Öncü TV, Oksijen TV, Öncü Radyo, Radyo Öğüt, Radyo Özgür ve Radyo Kent ortak yayınıyla gerçekleşen programda konuşan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce Basınına “Ayşe Hanım zamanında koparılan fırtına Talih Bey içi niye koparılmadı?” sorusunu yöneltti. Özlü’nün sorusunu yanıtlayan Ünsal, “Düzce’den Ayşe Hanım’ın haricinde biri olsaydı belki bu kavga çok büyürdü. Hakan Bey veya siz 1’inci sırada olsaydınız bu kıyamet kopardı gibi geliyor ama fazla sebep bulamadık kıyamet kopartmak için” şeklinde cevapladı. 

DSC_0238
“BASINDA AYNI TEPKİ YOK. NEDEN?”
Özlü, Millet İttifakı Düzce 1’,inci sıra Milletvekili adayı Talih Özcan’ın Düzceli olmadığı vurgusunu yaparak Düzce basının bu duruma sessiz kalmasına tepki gösterdi. Özlü,  “2015 yılında ben milletvekili aday adayıydım. Ben 1’inci sıradaydım, ikinci sırada Fevai Arslan vardı, 3’üncü sırada Ayşe Keşir Hanım adaydı. O gün Düzce basınında ‘Ayşe Hanım nereden geldi? Ayşe Hanım niye Düzce’de, Ayşe Hanım yabancı.’ Ayşe Hanım Düzce doğumlu, Ayşe Hanım’ın babası Düzce’de, köyde evi var. Üniversiteye gitmiş, İstanbul’da okumuş sonra TRT’de çalışmış. Yani Ankara, İstanbul’da çalışmış. O zamanlar basında ciddi bir tepki oldu. Şimdi ben bugün bakıyorum CHP’nin 1’inci sıra adayı tepeden geldi, tüm teşkilatları hiçe sayarak 1’inci sıraya oturdu ama basında aynı tepki yok. Neden?” şeklinde konuştu. 

“ZATEN SİSTEMİN KENDİSİ ARIZALI”
Oksijen Medya Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Cingirt Özlü’nün sorusuna şu şekilde yanıt verdi; “Bu kendisine soruldu, hatta haberlere de çıktı bu. Biz sorduk kendisine.  ‘Ben de Gümşovalıyım. Gümüşova’da doğdum ama ailemiz Akyazı’ya göç etti. Babamızın ailemizi daha iyi geçindirmek için bir şehirden başka bir şehre gitmesi suç is ben suçtan dolayı Düzcelilerden özür dilerim!’ diyor.
Ayşe Hanım tabi ki bu şehrin kıymetlisi. AK Parti gibi bir partinin de Kadın Kolları Genel Başkanı. Düzce için bir başarıdır bu. Partilerin aday adaylığı sürecini demokratik bulmuyorum zaten. Siz tepeden aşağıya birini getiriyorsunuz buraya koyuyorsunuz. Nerede parti içi demokrasi? Nerede insanların tercihi? Yok, zaten sistemin kendisi arızalı. Ordu’da 1’inci ve 2’inci sıra adayları AK Parti’nin yabancı. Ordu’da kıyamet kopuyor bu konuda.” 
“DÜZCE’YE EN ÇOK GİDİP GELEN KEŞİR’DİR”
Düzce Milletvekili Ayşe Keşir’in 2015 seçimlerinde milletvekili adayı olmasıyla birlikte Düzce basının Keşir’in üstüne çok gittiği imasında bulunan Özlü sorusunu şu şekilde yineledi; “Ayşe Hanım zamanında koparılan fırtına bu defa niye koparılmadı? Milletvekillerimiz arasında bu şehre en çok gelip giden, bu şehirde en çok hasta, dezavantajlı grup ziyareti yapan insan Sayın Keşir’dir. Bakın ben değilim ama Ayşe Hanım yaptı. Ayşe Hanım’da koparılan fırtına Talih Bey için neden koparılmadı?”
