Maddi ve manevi yaralara sebep olan ‘asrın felaketi’ 17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden 24 yıl geçti ama deprem kendisini hâlâ unutturamadı. Saat 3.02’de 7,4 şiddetinde gerçekleşen ve birçok ilde hissedilen deprem büyük yıkıma sebep oldu.

Çok sayıda insanın hayatını kaybettiği depremi seneler geçse de unutmadıklarını ifade eden Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, AK Parti İl Başkanı Hasan Şengüloğlu ve Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdoğan Bıyık depremle ilgili mesaj yayınladı.

Başkan Özlü, depremin yapı stoklarının denetlenmesi noktasında büyük dersler verdiğini bildirdiği mesajında şu ifadeleri kullandı:

“17 Ağustos tarihi bizler için asrın en büyük felaketlerinden birinin yaşandığı tarihtir. Bu tarih ülkemizde inşaat çalışmalarının, yapı stoklarının durumunun belirli aralıklarla denetlenmesi ve dönüştürülmesi konusunda büyük dersler vermiş bir dönüm noktasıdır. Büyük Marmara Depremi ve sonrasında uygulanan politikalar ile ülkemizde yaşam alanlarının belli standartlar çerçevesinde inşa edilmesi konusunda önemli yol kat ettik. Ben yıllarca savunma sanayiide çalıştım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yaptım. Benim bakış açıma göre; bu konu ülkemiz için en önemli ve geliştirilmesi gereken konuydu. Ancak yakın zamanda 10 ilimizi etkileyen ve büyük bir yıkıma sebep olan 6 Şubat depremlerini yaşadık. Buradan görüyoruz ki; ülkemizin en önemli gerçeği ve acil korunma yollarını geliştirmemiz gereken konu deprem konusudur.”

BELEDİYE YETKİLİLERİ “2 GÖREVİ VARDI BİRİNDE DEĞİŞİKLİK OLDU” DEDİ BELEDİYE YETKİLİLERİ “2 GÖREVİ VARDI BİRİNDE DEĞİŞİKLİK OLDU” DEDİ

“DÜZCE ÖRNEK TEŞKİL EDEBİLİR”

“1999’dan bu yana alınan tedbirler, sıkı yönetmelikler ve denetim çalışmaları sayesinde şimdi şehrimizde bulunan yapı stokunun %80’i yenilenmiş durumda. Bu yenilenme süreci halen devam ediyor, edecek. Şehirlerimizi yeniden güvenli bir biçimde inşa ediyoruz, bu çalışmalar belli bir süre gerektiriyor. Özellikle büyük şehirlerimizde aynı Düzce’mizde uyguladığımız gibi yönetmelik, denetim ve doğru yatırım politikaları ile acil eylem planlarımızı uygulama konusunda örnek teşkil edebiliriz. Kat sınırlaması ve doğru malzeme kullanımı ile depremde meydana gelmesi muhtemel zararları en aza indirebiliriz. Bu bakımdan Düzce’miz yapılarının sağlamlığı ve yeniliği bakımından ülkemizin Japonya’sı olabilir, örnek teşkil edebilir. 24 yıl önce yaşanan afette hayatını kaybeden kardeşlerime Allah’tan rahmet, yakınlarına sabırlar diliyorum. Allah ülkemizi ve milletimizi her türlü afetlerden korusun.”

WhatsApp Image 2023-08-17 at 12.02.55AK Parti İl Başkanı Hasan Şengüloğlu, mesajında tarihin en büyük felaketini 24 yıl önce yaşadıklarını bildirerek şu ifadeleri kullandı:

“Tarihin en büyük felaketlerinden birini 24 yıl önce bu topraklarda hep berber yaşadık. 17 Ağustos 1999'da saat 03.02'de merkez üstü Gölcük olan ve ilimiz olmak üzere birçok ilde yıkıma neden olan 7,4 büyüklüğündeki depremle sarsıldık, yıkıldık. Marmara depremi olarak tarihe geçen bu depremle binlerce vatandaşımız hayatını kaybetti.  On binlerce vatandaşımız yaralandı, evsiz kaldı. 17 Ağustos 1999 Depremi’nin yıl dönümünde, ülkemizde doğal afetlerde yaşamını yitiren bütün vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum.

“HÜKÜMETİMİZ ÇALIŞMALARI SÜRDÜRÜYOR”

Asrın felaketinin yaşandığı Kahramanmaraş merkezli şubat depremleriyle birkez daha deprem gerçeğini unutmamamız gerektiğini öğrendik. 11 ilimizi etkileyen Kahramanmaraş depremlerinin üzerinden 6 ay geçmesine rağmen asrın felaketinde yaraların sarılması ve şehirlerimizin yeniden inşası için hükümetimiz çalışmalarını sürdürüyor.”

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdoğan Bıyık, yayınladığı mesajında Türkiye’nin depreme karşı tedbirli olmadığını ifade ederek şu sözleri kullandı:

“17 Ağustos 1999’da tarihimizin en yıkıcı depremlerinden birini yaşadık. Binlerce insanımızı kaybettik. Yaşanan depremlerin ardından özellikle bölgemizde yeniden inşa edilen şehirlerde yapı denetimlerine ve kentsel dönüşüm çalışmalarına büyük titizlik gösterildi. Ülke olarak maalesef deprem gerçeğine henüz tam olarak tedbirli olmadığımızı geçtiğimiz aylarda yaşanan ve 11 ilin etkilendiği depremde fazlasıyla hissettik. Kentsel dönüşüm projelerini ülke olarak hızlıca devreye almamız gerektiğini, ülkemizin her alanını deprem gerçeğine hazırlamamız gerektiğini fark ettik. Kısa ve orta vadede tüm şehirler olarak kentsel dönüşüm projelerine önem vermeliyiz. Düzce’nin bu konudaki bilgi birikimi ve becerisi kullanılmalı, vatandaşlarımız daha güvenli, depreme dayanıklı yerleşim alanlarına kavuşmalıdır. 17 Ağustos 1999 depreminde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, ülkemizde bir daha bu tür afetlerin yaşanmamasını temenni ediyoruz.”