Sadullah Ünsal’ın hazırlayıp sunduğu, Öncü TV ekranları ile 100.2 Radyo Öncü ve Kent Radyo’da ortak yayınlanan Kitabın Ortasından programının son bölümüne, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir ve Düzcespor eski Kulüp Başkanı Mali Müşavir Bayram Ali Kubilay konuk olmuştu.

350962966_895611888750137_6389141276469957723_n

Rektör Sözbir, programın “Nasıl İzah Edersiniz?” bölümünde Ünsal’ın sorduğu bürokratından siyasetçisine kadar bir çok isim hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Rektör Sözbir, kendisine sorulan isimleri şu şekilde değerlendirdi:

Arif Ak?

ARİF AK VTR

Bizim büyüğümüz, eskiden beridir tanırız kendisini. Buranın abilerinden biri, herkese dost olur yardım eder. Allah dostu diyelim.

Düzce Kalkınma ve Tanıtma Vakfı Başkanı Ahmet Mutlu?

AHMET MUTLU-3

Dostane ve dost birisi, bana hep söyler ‘hocam vakfımız var, bir derdiniz varsa yanınızdayız.’ diye bize devamlı hatırlatıyor. Sağ olsunlar yanımızdalar. Biz de memnun oluyoruz. Yanımızda önemli insanların önemli abilerimizin olması bize destek veriyor.

Düzce Valisi Cevdet Atay?

VALİ ATAY

Sayın Valimiz gerçekten çok değerli birisi. Değerli bir büyüğümüz. Buraya ilk geldiğimde otelde kalıyordum. Bana ‘hocam nerede kalıyorsun?’ dedi. ‘Otelde kalmak olur mu gel lojmanda kal’ dedi. İyi insan Anadolu insanı olduğunu biliyorum.

Doç. Dr. Cengiz Tuncer?

CENGİZ TUNCER

‘Hayırlı olsun’a geldiler orada tanıştık. Bize beyin cerrahı lazım orayı bırak buraya gel dedim, sağ olsun o da kırmadı. Önlüğünü giyip ameliyatlara başladı.

Dr. Faruk Özlü?

FARUK ÖZLÜ-2

Faruk Bey iyi bir devlet adamıdır. Bürokratik, bürokrasisini iyi bilen iyi bir bürokrattır. Şimdi Savunma Sanayisi Başkanlığı demek devletin en önemli kurumudur. Bu kuruma uzman olarak girmiş sonra en üste kadar, müsteşarlığa kadar çıkmış ve daha sonra bakanlık yapmış önemli bir şahsiyetimiz. Düzce’miz için de kazanç.

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bıyık?

ERDOĞAN BIYIK-1

Duruşuyla ağır, beyefendi. Diyaloglarımız da iyi. Tabi çok tanımadık birbirimizi ama gördüğüm kadarıyla beyefendi. İşinin ehli bir dostumuz. Düzce’yi seven ve ‘Hocam sizin için ne yapabiliriz üniversite için biz de taşın altına elimizi koyalım.’ diyebilen birisi.

Çilimli Belediye Başkanı Muhsin Yavuz?

MUHSİN YAVUZ-1

Sıcakkanlı. ‘Hocam biz belediye olarak her zaman yanınızdayız hatta bize o siyah pirinci üretiyoruz böyle bir şeyimiz var bilginiz olsun eğer lazım olursa size gönderelim şeklinde güzel dilekleri oldu. Gördüğümüz kadarıyla gerçekten beyefendi ve işini seven Çilimli’ye değer katmaya çalışan bir arkadaşımız.

Dr. Yasin Yılmaz?

YASİN YILMAZ

Bize çok destek oldu hatta biz hastanede acilde sıkıştığımız zaman bize pratisyen gönderiyor. ‘Bize bina lazım arşiv yapmamız gerekiyor.’ dedik. Hemen bize lojman verdi. Üniversitemize elinden geldiği kadar destek olan Düzce’yi seven bir kardeşimiz, büyüğümüz.

Tıp Fakültesi Başhekimi Dr. Serkan Torun?

serkan torun

Kime sorsanız ‘ne kadar güzel insan.’ İşine ehil işini yapan bir arkadaşımız ‘Nasıl başarılı olurum nasıl faydalı olurum?’ onun derdinde. Mesela hastası gelse soruyorum hastalarına ‘nasıl?’ diyorum. Hocam önce bizi alıyor kliniğine bana derdimi anlatıyor bak diyor senin dersin şu. Çizerek anlatıyor. Sonra sana şu ameliyatı şu operasyonu yapacağız diyor. Beni aydınlatıyor beni rahatlatıyor ben rahat bir şeklide ne olacağını bilerek o operasyona giriyorum.’ diyor.  Düzce için önemli bir kazanım.

Eski Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar?

nigar çakar

Nigar Hanım sağ olsun gerçekten vizyon sahibi bir rektörümüzdü.

Tıp Fakültesi Eski Dekanı İdris Şahin?

idris şahin

Gördüğümüz kadarıyla iyi bir arkadaşımız. Bizi sever sevmez bilmiyorum ama bir görev yapmış takdir ediyoruz takdir belgesini de vermek istedik.

AK Parti Düzce İl Başkanı Hasan Şengüloğlu?

hasan şengüloğlu-3

Hasan Bey çok iyi bir tercih olmuş. Düzce’nin mümtaz, efendi, ahlaklı konuştuğu zaman huzur bulduğumuz birisi.

Bayram Ali Kubilay?

bayram ali kubilay

Ben ondan pozitif sinyaller alıyorum. Gerçekten dost insanı.

Düzce basınını nasıl izah edersiniz?

Düzce basını Düzce’ye faydalı her şeyi desteklesin. Doğru işe doğru desin. Ama Düzce’nin ve ülkenin lehine olacak şeyleri desteklesin. Hatalar varsa bunları söylesin, göstersin.

Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal?

sadullah ünsal-2

Gördüğümüz kadarıyla samimisiniz. Dosta dost düşmana düşmansınız. Düşmanım ama dost gibi davranayım demezsiniz. Bizde dostuz diye düşünüyorum, İnşallah düşman olmayız.

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir’i Yani Kendinizi Nasıl İzah Edersiniz?

nedim sözbir-1

Kendim için bir şey diyemem, ama bende sıcak kanlıyımdır. İnsanlarla çok kısa süre içerisinde samimi olabilirim. Biz Anadolu insanıyız, herkesi kendimiz gibi biliriz.