ÖZLÜ DÜZCE LİSESİ MEZUNU, ONA SORUN ÖZLÜ DÜZCE LİSESİ MEZUNU, ONA SORUN

Düzce’de 2 gündür etkili olan kuvvetli yağışların bir kez daha afete dönüştüğü Yığılca, yeni bir riskle karşı karşıya… Şiddetli yağışlar sonucu suyun giderek yükseldiği Hasanlar Barajı’ndaki su seviyesinin savaklara kadar ulaşması nedeniyle Yığılca-Düzce kara yolu iki yönlü ulaşıma kapatıldı. Özellikle saat 23:00’den sonra barajda taşma tehlikesi oluşması halinde suyun tahliyesi için harekete geçilebileceği öngörülüyor. 1998 yılındaki sel afetinden bu yana Hasanlar Barajı’nda bu ölçüde bir alarm düzeyine geçilmemişti.

Düzce’de geçtiğimiz cuma günü akşam üstü etkisini göstermeye başlayan ve cumartesi gecesinden bu yana şiddetlenen kuvvetli yağış, birçok bölgede taşkın ve heyelanlara yol açtı. Şehrin bir kez daha yüzleştiği taşkınlara bağlı olarak bazı yollar çöktü, yol ve köprüler sular altında kaldı. Sağanak yağışın hayatı en fazla olumsuz etkilediği ilçe ise Yığılca oldu. Derelerden yükselen suların yerleşim yerlerine ulaşması yaşamı felç etti. Düzce Valisi Cevdet Atay’ın koordinasyonunda gün boyu devam eden afete mücadele çalışmaları kapsamında özel idare ekipleri sahada yoğun mesai harcarken, ilgili tüm birimler alarma geçirildi.

650x344-saganak-yagis-duzceyi-de-fena-vurdu-1656406331148

Son olarak 1998 yılındaki sel afetinde su seviyesi taşkın düzeyinde yükselen Hasanlar Barajı’nda benzer tehlike baş gösterdi. Günlerdir etkili olan kuvvetli yağışlara bağlı olarak barajın yükselmesi üzerine tedbir amaçlı kararlar devreye sokuldu.

duzcede-sel-bilancosu-otel-insaati-coktu-su-kesintisi-basladi_2593_dhaphoto5

Hasanlar Barajı’nın fazla suyunu boşaltmak için yapılan düzenek olan savaklara kadar yükselen su nedeniyle Yığılca-Düzce kara yolu ulaşıma kapatıldı. 

2030412

Suyun yola kadar erişme riski nedeniyle hem Düzce’den hem de Yığılca istikametinden ulaşıma izin verilmezken, giderek su seviyesi yükselen barajda özellikle saat 23:00’den sonra taşkın tehlikesi olabileceği tahmin ediliyor. Yetkililer olası bir sel felaketine karşı tüm ekiplerle teyakkuzda bekliyor.