Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, ilin su alt yapısını değiştirmek için Dünya Bankası’ndan çekeceği 45 milyon Euro’luk kredi sebebiyle CHP Düzce Milletvekili Özcan’dan ‘Bu Düzce’yi satılığa çıkarma projesidir.’ diye eleştiri almıştı. Bu eleştiriye AK Parti Düzce Milletvekili Ercan Öztürk tepki gösterdi.

“Özcan’ın konuşmadan önce bilgi sahibi olması çok kıymetli”

Öztürk, Özcan’ın bilgi sahibi olmadan açıklamalarda bulunduğunu şu sözlerle ifade etti:

“Düzce Belediyemizin 45 milyon Euro tutarındaki kredi talebi hakkında bilgi sahibi olmadan açıklamalarda bulunan CHP Düzce Milletvekili Sayın Talih Özcan Bey’in baştan sona talihsiz açıklamalarını okudum. Öncelikle 45 milyon Euro tutarındaki kredi talebine ne için bulunulduğunu tüm Düzceli vatandaşlarımızın bilmesi en doğal haklarıdır. Fakat millete karşı sorumluluk mevkisinde bulunan insanların böyle durumlarda konuşurken çok dikkat etmesi gerekir çünkü yapılacak hizmet Düzce için gerekli olan ve herkesin sağlığı açısından da önem arz eden bir hizmettir. Talih Bey’in konu hakkında konuşmadan önce biraz bilgi sahibi olması sorumluluk noktasında bulunan bir insan için çok kıymetlidir. Zira burada algı yapılacak siyasi bir durum yoktur.

“Özcan’ın bu konu hakkında konuşması abesle iştigaldir”

Öztürk, CHP’nin belediye hizmetlerinde bir arpa boyu yol katedemediğini, Özcan’ın da CHP’nin içerisinde olarak konuyla ilgili konuşmasının  abesle iştigal olduğunu ifade ederek, “Siyasi açıdan değerlendirecek olursak; AK Parti’mizin benimsediği siyasi anlayışı "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" ilkesinden gelirken belediyecilik anlayışı ise gönül köprüleri kurmanın yanında daima milletimiz için kalıcı eser ve hizmet etmeyi gerektiriyor. Aziz milletimizin 20 yıldır sadece Türk siyasetinde değil dünya siyasetinde de örneği olmayan bir şekilde gösterdiği teveccühle Türkiye’mizin eser ve hizmet siyasetinde nereden nereye geldiği her kesimden vicdan sahibi vatandaşlarımızın malumudur. Mesela, ortada kocaman bir İzmir ve İstanbul örneği dururken belediye hizmetlerinde bir arpa boyu yol katedemeyen CHP’li yerel yönetimlerin başarısızlık hikayelerinin içerisinde aynı CHP’de Milletvekili olan Sayın Talih Özcan’ın bu konu hakkında konuşması abesle iştigaldir. Biz, ‘Su medeniyettir.’ anlayışına vakıf bir milletin evlatları olarak eğer ki yapılacak bir hizmette hele hele bu hizmet en temel ihtiyaç su ise buradan bilgisiz ve anlamsız siyasi rant elde edilmeyecek olması da ayrı bir basiretsizlik örneğidir.” açıklamalarında bulundu.

“Talih Bey sel felaketinden habersiz”

30 yılı aşan süredir hizmet veren içme suyu hatlarının tamamının yenilenmesinin artık tercih değil zorunluluk haline geldiğini ifade eden Öztürk “Şimdi gelelim bu kredi talebi ne için yapılıyor? 1992 yılında başlatılan ve 1997 yılında yapımı tamamlanan Düzce içme suyu ishale hattı o günkü şartlara göre yapılarak Düzceli vatandaşlarımıza hâlâ hizmet vermektedir. 1999 yılında il statüsü kazanan Düzce’mizin içme suyu ishale hattı her geçen gün büyüyen, artan nüfusu düşünüldüğünde 250 bin merkez nüfusa sahip Düzce’ye artık yetmemektedir. Son dönemde yaşadığımız sel felaketleri aslında bize bu gerçeği çok net göstermiştir. Bu gerçekler ışığında Talih Bey’in Düzceli olmayışı, 2022 yılında ve son olarak bu yıl yaşadığımız sel felaketinden bir haber olduğunu bu açıklamasıyla bir kez daha görmüş olduk.” dedi.

“Özcan’ın İmamoğlu’na hesap sorabilecek yetkisi bulunuyor mu?”

