Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle Düzce’deki yerel ve ulusal basın mensuplarına yönelik program düzenledi. Gez Gör Otobüsü ile basın mensupları ile birlikte Konuralp’teki arkeolojik kazıların devam ettiği Prusias Ad Hypium Antik Kenti’ne giden Başkan Özlü, Konuralp Gazi Türbesi’ni de ziyaret etti.

WhatsApp Image 2023-07-24 at 18.16.36WhatsApp Image 2023-07-24 at 18.16.37 (1)

AA-20230724-31757150-31757148-DUZCEDE_GEZ_GOR_OTOBUSU_ILK_SEFERINI_BASIN_MENSUPLARIYLA_YAPTI

WhatsApp Image 2023-07-24 at 18.16.37 (2)

Antik Tiyatro’daki kazı çalışmaları ile ilgili bilgiler veren Özlü, “Bu kazılara 3 yıldır çok büyük emek harcadık, belli bir noktaya geldi. Arkeologların söylediğine göre yüzde 70-75 oranında tamamlandı. Bir de bir proje yaptırıyoruz. Bu kazılardan sonra yapılan eserleri restore edeceğiz. Bu kazı işleri, arkeoloji işleri çok kısa zamanda tamamlanamaz. Türkiye’de yapılan en hızlı kazılardan birisidir. Biz bundan sonraki süreçte Düzce’de Düzce’nin tanıtımına büyük önem vereceğiz. Bunu sizlerle beraber yapacağız.” diye konuştu.

Konuralp ziyaretinin ardından basın mensupları ile birlikte Aydınpınar Şelalesi’ndeki Düzce Belediyesi Sosyal Tesisleri’ne giden Başkan Özlü, burada gazetecilere yemek ikramında bulundu.

TOPLANTI (3)

Burada 1-8 Ağustos tarihleri arasında yapılacak olan ‘Dünya Düzce Günleri’ ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Özlü, hedeflerinin Düzce’yi dünyaya tanıtmak olduğunu ifade etti.

TOPLANTI (4)

AA-20230724-31757150-31757147-DUZCEDE_GEZ_GOR_OTOBUSU_ILK_SEFERINI_BASIN_MENSUPLARIYLA_YAPTI

Düzce’yi tanıtmak için turlar gerçekleştirilecek Gez Gör otobüsünün güzergâhını da açıklayan Özlü, şöyle konuştu:

“Hepiniz hoş geldiniz. Gazeteciler ve Basın Bayramınız kutlu olsun. Bu sene farklı bir şey yapmak istedik. Esasen sizlerle birlikte çalışmak istememizin bir sebebi Düzce’nin tanıtımı içindir Düzce’mizi tanıtmak hepimizin görevi. Çünkü gerçekten çok güzel bir şehirde yaşıyoruz her zaman söylediğim gibi Düzce’de her şey var. 3 şey yapmak istiyoruz Düzce’nin tanıtımı için, ilk olarak Düzce’yi Düzcelilere tanıtmak istiyoruz, insanlar Düzce’ye gelirse Düzce çok değer kazanır. Bu tanıtım faaliyetlerinin ilk aşaması olarak geçen sene bir otobüs yaptık. Bu otobüs her gün Belediye meydanından kalkacak, bir gün güneye bir gün kuzeye gelmek isteyenleri kura ile çekip çağıracağız. Otobüsün güzergâhı Güzeldere Şelalesi, Samandere Şelalesi, Aydınpınar Şelalesi, Efteni Gölü, Fakıllı Mağarası, Sarıkaya Mağarası, Akçakoca, tarihi Yukarı Mahalle, Yöresel Pazar, Ceneviz Kalesi olacak.”

Özlü’den sonra ‘Dünya Düzce Günleri’ne gelecek sanatçıları açıklayan ve sürpriz olarak yazar ve sanatçı getireceklerini dile getiren Düzce Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Burçin Sarıcan, şöyle konuştu:

