Fabrika önünde toplanan işçiler tırın önünü kesmek istedi

Çalıştıkları tekstil fabrikasından emeklerinin karşılığını alamadıklarını iddia eden işçiler dün akşam sokaklara dökülüp fabrikanın önünde toplandı. Kaynaşlı’ya bağlı Üçköprü Köyü’nde faaliyet gösteren ve 200 işçinin çalıştığı tekstil fabrikasının boşaltılacağı duyumunu alan maaş mağduru işçiler hemen soluğu fabrikanın önünde aldı. Maaşlarını aylardır alamadıklarını ileri süren tekstil işçileri, firma sahibinin 2 tırla fabrikaya geldiğini, makineleri de yükledikten sonra apar topar kaçtığını iddia etti.

‘Mağdur olduk, alacaklarımız kaldı…’

Kaynaşlı İlçe Jandarma ekiplerinin müdahale ettiği olayda maaşlarını alamadıkları için tepkili olan işçiler tırın önünü keserek firma sahibinin gidişine engel olmaya çalıştı. Fabrika önünde toplanan kalabalık, jandarma ekiplerinin müdahalesiyle dağılırken, önceden Düzce Tekstil olarak hizmet veren fabrikanın kasım ayı sonunda devrolduğu ve o günden bu yana “bugün, yarın” denilerek işçilerin oyalandığı ve maaşlarının verilmediği öğrenildi.

Kendilerine en ufak bir açıklama yapılmamasına isyan eden işçiler, yaşadıklarını Öncü Tv mikrofonlarına anlattı. İşçilerden Fatma Gül Altındal, fabrikanın daha önce Düzce Tekstil olduğunu ancak kasım ayı sonunda devredildiğini belirterek şunları söyledi; ‘Kasım ayı sonunda fabrika devredildi ve yeniden çalışmaya başlandı. Aralık ayında maaş verilmedi. Daha eskiden alacağı olan arkadaşlar da var. Kimse bize bir açıklama yapmadı. Biz buraya yakın oturuyoruz zaten haber alınca kalktık geldik.’

‘Tırı üstümüze sürdüler!’

Emeklerinin karşılığını alamayan işçilerden bir diğeri olan Özlem Altındal, kasım ayında bir hafta çalıştığını sonra fabrikanın tatile girdiğini devrolduktan sonra tekrar çalışmaya başladığını dile getirdi. Altındal şöyle konuştu; ‘Bugün vereceğiz, yarın vereceğiz diyerek bizi hep oyaladılar ve maaşları ertelediler. Kimse alacağını alamadı. Makineleri tırlara yüklediler ve tırı da üstümüze sürdüler.’
Özge Nur Altındal ise kimsenin fabrikanın durumunun ne olacağı ile ilgisi bulunmadığını ifade etti.

‘Sadece benim 2 bin 600 lira alacağım var, mağdurum’

En ufak bir açıklama yapılmadığını vurgulayan Altındal, ‘Ben mağdurum, üstelik hamileyim. Sadece benim 2 bin 600 lira alacağım var. Kimsenin bilgisi yoktu. Muhasebe bile olanları bizden öğrendi’ dedi. Haklarını arayacaklarını ve Jandarmaya giderek şikayetçi olacaklarını söyleyen işçiler yaşanan hararetli saatlerin ardından fabrika önünden ayrıldılar. 

Haklarını arayacaklarını belirten işçiler, Jandarma İlçe Komutanlığı’na giderek şikayet başvurusunda bulunacaklarını söyleyerek olay yerinden dağıldı.

Haber: S.AYAN