Bir vatandaşın 0542 767 18 81 numaralı Öncü Haber WhatsApp İhbar Hattına gönderdiği kamelyadan çekilmiş görüntüler üzerine, kamelyaların temizliği hakkında vatandaşların şikayeti üzerine Öncü Haber ekibi bölgeye giderek, vatandaşların şikayetlerini yerinde dinledi. 

WhatsApp Image 2023-11-06 at 17.00.46 (1)

Kamelyaların çöp içinde olması nedeniyle, oturma gruplarında oturamadıklarını dile getiren vatandaşlar ise Öncü Haber mikrofonuna yaptıkları açıklamada şu görüşlere yer verdi:

Ekran Alıntısı4-1

“Vatandaşların bilinçlenmesi gerekiyor”

Ayşen Karaosmanoğlu: "Kamelyalar konum olarak çok iyiler. Ama temizliği çok düzenli yapılmıyor. Aslında pisliğin %80’i vatandaşın kullanmayı bilmemesinden kaynaklanıyor. Yerde hep çekirdek kabukları, sigara izmaritleri var. Bence vatandaşın bilinçlendirilmesi gerekiyor. O da ancak eğitimle olabilir."

WhatsApp Image 2023-11-06 at 17.00.45

Ekran Alıntısı5-1

“İnsanlar çöplerini atıp gidiyor”

Buket Karaosmanoğlu: İnsanlar hiç dikkat etmiyor. Biz 15 sene önce Antalya’dan geldik. Biz orada yolda bir şey görsek şişe veya paket görsek hemen onu alır çöpe atardık. Burada insanlar atıp gidiyorlar. ‘niye atıyorsun?’ dediğimizde ‘niye karışıyorsun?’ diyor. Kimse bir şey yapmıyor. Önceden şaşırıyordum, artık şaşırmıyorum, alıştım. Geldiğimde herkes tükürürdü, 'neden tükürüyorsunuz?' diye sorduğumda herkesle kavga ederdim. Sonra kızım, 'anne dayak yiyeceksin, bırak' dedi.

Ekran Alıntısı3-2

“Çevreye karşı daha dikkatli olmamız lazım”

Ersan Şengül: Özellikle kış aylarından yaz aylarına gelirken, belediye buralarda sürekli geziyor. Temizlik, bakım ağaçların düzenleriyle alakalı çalışmalarını görüyorum. Kullanan kişiler çekirdek atıyorlar. Piknik yaparken gerekli özeni göstermiyorlar. Kirletiyorlar, çevreye karşı daha duyarlı olurlarsa daha güzel olur.

Ekran Alıntısı2-2

“Oturma gruplarını söküp yakıyorlar”

Yücel Başar: Kamelyalarımız çok pis, Ben Belediye’ye de suç bulamıyorum. Gençlerimiz yediği çekirdekleri ve ellerine ne geçerse atıyorlar. Birkaç sefer ikaz etmeme rağmen ters cevap aldım. Bazen oturaklarımızı söküp yakıyorlar. Geceleri belirli bir saatten sonra dışarı çıkmaya korkuyoruz.

Ekran Alıntısı1-3

“Belediye kamelyaların tüm bakımını yapıyor”

Çamlıevler Mahalle Muhtarı Ali Ünver ise bakımların yapıldığını ve ihtiyaç olduğunda Belediye’ye bildiri yapıldığını belirterek, “Destek Hizmetler Müdürlüğü veya Park Bahçeler Müdürlüğü gelip yerinde etüt yaparak, bakıma ihtiyacı olan yerlerin ihtiyacını giderir. Bakımları Belediye tarafından karşılanıyor. Vatandaşlar kamelyalara oturup kalkma düzenini bilmiyorlar, yediklerini veya içtiklerini kamelyaların etrafına atarak gidiyorlar. Bu işleri ortama uygun olmayan çocuklar yapıyor, Ailesi ile oturanlar bu işleri yapmıyor. Belediye’nin bütün bakımlarını ve temizliğini yaptığını biliyorum ve Belediye’ye teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.

Editör: Tuğba Aksoy