Olay, dün akşam saatlerinde Düzce Merkez’e bağlı Bahçeşehir Çamlıevler Mahallesi’nde meydana geldi. Arkadaşları ile oyun oynamak için parka çıkan M.A’ya (12) başıboş bir sokak köpeği saldırdı. Sokak köpeğinin saldırısından kurtulmak için kaçmaya çalışan M.A. yere düştü. Yerde bir müddet köpekten kurtulmak için mücadele veren küçük çocuğa çevredeki vatandaşlar müdahale etti.

Düşerken kafasını yere vuran küçük çocuk baygınlık geçirğini fark eden vatandaşlar durumu 112 Acil Sağlık ekiplerine haber verdi. İlk muayenesi olay yerinde yapılan küçük çocuk Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Hastane yapılan kontrollerde M.A.’nın vücudunda köpek ısırığına rastlanmazken verdiği mücadele ile düştüğü esnada küçük çocuğun vücudunda yaralar oluştu. Yaşadığı travma nedeniyle kısmi hafıza kaybı yaşayan küçük çocuğun o anları hatırlamadığı, taburcu olduğu ve durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Çocuğunun başına gelenlerle ilgili sesini duyurabilmek için 0542 767 18 81 numaralı Öncü Haber WhatsApp İhbar Hattı’na ulaşan küçük çocuğun babası Murat Acar, yaşadıkları bölgede sokak köpeği saldırısı olayların sıkça yaşanmasından dert yandı.

“Evimizden dışarı çıkamaz hale geldik”

Acar, bir ay önce de eşinin köpekler tarafından saldırıya uğradığını belirterek, “O yetişkin olduğu için herhangi bir yara almadan kurtuldu ama oğlum kurtulamadı. Ben 1 ay öncesinden Düzce Belediyesi’ne bu konu hakkında şikâyette bulundum. Onlar gelmişler ama burada bulunan duyarsız bir vatandaş onlara ben bakıyorum, besliyorum demiş. Ekipler işlem yapmadan geri dönmüş. Ama şimdi o duyarsız vatandaş köpekleri sahiplenmiyor. Benim değil sokak köpeği diyor. Benimle alaycı bir tavırda konuşuyor. Bu köpeklere bir an önce bir çare bulunmalı. Evimizden dışarı çıkamaz hale geldik” dedi.

“Düzce Belediyesi ne iş yapıyor?”

Olayın ardından hem Düzce Belediyesi hem de emniyet yetkilileri ile yaptığı görüşmenin ardından kendisinin Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne yönlendirildiğini iddia eden baba Acar, “İllaki birinin harekete geçmesi için birinin ölmesi veya yaralanması mı gerekiyor. Bu konudaki şikâyetimi ben Ankara’ya ileteceksem Düzce Belediyesi ne iş yapıyor? Burada bulunan diğer yetkililer ne iş yapıyor?  Benim şikâyetime kulak asmayacaklarsa ben neden belediyeye vergi ödüyorum o zaman? Neden herhangi bir işlem yapılmıyor?” şeklinde konuşarak serzenişte bulundu.

“Kısmi bir hafıza kaybı yaşadı”

Oğlunun şu anda sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Acar, “Oğlum şu anda evde. Dün akşam gece saat 02.00’ye kadar hastanede gözetim altında tuttular. Herhangi bir köpek ısırığı yok ama hem köpekten kurtulmak için hem de kaçarken kurtulmak için mücadele verdiği için kafasından ve vücudunun çeşitli yerlerinden yara almış. Kısmi bir hafıza kaybı yaşadı. Hiçbir şeyi hatırlamıyor olaya ilişkin. Düzce Belediyesi artık harekete geçmeli ve bu olaya bir çözüm üretmeli.” dedi.

“Çocuklar korkudan parkta oynayamıyor”

Mahallesinde yaşayan bir vatandaşın kendi çocukları sevdiği için çevrede bulunan diğer tüm köpekleri topladığını yalnız sahip çıkmadığını belirten Acar, “Sahip çekmıyorlar, civarındaki çocuklar korkudan parkta oynayamıyor. Köpekler saldırır diye çocuklar doya ya çocukluklarını yasayamıyorlar, defalarca belediyeye haber verilmesine karşı, yapılan hiçbir idari işlem yoktur.” şeklinde konuştu.

HABER: Mustafa KİLELİ