“Dünya Düzce Günleri’ etkinlikleri, bu yıl 2’inci defa yapılıyor. Sayın Bakanımızın da söylediği gibi, ismini sadece festival olarak koymadık, Dünya Düzce Günleri olarak koyduk. Dünyadaki ve Türkiye’de ki Düzceliler’in aktiviteye katılması ve dünyadaki diğer milletlerin Düzce’nin adını duymasını amaçladık. Geçtiğimiz günde 2 büyük elçi, misyon şefi, konu ile ilgili bize mail attılar ve görüşmek istediklerini söylediler. Bu sene ‘Dünya Düzce Günleri’nde farklı bir konsept izleyelim dedik, fakat hava sıcaklıkları inanılmaz derecede yüksek, mevsim normallerinin fazlasıyla üzerinde. Gündüz etkinliklerini buna rağmen yapma kararı aldık. Öncelikle bu sene gençlerin istediği sanatçılarla başlayalım dedik ve ilk gün ve ikinci gün yerel sanatçılar ile birlikte Semicenk ve Motive anketlerde en çok gençlerin istediği sanatçılar olarak ortaya çıktı. Bizler de gençlerimizi kırmadık, Sayın Bakanımız onlara söz vermişlerdi. 3. gününde yine Türk Sanat Müziğinin önemli ismi Niran Ünsal’ı, 4 günden yine Karadeniz müziğinin son dönemde yükselen ismi Volkan Arslan ve Bilal Hancı’yı getireceğiz. Burak King, gençlerimiz rap istediler.

Roman kardeşlerimiz ile birlikte bir etkinlik yapmıştık, Sayın Bakanımız orada söz vermişlerdi. Dolayısıyla onlar da Hüsnü Şenlendirici’yi istediler. Hüsnü Şenlendirici klarnette dünya müzisyenlerinden bir tanesi, kendisini davet ettik. Daha sonra yine gençlerimizin en çok istediği sanatçılardan bir tanesi de Bilal Sonses. Bilal Sonses’in bir özelliği de Düzce Üniversitesi mezunu olması. Özellikle Dünya Düzceliler Günü’nde Düzce Üniversitesi’nde okuyan bir sanatçı olsun dedik ve Bilal Sonses’i davet ettik. Finalde de Türk Pop Müziği’nin önemli bir ismi Demet Akalın’ı Düzce’ye davet ettik. Fakat biz bunlarla sınırlı kalmadık, Dünya Düzceliler Günü’nü güzel bir etkinlik olmasını istedik. Bu anlamda da etkinliklerin bir gününü çocuklara adadık. Bu kapsamda bir gün boyunca çocuk etkinlikleri olacak, çocuklara oyun parkları kurulacak. ‘Dünya Düzce Günleri’ Türkiye’deki en uzun soluklu bir etkinlik olacak. Ayrıca etkinliklerde sokak hayvanlarını da düşündük, sokak hayvanlarına farkındalık için etkinlikler başlatıyoruz. Bu konuda sosyal medya da özellikle Twitter etkinliği başlatacağız. Sokak hayvanlarına mama ve onlara barınak hediye edeceğiz. Biz yine bir sürpriz yapacağız ve iki tane yazarı bu etkinliklere getireceğiz. Dolayısıyla birkaç tane ünlü sinema sanatçısı ve yazarı da getireceğiz.”

TATİL BİTTİ 3 GÜN SONRA AÇIKLAMA GELDİ TATİL BİTTİ 3 GÜN SONRA AÇIKLAMA GELDİ

WhatsApp Image 2023-07-24 at 18.16.37 (3)

TOPLANTI (1)

Özlü, Düzcespor’un yönetiminin istifasının ardından, takımı sahipsiz bırakmayacaklarını dile getirerek şöyle konuştu:

“Tesisin elektriğinin, suyunun, doğal gazının tamamı belediye tarafından karşılanmaktadır. Bize yıllık maliyeti 4 milyon civarındadır hiç sesimiz çıkmıyor. Türkiye Futbol Federasyonu’ndan geldi şu anda stadın son kontrollerini yapıyor, sabahtan geldi inceledi bize bir ufak liste verdi ufak tefek şeyler onları gidereceğiz. İşimizin başındayız Düzcespor’u sokağa bırakmayız, elimizden gelen her şeyi yaparız.

Bir iş insanı arkadaşımız 5 yıldızlı otel yapacaktı fakat ekstra vergileri çıktı bunu da yakın zamanlarda çözeceğiz. Düzce’nin 5 yıldızlı otele ihtiyacı var birde bungalovlara ihtiyacı var buraya 20 adet kuracağız inşallah.”

Etkinlik Düzce Belediyesi'nin 'Gazeteciler ve Basın Bayramı' dolayısıyla hazırladığı hediyelerin verilmesiyle sona erdi.