Özlü’nün sorusuna Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal ise, “Ben burada kendisine de sordum. Nevzat Bey’e verdiği cevabı verdi. Şöyle bir şey var benim şahsi görüşüme göre; Düzce basını bu seçimde hem topal hem fodul hem kör hem sağır halde kaldık. Milletvekillerinin belirlenmesi notasında ve listelere hiçbir etkimiz olmadı. Sözümüzde dinlenmedi, enformasyonda yapamadık, gazetecilik yaptığımız için siyasete müdahale edemedik ama benim gönlümde örnek olarak diyorum Düzce’den Ayşe Hanım’ın haricinde biri olsaydı belki bu kavga çok büyürdü. Hakan Bey veya siz 1’inci sırada olsaydınız bu kıyamet kopardı gibi geliyor ama fazla sebep bulamadık kıyamet kopartmak için” şeklinde cevap verdi.  
“FARUK BEY KAZANACAĞINDAN EMİNDİ, BİR BAKTIK YOK”
CHP Düzce Milletvekili aday adayı olan ve aday olan ancak aday olarak gösterilmeyen Faruk Darıyerli yerine Talih Özcan’ın aday olarak gösterilmesi hakkında konuşan Özlü, “Ben samimi bir şey söyleyeyim Faruk Darıyerli benim okul arkadaşımdır. Faruk Bey ile bizim aramızda özel bir hukuk var. Düzce Lisesi Mezunları Derneği olarak ben öğretmenlerimizi misafir ettim. O akşam Faruk Darıyerli’de geldi. Yan yana oturduk. Faruk Bey’e nasıl gidiyor diye sordum. O da “tamam ben adayım. Engin Özkoç’la görüştük hiç sorun yok. Beraber iyi çalışacağız” dedi. Yani kazanacağından emindi Faruk Bey. Sonrasında bir baktık Faruk Bey yok. Adını zor söylediğimiz, tanımadığımız, belki iyi bir insan bilmiyorum adamı hiç tanımıyorum ama paraşütle tepeden geldi, indi, oturdu” ifadelerini kullandı. 
“GERÇEKTEN DÜZCELİYSE 99’DA DA DÜZCE’DEN ADAY OLMASINI BEKLERDİM”
Özcan’a, “gerçekten Düzceliyse neden önceki seçimlerde Sakarya’dan milletvekili adayı oldu?” sorusunu soran Özlü, “Beyefendi böyle cevap verdiyse o zaman önceki seçimlerde neden Düzce’den değil de Sakarya’dan milletvekili adayı oldu?  Gerçekten Düzceliyse 99’da da Düzce’den aday olmasını beklerdim. Ben Düzceliyim, ben bir yere gidemiyorum. Zaten gitsem de beni buraya gönderiyorlar. Ayşe Hanım 2015’de bizimle beraber aday adayıyken, hatta birinci sırada da değilken Düzcelileri ezip, yok sayıp gelip oturmuş da değil. Neden mesela? Neydi adı Talih Kuşu muydu? Talih Bey’e sormadınız mı, Neden o zaman Sakarya’dan aday olmadın diye? Siyasi nezaketi bozmadan, etik değerleri bozmadan biz herkesle görüşürüz” dedi. 
“SANA CHP’DE EKMEK YOK, GEL KARDEŞİM”
CHP’den aday olarak gösterilmesine kesin gözüyle bakılan fakat aday olamayan Darıyerli’yi “gel kardeşim beraber siyaset yapalım” diyerek yanına çağıracağını söyleyen Özlü, “CHP’nin eski adayı Zafer Bey vardı. Zafer Bey 2 defa aday oldu. Milletvekili adayı ve benim rakibimdi. Zafer Bey sonra çalıştığı şirketle ilgili bir sıkıntısı oldu. Ben Zafer Bey’in o şirkette kalması için o şirketin CEO’sunu aradım. Önce insan olacağız ondan sonra siyasi görüşlerimiz olacak. Aynı şey Talih Bey içinde geçerlidir. Düzce’deki basının davranışında bir ironi var, çelişki var. 2015’de bağırıyor, çağırıyor, yazmadıklarını bırakmıyor sevgili basınımız ama 2023’de hiç ses çıkmıyor. Ben bir gün Faruk Bey’i çağıracağım ‘sana CHP’de ekmek yok, gel kardeşim beraber siyaset yapalım’ diyeceğim” şeklinde konuştu. HABER: ECE MUTLU