Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken,  Düzce’de de her köşe başında bulunan zincir marketlerin 7 gün 24 saat satış yapmasının haksız rekabete yol açtığına dikkat çekti.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, zincir marketlerin ülke genelinde on binlerce mağaza açmasının yanında otomatlarla da 7 gün 24 saat satış yapmasının “ahlaki olmadığını” belirtti.

‘ADİL DEĞİL’

Uygulamanın küçük esnafı tamamen ortadan kaldırmaya yönelik olduğunu savunan Palandöken, şunları kaydetti:

ERDOĞAN BIYIK FİRMALARI KUTLADI ERDOĞAN BIYIK FİRMALARI KUTLADI

“Esnafımız saat 22.00’de dükkan kapatırken bazı zincir marketlerin otomatlarla 7/24 satış yapması piyasada çok büyük bir haksız rekabet oluşturuyor. Esnafımız dükkanın önüne fazladan bir kasa koyduğunda bile kolluk kuvvetleri tarafından ceza verilirken zincir marketlerin her türlü emtiayı otomata koyması adil değil. Anayasa’nın 173. maddesinde de belirtildiği gibi esnaf ve sanatkarı koruyucu ve destekleyici tedbirler alınmalıdır. Bunun için de yıllardır kangren haline gelen Perakende Yasası düzenlenerek zaman kaybedilmeden bu kuralsızlığın önüne geçilmelidir. Esnaf ve sanatkarımızın ışığını söndüren bu mağduriyet acilen giderilmelidir.” (AA)