Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından belirlenen yeni kabine sonrası bakanlar illerdeki çalışmalar için kolları sıvadı.

Düzce’nin hem sağlıklı yapılaşması hem de konut ihtiyacının karşılanması için önemli projeler hayata geçiren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı da yeni döneme hızlı başladı.

2023_06_ozhaseki07-1

Bakan Mehmet Özhaseki görevi devralmasının ardından 81 ilde ‘Türkiye Yüzyılına’ yakışır çalışmaları hayata geçirmek hedefiyle icraatlara başladıklarını yaptığı açıklama ile duyurdu.

Öncelikle bakan yardımcıları ve genel müdürler ile bir araya gelen Bakan Özhaseki, devam eden çalışmalarla ilgili birimlerden tek tek bilgi aldı. Bakan Mehmet Özhaseki, gerçekleştirdiği toplantılarda Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Yapı İşleri Genel Müdürlüğü, Emlak Konut Genel Müdürlüğü ve Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü tarafından derlenen sunumları dinleyerek istişareler gerçekleştirdi.

“Tüm şehirlerimize değer katacak projeleri hayata geçireceğiz”

Bakan Özhaseki, burada yaptığı konuşmada, “Yeni dönemde bütün mesai arkadaşlarımızla birlikte sadece deprem bölgesindeki illerimize değil, tüm şehirlerimize değer katacak projeleri hayata geçireceğiz.” dedi.

Özhaseki, şehirleri depreme karşı daha dayanıklı hale getirmek için Türkiye’de devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarına da ağırlık vereceklerini bildirdi. 

Özhaseki’nin bu açıklaması hala depremden kalma yapılardan kurtulmayı bekleyen Türkiye’nin en genç ili Düzce’de sürecin çok hızlı işleyeceğinin ayak sesleri olarak yorumlandı. Eski Sanayi Çarşısı Kentsel Dönüşümü ile dar ve orta gelirlilere konut projeleri başta olmak üzere şehre vizyon katacak yatırımları direkt ya da dolaylı olarak üstlenen bakanlık, çalışmaların bekleyişlere gebe kalmamasına odaklanacak. Bunun için Düzce Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gerekli talimatların ulaştığı ve bu ölçekte özellikle dönüşüm çalışmalarının ön planda tutulacağı öğrenildi.