Ölümüyle Gezi eylemlerinin sembol isimlerinden biri haline gelen 15 yaşındaki Berkin Elvan için bu kez akşam saatlerinde Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Türk tabipler Birliği (TTB) ve Birleşik Kamu İş sendikaları toplandı. Spor sokak girişinde Sivil toplam platformu adına açıklamayı Eğitim Sen Başkanı Erdal Seycan yaptı. Seycan şiirle başladı konuşmasına ve “Berkin Elvan’ı sonsuzluğa uğurlarken, katillerinin peşini asla bırakmayacağımıza söz veriyoruz!” dedi.

Yapılan açıklamada ise AK Parti hükümetine tepki vardı. AKP hükümeti ve Başbakan’ın, yıllardır başta toplumun örgütlü kesimleri olmak üzere, halkın en temel taleplerine kulaklarını tıkadığını, ifade eden Seycan, güvenlik güçlerine yetki vererek gençleri katledilmesine neden olduğunu iddia etti.DEVLET TERÖRÜNÜN SON KURBANISeycan, “Berkin Elvan’ın katili, sadece ona hedef alarak gaz bombası atan polisler değil, Gezi direnişi sırasında “talimatı ben verdim”, “kahraman polisimiz destan yazdı” sözleriyle zulme direnen halklara karşı bütün nefretini kusan, ağzını her açtığında nefret suçu işleyen, halk düşmanlarına, faşist çetelere ve tetikçilere destek veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dır. Berkin Elvan, tıpkı Gezi direnişi sürecinde polis saldırısı ile hayatını kaybedenler gibi, tamamen siyasi iktidarın sorumlusu olduğu devlet terörünün son kurbanı olmuştur.” İfadelerini kullandı.ÇOCUKLAR UYURKEN SESSİZ OLUNUR, ÖLÜRKEN DEĞİL!

Zaman zaman atılan sloganlar eşliğinde açıklamasını sürdüren Seycan, Elvan ailesinin acısını paylaştıklarını ifade etti ve halka hesap verene kadar bu işin peşini bırakmayacaklarına söz verdi.


Seycan, “Gün Berkin’in ekmeğine ve umuduna, onurumuza sahip çıkma günüdür! Gün onların çocukları milyarları çalarken bizim çocuklarımızın katledilmesine sessiz kalmamanın günüdür!“ Bu ülke halkı sözünü söylemiştir: Çocuklar uyurken sessiz olunur, ölürken değil!” Hepimizin başı sağ olsun.” dedi.