GENEL MÜDÜR TARİH VERDİ: HEDEF 2024… GENEL MÜDÜR TARİH VERDİ: HEDEF 2024…

Düzce’nin yaban hayatının zengin olması ve tür çeşitliğinin fazlalığı nedeniyle Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce fotokapanlar ile izleme ve kontrol çalışmaları yapıldığı bilgisi, sosyal medya hesapları üzerinden verildi.
Düzce’de “Ormanın Hayaleti” olarak bilinen ve nesli tükenmekte olan Kedigiller familyasına mensup Vaşak, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yerleştirilen fotokapanlar tarafından ilk defa 06 Haziran 2022 tarihinde görüntülenmişti. Nesli tükenme tehlikesi altındaki vaşak, 28 Eylül 2023 tarihinde ise tekrardan fotokapanlara takıldı.
Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan ilgili paylaşımda ise “İlimiz genelinde yaban hayatının zengin ve tür çeşitliliğinin fazla olması nedeniyle DKMP Şube Müdürlüğümüzce fotokapanlar ile izleme ve kontrol çalışmalarımıza devam etmekteyiz.
İlimizde var olduğunu bildiğimiz, ilk defa 06 Haziran 2022 tarihinde fotokapanlarımıza yakalanan "Ormanın Hayaleti" olarak nam salmış, koruma altında olan, Kedigiller familyasına mensup Vaşak (Lynx lynx) fotokapanlarımız ile 28 Eylül 2023 tarihinde tekrar görüntülenmiştir.” İfadelerine yer verdi.