Erasmus+ Literally Eunited projesi kapsamında Düzce Mustafa Kemal Ortaokulu 1-5 Mayıs tarihleri arasında İtalya’ya gitti. Ev sahibi olan İtalyan okulu Mustafa Kemal Ortaokulu öğrencileriyle birlikte çeşitli sanat ve kültürel etkinliklerle doyasıya vakit geçirdi.

WhatsApp Image 2023-05-09 at 09.59.40

Partner okulun hazırladığı film sahnesinde Mustafa Kemal Ortaokulu öğrencileri İtalya’nın ünlü Pinokyo filminden bir sahne canlandırdılar.

Okul proje koordinatörü Kerim Sivrikaya proje kapsamında gittikleri İtalya günlerini şu sözlerle anlattı:

“İtalya hareketliliği katılımcıların sanatsal okuryazarlık becerilerini geliştirmek adına İtalyan partner okulunda gerçekleşti. İlk gün 1 Mayıs resmî tatil olduğundan ev sahibi okul öğrencileri Priolo Tabiatı Koruma Alanı'nı ziyaret etmeye götürdü. Burada o bölgede duran göçmen kuşları gözlemleme fırsatı bulduk, en büyüleyici olanları hala Flamingolar, ünlü güzel pembe flamingolar. Sahilde paketli öğle yemeği yedik ve her zaman kalabalık ama büyüleyici Ortigia'da yürüyüş yaptık. Kısacası ilk günümüz sanata, doğaya ve kültüre adanmış bir gün oldu.

WhatsApp Image 2023-05-09 at 09.59.54

Katılımcılar Sanat ve Kültürün Güzelliği içinde bir yürüyüş olan Kelebek Kapı'da karşılandık. Daha sonra Plexo merkezi G. Falcone'a gittik. Okul müdürü, sevgili velilerin organize ettiği birer ikramın da yer aldığı Plesso Borsellino'da ilkokul çocukları tarafından harika bir hoş geldin şarkısı ile karşılandık, Orkestra Neşe Marşı ile başlayan bir konser verdi. Profesör korosu "Süper kahramanlar" adlı ünlü bir İtalyan şarkısını seslendirdi. Öğle yemeği molasının ardından okulun 3 bölümünden öğrenci grupları ve öğretmenler şarkılar ve danslar eşliğinde çok çeşitli sanat laboratuvarlarınsa sanat ve kültüre adanmış güzel bir gün geçirdik. Bu çalışmalarda katılımcılar, Etna yanardağının püskürmesi ile ilgili deneyler yaptılar, kendi kitap ayraçlarını oluşturdular, tişört tasarım çalışmalarına katıldılar. Ev sahibi okulun yapmış olduğu bitkiler ve sanatla ilgili PlantArt çalışmasını incelediler, İngilizce hikâye oluşturma etkinliklerine katıldılar, okul radyo ve gazetesi için röportaj verdiler, Sicilya’nın geleneksel dansı olan Tarantella yapmayı öğrendiler.

WhatsApp Image 2023-05-09 at 10.00.46

Erasmus+ KA2 Literally EUunited projesinin üçüncü gününde Etna yanardağında oluşan kraterlere bir gezi düzenledik. Bu, Etna’nın muhteşem manzarasının ve doğasının tadını çıkarmamızı sağladı. "Sanatsal Okuryazarlık" konusuna tam uygun olarak, küçük müzeyi gezmek için rehberimiz eşliğinde Silvestri Kraterlerini dolaştık. Belpasso'da Mongibello'muzun nasıl çalıştığını, lav taşının nasıl yapıldığını daha iyi tanıdık ve ardından lav taşının nasıl sanat eserine dönüştürülebildiğine hayran kaldık.

Katanya'nın Barok tarzı, tarihi ve kültürel zenginliği ile bizleri büyüleyen bazı tarihi binaları ziyaret ettik." Aziz Agata'ya adanmış Katedral'i, Sangiuliano Sarayı'nın manastırını ve güzel Üniversite Meydanı'ndaki "Museo dei saperi e delle Mirabilia siciliane"yi ziyaret ettik, Meydanın 4 sokak lambasında temsil edilen 4 efsaneyi, Ursino Kalesi'ni öğrendik. Pescheria, tarihi Katan balık pazarı ve son olarak "Çömlekçi atölyesi" atölyesini gerçekleştirdiğimiz Benedettini Manastırı'nda uzun bir mola, her birimizin yanında götürdüğü seramik heykeller oluşturduk. Akşam bir "veda partisi" ile eğlence dolu anlar yaşadık.

WhatsApp Image 2023-05-09 at 10.00.14

Sanatsal Okuryazarlık temamızın ana konusu olan kültürel sinema filmleri ile her ülke bir diğerine meydan okumuştu. Burada her partner okul hazırladığı film sahnesini canlandırma fırsatı buldu. Mustafa Kemal Ortaokulu olarak bizler İtalya’nın ünlü Pinokyo filminden bir sahne canlandırdık. Biz de Macaristan ekibine Hababam Sınıfı’ndan bir sahne ile meydan okuduk. Tüm partnerler kendi dramalarını sergiledikten sonra okul aile birliğinin hazırladığı öğle yemeğini yedik. Sertifika törenin ardından hareketlilik güzel anılarla sona erdi. Çocukların hepsi harika iş çıkardı!”