Memleketinin sorunlarını çözmeye kendisini adayan CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan’ın girişimleri ile sadece CHP’li Akçakoca Belediyesi’nin değil, İSKİ ile ilgili tüm belediyelerin sorunlarını asgariye düşürmesi beklenen temaslar başladı. Hem ilçelerde büyük ihtiyaç olan atıksu arıtma tesisleri hem de İSKİ nedeniyle il genelinde yaşanan sıkıntıların ele alınması amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla İSKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa başkanlığındaki heyet bu sabah Düzce’ye geldi. Heyeti CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan ve Akçakoca Belediye Başkanı Fikret Albayrak öncülüğündeki partililer karşıladı. Heyetin ilk durağı Çilimli’de bulunan İSKİ Melen Yerleşkesi oldu ve burada basına kapalı olarak 1 saat süren bir toplantı yapıldı.

Whatsapp Image 2024 07 05 At 11.24.22

Talepler ve sıkıntılar masaya yatırıldı

Bilindiği gibi yaz aylarında nüfusu 3 katına çıkan Akçakoca’daki tesisin kapasite artırımı ile acil ihtiyaç olarak Kaynaşlı, Yığılca, Gölyaka, Cumayeri, Gümüşova ve Çilimli’ye atıksu arıtma tesisi kazandırılması konularının öncelikli masaya yatırıldığı görüşmelerde ayrıca Düzce Ovası’na adeta çivi çaktırmayan İSKİ’nin yaptırımlarının belli şartlarla genişletilmesi de gündeme geldi.

MSM’deki toplantıya Başkan Özlü de katıldı

Toplantının ardından heyet, yerel yönetimlerle istişarelerde bulunmak üzere Mutfak Sanatları Merkezi’ne hareket etti.

Mutfak Sanatları Merkezi’nde CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Akçakoca Belediye Başkanı Fikret Albayrak ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nuri Çelik’in de aralarında bulunduğu ilin idareci ve siyasetçileriyle bir araya gelen İSKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa ve beraberindeki heyet, Düzce’ye yapılması planlanan yatırımlar için ön görüşme yaptı. 2 saati aşkın süre devam eden görüşmenin ardından Öncü Haber’e özel açıklama yapan CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan, İSKİ heyetinin ziyaretinden müjdeli haberler verdi.

Whatsapp Image 2024 07 05 At 11.25.31

“Düzce'de yaklaşık 110 kilometreye yakın altyapılar döşenecek”

İSKİ yönetiminin, 14 kişilik grupla beraber Düzce’ye geldiğini ve yapılacak yatırımlarla ilgili inceleme ve istişarelerde bulunduğunu belirten Milletvekili Özcan, “Bugün, İSKİ'nin genel müdürü, genel müdür yardımcıları, daire başkanları ve şube müdürleri dahil yaklaşık 14 kişilik ekibiyle beraber İSKİ'nin Düzce'deki şubelerine geldiler. Biz de oraya katıldık ve bir brifing verdiler. İSKİ, Düzce'deki atık sular, temiz sular ve geleceği ile ilgili yapılacaklarla ilgili tüm teknik bilgileri verdi. Biz de dinledik. Gerçekten çok güzel ve enteresan bilgiler aldık. Düzce'ye aşağı yukarı 4 milyar TL'lik bir yatırım yapılacak. Arıtma tesisleri, tüneller ve kolektörler yapılacak. Bu, bizim için çok güzel ve anlamlı bir şey. Düzce'de 110 kilometreye yakın altyapılar döşenecek. Ana amaç, İstanbul'a giden suyun daha temiz olması.” açıklamalarında bulundu.

Whatsapp Image 2024 07 05 At 11.24.44

“Nereye ne destek yapılıyorsa Düzce'nin lehinedir”

“DÜZCE’DE CİDDİ MANADA SU KITLIĞI YAŞANIYOR” “DÜZCE’DE CİDDİ MANADA SU KITLIĞI YAŞANIYOR”

Sadece ilçelere değil merkeze de atıksu arıtma konusunda destek sağlanacağını aktaran Özcan, “Bugün, Düzce Belediyesi ile görüşeceğiz. Arıtma tesislerinin genişletilmesi ve takviye edilmesi ile ilgili genel müdürümüz bizzat belediye başkanımıza bilgi verecek. Ben de eşlik edeceğim. Bu arıtmaya katkı sağlanacağını genel müdürün ağzından duydum ve iletiyorum. İster olsun, Yığılca olsun, Çilimli olsun, Akçakoca olsun, Gölyaka olsun, nereye ne destek yapılıyorsa Düzce'nin lehinedir. Halkın sağlığı açısından da son derece önemlidir. Herkesin temiz su içmesi gerekir. Biz de üzerimize düşen tüm görevleri yapmamız lazım. Bu, bir çalışmanın ürünüdür. Buradan gelen ekip adına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na çok teşekkür ediyorum. Gerçekten başarılı bir ekibi buraya yönlendirmiştir. Düzce'nin Melen Suyu’nun nasıl gittiğini, nasıl gideceğini ve geleceği ile ilgili nasıl olacağını gösterdiler. Ben de çok memnun oldum.” dedi.

Editör: Zeki Aşıkoğlu