor olurda tabiki çeyrek altın olabilir. Keşke olsa da yapabilsek.”

Editör: Emirhan Töngel