Düzce İtfaiyesi, 24 saat içinde şehrin çeşitli noktalarında meydana gelen 8 anız yangınına müdahale ederek söndürülmesini sağladı. Akınlar Mahallesi’nde dün meydana gelen ve 25 dönüm alanı etkileyen yangın ise 6 saatte kontrol altına alındı. Soğutma çalışmalarının gece boyunca ve ertesi gün de devam ettiği yangın bölgesine giden İtfaiye Müdürlüğü’nden sorumlu Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Burak Coşkun, yaptığı açıklamada anız yakmanın risklerinden bahsederek, vatandaşlara çağrıda bulundu.

3-305

Coşkun, bahçe bakımında ateş yakılmaması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi: “Akınlar Mahallesi’nde çıkan yangın 25 dönümlük bir araziye yayıldı. Vatandaşlara ait 2 dönümlük buğday tarlası ve 1 dönüm fındık tarlası da kısmen zarar gördü. Bu olayda herhangi can kaybı ve yaralı bulunmamaktadır. Düzce Belediyesi İtfaiyesi öncülüğünde birim müdürlükleri, İl Özel İdare, Gölyaka, Kaynaşlı ve Orman Yangın ekiplerinin 29 personel, 18 itfaiye aracı ve 4 iş makinesi ile müdahale ettiği yangın, 6 saat içinde kontrol altına alındı. Soğutma çalışmalarımız hala devam ediyor. Vatandaşlarımıza bu gibi olaylara neden olan anız yangınları ile alakalı uyarıda bulunmak istiyoruz. Bahçe temizliği sonrası ya da sebepsiz yere dökülen atıkların temizlenmesi için yakılan ateşler böyle üzücü olaylara sebebiyet vermektedir. Bu konuda vatandaşlarımızın daha dikkatli ve duyarlı olmalarını rica ediyoruz.”

2-400

“KÜÇÜK BİR KIVILCIM BÜYÜK BİR YANGINA DÖNÜŞEBİLİR”

ÇOK SAYIDA RUHSATSIZ SİLAH VE TÜFEK ELE GEÇİRİLDİ ÇOK SAYIDA RUHSATSIZ SİLAH VE TÜFEK ELE GEÇİRİLDİ

Düzce Belediyesi İtfaiye Amiri Mehmet Caner Polat da yapılan çalışmalardan bahsederken, bahçe bakımlarında ateş yakılmasının nelere sebep olabileceğini anlatarak, dikkat edilmesi gerekenleri paylaştı: “Öncelikle müdahaleye destek olan itfaiye teşkilatlarına ve kurumlarımıza çok teşekkür ediyorum. Anız yangınları toplumumuzun çok önemsemediği, ancak büyük felaketlere sebep olan olaylar. Bahçe bakım ve temizliklerinde ateş yakılmaması gerekiyor. Bakın bugün rüzgar var, bu rüzgar küçük bir kıvılcımın büyük bir yangına dönüşmesine neden olabilir. Dün aynen böyle oldu. Araçlardan izmarit atılmasından tutun, sobadan çıkan külü dökmeye kadar bunlar yangına sebep olabilir. 25 dönüm bir arazi ve vatandaşlarımıza ait tarlalar bu yangından zarar gördü. Burada dikkat etmemiz gereken şey; önce yangına müdahale ve yangın önleme eğitimleri almak. Biz eğitim vermeye hazırız. Sürekli vatandaşlarımıza eğitim veriyoruz zaten ve bunu ücretsiz yapıyoruz. Bizden eğitim talep etsin ve eğitim verelim. Böylece hem kendisini, hem de çevresini risklerden korusun.”

1-392

“AÇIK ALAN YANGINLARININ EN BÜYÜK NEDENİ BEŞERİ HATALAR”

Açık alan yangınlarının çok zor kontrol altına alındığını, doğal denge ve hava kalitesini, hatta yaşamı yakından tehdit ettiğini aktaran Polat, yangın riskinden kaçınmak için yapılacakları ve müdahale süreci ile ilgili bilgiler de paylaştı. Polat açıklamasında şunları söyledi: “Vatandaşlarımızdan ilk önce şunu istiyoruz; bilinçli davransınlar, bahçe bakımlarını zamanında yapsınlar, yangına sebebiyet verecek risklerden kaçınsınlar. Orman yangınlarının en büyük sebebi, hatta yüzde 98’i insan hatasıdır. Piknik alanlarında duyarsız davranışlar, açıkta ateş bırakmak, cam atıklar bırakmak, araçlardan atılan sönmemiş sigara atılması, en büyük sebeplerdir. Bu gibi durumlar şehrimiz, ülkemiz, hatta insanlığın geleceği açısından çok önemli. Aynı zamanda doğamızı da kirletmeye sebeptir. Burada da dün birçok canlı zarar gördü. Bu ekosistemimizi etkiliyor. Yangın hava kirliliğine de sebep oluyor. Yangın durumu ile karşılaştıklarında öncelikle 112’yi arayacaklar. Açık alan yangınlarını vatandaşların kendi imkanları ile söndürmeleri pek mümkün değildir. Çok hızlı yayılır ve hayati tehlike yaratabilir. İhbar verirken; doğru konum paylaşmak, olayı doğru şekilde yetkili kişilere aktarmak önemlidir. Daha sonra kendilerini güvenli alana götürmeleri gerekiyor ve tabii ki olayı çevreye duyurması gerekiyor ki hiç kimse afetten zarar görmesin.”

Editör: Liva Ünsal