Düzce Belediyesi trafikte yaşanan sıkışıklığa bağlı olarak zaman zaman eleştirilen Asar Deresi Projesi’nin son durumu hakkında bilgilendirme yaptı.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün vizyon projelerinden biri olduğu kaydedilen Asar Deresi Projesi’nin deprem ve sel gibi olumsuzluklar yaşanmasına rağmen aksamadan devam ettiği vurgulandı.

11970-asar-proje-3

Açıklama şöyle devam etti: “Düzce Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında köprü ayaklarının beton kısımları tamamlanırken proje yapısında güvenlik katsayısının arttırılması sebebiyle çalışmalar kontrollü şekilde ilerliyor. Daha önce konu hakkında açıklamada bulunan Başkan Özlü, Asar Deresi üzerine inşa edilecek çelik köprünün beton ayaklarının 8 şiddetinde 1 dakika sürecek sarsıntıya dayanacak kabiliyette inşa edildiğini belirtmiş, aynı şekilde Asar Deresi’nde tam debi akış olması halinde de projenin zarar görmeyeceğini aktarmıştı.

15 gün içinde sevkiyat yapılacak

Teknik incelemeler yapımın her aşamasında devam ederken, köprü imalatının Ankara’da yapıldığı ve 3 aylık süreç içinde çelik aksamların yüzde 95 oranında tamamlandığı açıklandı. Başkan Özlü’nün aktardığı bilgilere göre; köprü ayaklarında çalışmaların tamamlanması ile birlikte 15 gün içinde sevkiyat yapılacağı, kademeli olarak köprü inşaatının başlayacağı belirtildi.”

11969-asar-proje-6

“İş güvenliğine büyük önem veriyoruz”

DSİ ARTIK SORUNSUZ ÇALIŞIYOR DSİ ARTIK SORUNSUZ ÇALIŞIYOR

Açıklamada görüşlerine yer verilen Başkan Özlü, şu ifadelere yer verdi: “Asar Deresi Projesi bizim en hassas noktalarımızdan biri. Bu konuda deprem ve sel ile sınandık, mühendislik çalışmaları kapsamında buranın güvenlik katsayılarını olması gerektiği gibi yaparken daha da arttırdık. Bu aslında yaptığımız işi geciktirmedi, hemşehrilerimize şunu ifade etmek isterim; proje takvime uygun şekilde ilerliyor. Trafiğe kapalı olan alanlarda da bu çalışmalara paralel olarak gereken düzenlemeyi yapacağız. Asıl önemli olan köprü çelik bağlantılarını yaparken burada büyük vinçler çalışacak. Vatandaşlarımızı risk altında bırakmamak için iş güvenliğine büyük önem veriyoruz. Şimdi Ankara’da üretimi bitmek üzere olan çelik köprü aparatlarının sevkiyatı başlayacak. 2 hafta sonra bu aparatları getirmeye başlıyoruz. İnşaat alanının uygun hale getirilmesi ile bunların montajı başlayacak. Yakından takip ediyoruz, projeyi en kısa sürede bitireceğiz.”