Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı kutlamaları kapsamında birçok etkinliğe ev sahipliği yapacak olan Düzce Üniversitesi, “100. Yılında Türkiye'nin Bilim Teknoloji ve Sanayi Vizyonu” adlı konferansla ilk programını gerçekleştirdi.

7-20

Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa; Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İlhan Genç ve Prof. Dr. Ali Öztürk, protokol üyeleri, öğretim üyeleri, basın mensupları ve öğrenciler katıldı.

2-155

“Ülkemizin ikinci yüzyılında en önemli fonksiyon üniversitelere düşüyor”

Programın açılışında konuşan Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, ülkemizin ikinci yüzyılına girdiğini ifade ederek sözlerine başladı. İlk yüzyılda cumhuriyetin kurulduğunu ve olgunlaştığını belirten Rektör Sözbir, ikinci yüzyılda ise Türkiye’nin takip edilen, sözü etkili, dünyanın ilk 10 ekonomisi içerisinde yer alan bir ülke olacağına inandığına işaret etti. Ülkenin ikinci yüzyılında en önemli fonksiyonun bilim ve teknoloji üreten üniversitelere düştüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Sözbir, Dr. Faruk Özlü’ye katılımlarından dolayı teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.

4-84

Programda “Cumhuriyet’in 100. Yılında Türkiye'nin Bilim Teknoloji ve Sanayi Vizyonu” başlıklı konferansını vermek üzere kürsüye davet edilen Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, cumhuriyetin 100. yılını kutlayarak ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitleri saygıyla anarak konuşmasına başladı.

“Artık büyük sıçramayı gerçekleştirmenin zamanı”

Türkiye’nin son 20 yılda ulaşımdan altyapıya büyük aşama kaydettiğine dikkat çeken Başkan Özlü, bundan sonra büyük sıçramayı gerçekleştirmenin zamanı geldiğini vurguladı. Nitelikli, donanımlı ve vasıflı insanlarla sıçrama yapmanın önemine değinen Özlü, ülkenin yarıştığı rakiplerini geride bırakmasının tek yolunun bilim, teknoloji ve sanayiden geçtiğinin altını çizdi.

“Teknoloji ve Ar-Ge’yle ekonomi arasında ciddi korelasyon var”

Ülkemizin Ar-Ge ve teknoloji üretimine ayırdığı payın yüzde 1, dünya ticaretinden aldığı payın da yüzde 1 olduğu bilgisini paylaşan Dr. Faruk Özlü, bu oranı arttırmamız gerektiğini dile getirerek, teknoloji ve Ar-Ge’yle ekonomi arasında ciddi korelasyon olduğunu sözlerine ekledi.

“Geleceğin teknolojisini hayal edip ileri teknoloji üretmek çok önemli”

Ağaç modelinden söz eden Özlü, bilimi toprağa, teknolojiyi ağaca ve sanayiyi de meyveye benzeterek Türkiye’nin yaşadığı en önemli sorunların başında bilim, teknoloji ve sanayi arasında bağ kurulamaması geldiğini ifade etti. Geleceğin teknolojisini hayal edip ileri teknoloji üretmenin önemi üzerinde duran Dr. Faruk Özlü, katılımcıların sorularını da yanıtlayarak konuşmasını noktaladı.

5-62

Programda Dr. Faruk Özlü’ye Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir tarafından hediye takdiminde bulunuldu. Programın sonunda Dr. Faruk Özlü, Rektör Prof. Dr. Nedim Sözbir ve protokol üyeleri Cumhuriyet’in 100. Yılında Cumhuriyet Sergisi’ni de ziyaret etti.

3-106

Cumhuriyet Sergisi açıldı

Öte yandan Düzce Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim Bölümü tarafından düzenlenen “Cumhuriyet’in 100. Yılında Cumhuriyet Sergisi” ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

4-85

Düzce Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim ve Heykel Bölümleri öğrencilerinin, derslerde aldıkları teorik bilgileri, sanatsal yetenekleriyle bütünleştirerek başarıyla oluşturdukları eserler, Cumhuriyet Konferans Salonu Fuaye Alanı’nda sergileniyor.

1-128

Sergiyi, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir ve protokol üyeleri de ziyaret etti.

“Cumhuriyet’in 100. Yılında Cumhuriyet Sergisi” 10 Kasım 2023 tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.