Bolu’ya KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı rahmetli Rauf Denktaş’ın heykelinin açılış töreni için geldiğini ifade eden Tatar, “Kurucu Cumhurbaşkanımız rahmetli Rauf Denktaş’ın büstünün açılış töreni dolayısıyla aldığım bir davet üzerine buradayım. KKTC esasında benim gönlümde Türkiye'nin ayrılmaz bir parçasıdır. Kendimizi malumunuz olduğu üzere büyük Türk milletinin bir parçası olarak görürüz. Hep öyle olarak böyle devam edecek. Dolayısıyla Bolu’da bu Anadolu'nun Türkiye'nin en güzel müstesna yerlerinden bir tanesinde bu güzel şehirde sizlere beraber olmak, onun bana nasip olması, böyle bir toplantıda bulunmak ve sizlere kısa da olsa bu hitabı yapmam benim için büyük bir onur, şeref, beni buraya daveti için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

AW914257_03

Türkiye’ye ve Türk milletine bağlılıklarını bir kez daha bildiren Ersin Tatar, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı olarak Kıbrıs Türk halkının lideri olarak burada geçmişte yaşadığımız acılar, soykırımlar, göçler ve Kıbrıs adasının bir Yunan adası olması için her türlü mezalime, her türlü girişime karşı baş koyan şehitler veren bedeller ödeyen ve her zaman yanında Anadolu Türkiye'yi gören Kıbrıs Türk halkının cumhurbaşkanı olarak hitap ederken Anadolu'ya, Türkiye'ye, milletimize olan bağlılığımızın da altını çizerek bir kez daha ifade ediyorum” diye konuştu.

YIKIN AİLESİNİN ACI GÜNÜ YIKIN AİLESİNİN ACI GÜNÜ

AW914257_01

“100 ÜLKENİN TARAMASINDAN ÇOK DAHA İYİSİ BİZİ TÜRKİYE'NİN TANIMASIDIR”

Dünyanın KKTC’yi tanımadığını ancak Türkiye’nin tanımasının daha önemli olduğunu ifade eden Ersin Tatar, “Şimdi biz dediğim gibi bir mücadele içerisindeyiz. Dünya bizi tanımıyor. Ama hepimiz şöyle diyoruz. Rauf Denktaş da kurucu Cumhurbaşkanımıza öyle diyordu; ‘100 ülkenin taramasından çok daha iyisi bizi Türkiye'nin tanımasıdır.’ Türkiye bizi tanıyor tanımaya da devam ediyor. Bakınız Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yemin töreninden sonra geçen gün ilk ziyaret ettiği ülke KKTC olmuştur. Bu bizim için büyük bir onurdur. Orada da ifade ettim, kendisine ve güçlü heyetine bizlere sahip çıkmasını. KKTC vardır, var olacaktır, yaşayacaktır. Kıbrıs Türk halkının da Anadolu Türkiye tamamıyla arkasında ve şimdi hamdolsun büyük Türk dünyasının bir parçası olarak en güneydeki bir Türk devleti olarak Doğu Akdeniz'deki varlığımızı sürdürmek, bahtiyarlığı ve mutluluğu içerisindeyiz. Çünkü coğrafyaya baktığınızda az önce Kıbrıs gazileriyle de buluştuk. Onlara da ifade ettim. Gelecek sene 2024’te 50 sene geçmiş olacak. Kıbrıs Barış harekatından 50 yıl sonra Doğu Akdeniz'de bir cumhuriyetimiz vardır. Türk Devleti vardır. Bunun anlamı çok büyüktür. Hem orada yaşayan sizlerin kardeşleri bizlerin selameti, bizlerin geleceği, bekası, aynı zamanda da bütün Türkiye'nin kendi güvenliği oradan geçmektedir. Çünkü Doğu Akdeniz, mavi vatan, hava sahası, gökler, her türlüsüyle o önemli bölgeler, birtakım jeostratejik jeopolitik, güvenlik meselelerinin her geçen gün daha önem kazandığı o bölgede Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'yle serhat bekçileri olarak Türkiye'yle birlikte var olmanın bizler için ne kadar önemli olduğunu zaten hepiniz çok iyi biliyorsunuz” diye konuştu. (İHA)

AW914257_04