Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce’de yapımı devam eden Asar Deresi Projesinin son durumu hakkında konuştu. Asar Deresi üzerine konulacak köprülerin 8 şiddetindeki depreme dayanıklı olacağını ileri sürerek, 23 Kasım depremi olunca, dedim ki 8 şiddetinde ki deprem 1 dakika sürdüğünde bu köprüye bir şey olmayacak. Onun için hesapları tekrar gözden geçirdik” diye konuştu.

“PROJEDE TADİLAT YAPTIK”

Projenin yapım sürecinden bahseden Özlü, “Asar deresi, dere olmaktan çıkmış kanal olmuş. İnsanları su ile buluşturacak projeler yapıyoruz. Asar deresinde de bir gecikmemiz var. Projeye başladık, 36 tane fore kazık üzerine 2 çelik yapıyı oturtacağız. Fakat bizim makine geldi, kazdık 20 metre derinlikte fore kazıklar 1 metre çapındaydı. 12 metreden sonra aşağıda balçık ve su var.  Biz 20 metre aşağı insek, aşağıda ya içi su dolu mağara var ya da nehir var, bir şey var yani. Baktık ki olmuyor, proje denetimi çağırdık. Onlarda çok nazlı geldi, gelmedi. Sonra üniversiteden hocalar bulduk ve projede tadilat yaptık. 36 adet fore kazık, 113 fore kazığa çıktı. Boyları 20 metreydi, 12 metreye indi. Aynı ölçüde taşımak için genişlettik, sayıyı arttırdık” ifadelerini kullandı.

97742635_620x410

“KÖPRÜLERİN İMALATI SÜRÜYOR”

Başkan Özlü, köprünün olası bir deprem durumuna karşı dayanaklı olarak üretildiğini açıkladı. Başkan Özlü konuşmasına şöyle devam etti, “23 Kasım depremi olunca, dedim ki 8 şiddetinde ki deprem 1 dakika sürdüğünde bu köprüye bir şey olmayacak. Onun için hesapları tekrar gözden geçirdik. Şimdi o çelik köprüleri yapmak için Türkiye’de firma bulamadık. 1 metre çapında bir çelik boruyu bizim dediğimiz formada bükecek. Ankara’da bir firma buldu arkadaşlar. Adamda ‘100 cm genişliği 95’e düşürürseniz ben bükerim’ dedi. Onunla anlaştık ve şu an köprülerin imalatı sürüyor. İmalatı bittiğinde getirip oraya montajını yapacağız.”

“PROJEDE ŞU AN 3 AY AKSAMA VAR”

Projede 3 aylık bir aksama olduğunu belirten Başkan Özlü, “Aslında proje durdu gibi gözüküyor ama imalatı sürüyor. Statik hesaplar gözden geçti, projede şu an 3 ay aksama var. Şu anda köprülerin konmuş olması lazım normal programa göre ama biz ortaya çıkan sonu göz ardı edemeyiz. Allah korusun bir deprem olursa köprüler uçar gider. Bu projeyi yaparken Asar Deresi’nin geçmiş 100 yıllık debi ölçümlerinin, miktarının simülasyonunu yaptık. Hesaplarımız sağlam” dedi.

98173618_620x410

“BEN BUNLARI HERKESİN SAHİPLENMESİNİ İSTİYORUM”

Asar Deresi etrafına bulunan dükkânları vitrinlerinin değişeceğini ve görünümün Porsuk Çayı’ndan daha güzel olacağını söyleyen Başkan Özlü, “Gösterişli otelden platoya o kadar olan o kısımda inşallah iddia ediyorum Porsuk Çayı’ndan daha güzel bir mekan oluşturacağız. Orada ki dükkânların vitrini değişecek. Kafeler, restoranlar, şu anda mesela adam manav oraya kafe, restoran açacak. Ben bunları herkesin sahiplenmesini istiyorum çünkü ben bugün varım yarın yokum. Hepimiz faniyiz ama toplum bunları sahiplenirse, bu şehrin eşrafları bunları sahiplenirse bunlar devam eder gider ve kullanılır” şeklinde konuştu. HABER- ECE KAMİLE MUTLU