Bayraktar, yaptığı açıklamada, 2022 yılının tüm yönleriyle FİSKOBİRLİK için çok ciddi gelişmelerin gerçekleştiği bir yıl olduğunu belirtti.

WhatsApp Image 2023-01-14 at 12.32.11 (1)

Hem ürün çeşidini hem de satış rakamlarını artırdıklarını vurgulayan Bayraktar, bir önceki yıldan daha fazla fındık almak, üretmek ve satmak hedeflerinin tümünü gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Bayraktar, 2023'te de birliğin iyi yerlere geleceğinin altını çizerek, "Bu yıl perakendede 1,5-2 milyar lira, ihracatta da 250-300 milyon lira civarında ciro hedefliyoruz. Bu bizim büyüme trendimize uygun." dedi.

FİSKOBİRLİK'in çok daha hızlı büyüme imkanlarına sahip olduğuna işaret eden Bayraktar, dengeli büyümeyi tercih ettiklerine dikkati çekti.

“FİSKOBİRLİK artık yola girdi”

Bayraktar, istihdama önemli katkı verdiklerini de vurgulayarak, şu değerlendirmede bulundu:

"Bölgede şöyle bir sorun var, yeterince kalifiye eleman bulamıyoruz. Genelde bulduğumuz iş gücü vasıfsız oluyor, vasıfsız elemanlar da kalifiye elemanın ortamını istiyor. Böyle bir sıkıntı var ama son bir ayda 40-50 kişiyi işe aldık, hala ihtiyacımız var. FİSKOBİRLİK artık yola girdi, bundan sonra her geçen yıl belki de 50-100 kişiyi çok rahat işe alacaktır. Toplamda binin üzerinde istihdamımız var. Üretim tesisimizde 550 civarında, tüm bölgelerle birlikte binin üzerinde."

WhatsApp Image 2023-01-14 at 12.32.12

İhracatta katma değerli ürünlerin satışını yapmayı hedeflediklerini anlatan Bayraktar, sektörde rekabetin çok kuvvetli olduğunu, dünya devleri ile yarıştıklarını söyledi.

Bayraktar, Asya ve Afrika'nın bir kısmıyla ilgili yoğun talep olduğunu bildirerek, Amerika'da her geçen gün hızlı büyüdüklerini, Almanya, Fransa, Romanya, Cezayir ve Libya'nın da aralarında olduğu 28 ülkeye ihracat yaptıklarını aktardı.

FİSKOBİRLİK ürünlerine yurt içi ve yurt dışında önemli ölçüde talep olduğunu belirten Bayraktar, "Nisan ayının ortasına kadar 3 vardiya tam kapasite doluyuz. Yeni siparişleri alınca artık yeni alternatifler yapmaya çalışıyoruz." diye konuştu.

WhatsApp Image 2023-01-14 at 12.32.12 (2)

FİSKOBİRLİK'in piyasadaki ürün sayısı artacak

Kurumun gidişatının çok iyi olduğunu belirten Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, piyasadaki ürünlerine yenilerini ekleyeceklerini söyledi. Yeni ürünler çıkaracaklarını ifade eden Bayraktar, "Birçok ürünümüz piyasada, daha da çoğalacaklar ve bunlara yeni ürünler eklenecek. Şu an 25 ana kalem ürünümüz var." dedi.

Üretimini de kendilerinin denetlediği bir çay markası oluşturduklarını dile getiren Bayraktar, şöyle devam etti: "İsmi 'çay tanesi', üretiminin tüm aşamaları bizim kontrolümüzde olacak. Neden çay? FİSKOBİRLİK, kooperatif olmasına rağmen aynı zamanda ticari işletmedir. FİSKOBİRLİK kendine umut bağlayan, ciddi bir ortak kitlesi olan Türkiye'deki en büyük birlik. Kurumun devlet desteği yoksa ticaret yaparak para kazanmak ve ortaklarına, kendine umut bağlayan insanlara destek olmak gibi bir sorumluluğu var. Dolayısıyla biz aslında anladığımız ölçüde para kazanabileceğimiz her yola gireceğiz."

Çayın önemli bir ürün olduğuna işaret eden Bayraktar, "Şu anda hem çay hem fındık üreten birçok üreticimiz var. Hem fındık hem çay hem bal üreten üreticimiz de var. Dolayısıyla piyasaya soktuğumuz bal da var." diye konuştu.

Bayraktar, FİSKOBİRLİK'in itibarının yüksek olduğunu, bunu ticarete çevirmek gibi bir imkan elde ettiklerini söyledi.

Fındık alımlarına da değinen Bayraktar, "Rakamlara takılmayın. Biz rakamları istediğimiz zaman yükseltebiliriz, uçurabiliriz ama biz istiyoruz ki aldığımız fındığı işleyerek satan bir kurum olalım, dolayısıyla işlemeye yönelik bir alım politikası geliştiriyoruz yani mamul yapıyoruz." dedi.