Öztürk, açıklamasına, siyaset milletin menfaati için yapılır diyerek şöyle devam etti; “Uğur suyu deresinde meydana gelen selde adeta yok olan içme suyu ana ishale hatları Düzce Belediye Başkanı’mız Dr. Faruk Özlü Bey'in üstün gayretleri sayesinde 5 gün gibi bir sürede arıtma tesisine su verilmesi sağlanmıştır. 30 yılı aşan süredir hizmet veren içme suyu hatlarının tamamının yenilenmesi artık tercih değil zorunluluk haline gelmişken, siyasi rant elde etme peşinde koşan Talih Bey'e sormak lazım; İstanbul Büyükşehir Belediyesi idaresinde bulunan İSKİ’nin 2019 yılına kadar aralıksız devam eden fakat son 4 yıldır tahahhüt edildiği halde çalışmalarının tamamen durduğu ve bu sebepten köylerimizde yaşanan su ve kanalizasyon problemlerine ne kadar vakıf olduğunu bilmek isteriz! Mesela Talih Bey, Düzce’de İSKİ havzasında olan Melen üzerinde kaç tane köy bulunduğundan haberi var mı? Mesela Talih Bey, verilen tahahhütlere rağmen hiçbir iş yapmayan İSKİ’ye Düzce’mizin köylerinin hakkını savunabilir mi? Mesela Talih Bey, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayı diye sunulan ama CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun koltuğunda gözü olan fakat verilen tahahhütlerin hiçbirini yerine getirmeyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na köylerimizde yaşanan problemlerle ilgili hesap sorabilecek bir yetisi bulunmakta mıdır? Özetlemek gerekirse siyaset rant için değil, demagoji için değil millet ve milletin menfaati için yapılır! Bu konuların muhatabı Sayın Talih Özcan beyefendiye kendisini sorgularken kolaylıklar diliyorum.”

“1250 kilometrelik içme suyu şebeke hattı tamamen yenilenecek”

Alınacak krediyle Düzce’nin uzun yıllar suyla ilgili problemler yaşamayacağını belirten Öztürk, “Şimdi gelelim asıl konumuza; 30 yılda 3 deprem gören şehrimizde son yıllarda yaşanan sel felaketlerini de eklediğimizde oluşan hasarlar sonrası arıtma tesisinden 56 mahallemize gelen içme suyu şebekesinde %55’in üzerinde fiziki su kaybı yaşanmaktadır. Yaşanan su kayıpları yüzünden şehrimizin birçok noktasında oluşan su basınç sorunu veya yeterli suyun ulaşamaması gibi problemleri doğurmaktadır. İlçe statüsündeyken yapılan içme suyu şebekemizin ömrünü doldurmuş olması, il statüsü olduktan sonra da 250 bin nüfusu aşan şehrimizin artan su ihtiyacını ulaştırırken yapılacak bir basınç artırımında birçok bölgede su patlakları meydana gelmektedir. Bu su patlakları Düzce Belediyemize büyük maddi külfet ve iş yükü yüklemektedir. Tüm bu sebeplerden dolayı başvurulan kredi sayesinde şehrimizin 1250 kilometrelik içme suyu şebeke hattı tamamen yenilenecek. Beyköy’de bulunan arıtma tesisimize 2 adet temiz su deposu yapılacak. Tüm aboneler teknolojik sistemle donatılacak. Belirlenen 49 bölgeye basınç odaları kurularak her noktaya yeterli seviyede su gitmesi sağlanacak. Tüm içme suyu şebekesi otomasyon sistemi ile idare edilecek su kayıp kaçakları tamamen ortadan kaldırılacak. Tüm kazı yapılan yollardaki kanalizasyon ve yağmur hatları yenilenecek. Bu proje tamamlandığında belediyemiz sadece günü kurtarmaya yönelik hasar-onarım gibi tamirat işleri için harcanan yıllık 20 milyona yakın maddi külfetten kurtulacak ve tüm hatlarıyla Düzce’miz uzun yıllar suyla ilgili problemler yaşamayacak. Kaldı ki, alt yapı ve üst yapı anlamında bu denli büyük bir değişimin ve yenilenmenin yapılabilecek olmasını düşünmek ancak güçlü bir irade sayesinde olabilir, bu yüzden Düzce Belediye Başkanı’mız Dr. Faruk Özlü’ye teşekkür etmek gerekir, ben teşekkürlerimi sunuyorum.” ifadelerinde bulundu.