Akçakoca’da Çevre ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın talimatı ve il müdürlüğünün yürüttüğü çalışmalar sonucunda 14 bölgede belirlenen 33 ruhsatsız yapının yıkımı ile ilgili Kasım 2023 tarihinde Akçakoca Belediyesi’ne ulaşan yazı için o dönem başkanlık koltuğunda oturan Okan Yanmaz hiçbir girişimde bulunmamıştı.

31 Mart 2024 Yerel Seçimleri’nin ardından yeniden başkan seçilen Fikret Albayrak Düzce Valisi Selçuk Aslan imzasıyla belediyeye ulaşan ve Kasım 2023’teki talimatı hatırlatan ‘Ruhsatsız yapıları yıkın’ yazısı üzerine hızla harekete geçti. Akçakoca’nın her alanda eski parlak günlerine kavuşması için kolları sıvayan Başkan Albayrak, turizme gölge düşüren kaçak yapı ve çıkmalar konusunda kararlılıkla duracaklarını vurguladı.

204690

Başkan Albayrak, sosyal medya hesabından valilikten gelen yazıyı paylaşarak sürecek ilişkin ilçe sakinlerini bilgilendirdi.

Valilikten ruhsatsız yapıların yıkımına yönelik gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Değerli Akçakoca Halkına Duyurulur;

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı aldığı kararla, devletin çeşitli organlarının harekete geçmesiyle birlikte, belediye sınırları içinde kalan ruhsatsız yapılar için hukuki işlemler başlatılmıştır. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından yapılan denetimler sonucunda 14 bölgede ruhsatsız yapılar tespit edilmiştir ve bu yapıların kaldırılması ile ilgili hukuki süreç başlatılmıştır. Bakanlık ve ilgili devlet organları hukuki işlemleri titizlikle takip etmekte ve yürütmektedir.

YAYILAN MÜSİLAJ İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRDÜRÜLÜYOR YAYILAN MÜSİLAJ İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRDÜRÜLÜYOR

Düzce Valiliği - Çevre, Şehircilik ve iklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nün 24.05.2024 tarihinde Akçakoca Belediyesine göndermiş olduğu yazıda; "12.02.1998 tarih ve 1479 sayılı bakanlığımız genelgesinde ilgili idarelerin yasalarla kendilerine verilen yetkileri, sorumluluk anlayışı içerisinde kullanarak, yasaları hâkim kılmaları gerekmektedir. Valilikler, yerel idarelerin ekipman, eleman ve gerekli güvenlik önlemleri gibi talepleri gerekli koordinasyon sağlayarak karşılamak ve bu şekilde mevzuata aykırı yapıların kontrol ve yıkım işlemlerini gerçekleştirmelerini temin etmekle yükümlülerdir.

Fi̇kret Albayrak-11

Bakanlığımıza intikal eden yazılarda, idarenin sorunları arasında maddi kaynak, eleman ve ekipman yetersizliği gibi nedenler gösterilmektedir. Oysa gerek il özel idareleri gerekse belediyeler yasalar ile kendilerine verilen görevleri yerine getirmek için zorunlu olan mali kaynağı bütçelerine koymakla yükümlüdür. Valilik görev alanında kalan uygulamalarla ilgili olarak il özel idare bütçelerinden yeterli ve gerekli kaynağın ayrılması temini konusunda gerekli işlemleri yapılması, gerekmekte olup aykırı davranış içinde bulunduğu anlaşılan yerel yönetimler hakkında idari ve adli soruşturma yapılacaktır." Yükümleri gereğince söz konusu mevzuata aykırı yapılar hakkında 3194 sayılı imar kanunu ve diğer ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda gerekli is ve işlemlerin ivedilikle yapılarak valiliğimize (Çevre, Şehircilik ve Çevre İl Müdürlüğü) ve Akçakoca Kaymakamlığı’na bilgi verilmesi hususunda gereğini rica ederim." ifadelerine yer verilmiştir.”