banner851

banner955

DİBİ GÖRMÜŞTÜ, YÜZDE 100 DOLULUĞA ULAŞTI

Düzce'de geçtiğimiz yıl sonbahar aylarında kuraklık sebebi ile su seviyesi dibi gören Hasanlar Barajı’nda su seviyesi etkili olan yoğun kar yağışlarının ardından yükseldi. İstanbul’a su gönderen baraj yüzde 100 doluluk oranına ulaştı.

Sağlık & Çevre 02.04.2022, 12:20
9111
DİBİ GÖRMÜŞTÜ, YÜZDE 100 DOLULUĞA ULAŞTI

Türkiye’nin metropolü İstanbul’a su sağlayan önemli noktalardan biri olan Düzce’nin Yığılca ilçesinde yer alan Hasanlar Barajı, geçtiğimiz yıl yağışların az olduğu dönemde dibi gördü.

1 milyon 651 bin metreküp su kapasitesine sahip olan Hasanlar Barajı sonbahar aylarında son yılların en kurak dönemini yaşanırken doluluk oranı yüzde 15’e kadar geriledi.

Kar bereketiyle geldi

Düzce’de bu yıl sert geçen ve il genelinde yoğun kar yağışlarıyla kendisini gösteren  kış ayları bereketiyle geçti. Yağışlar ve kar erimeleri sonrasında yağışları Hasanlar Barajı’ndaki doluluk oranı yüzde 100 seviyesine ulaştı.

Kapaklar düzenli olarak açılıyor

Kentin yüksek kesimlerinde halen erimeyen karların olması sebebi ile herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması adına baraj kapakları günlük düzenli olarak açılıyor.

48 yıllık baraj Türkiye’nin en büyük hacimli barajlarından birisi olarak görülüyor.

Öncü Haber Merkezi / İHA

Yorumlar (1)
Sufi 9 ay önce
Sonsuz şükürler olsun Rabbimize, bu toprakların insanlarını dünyanın kıtlık tehlikesi yaşadığı bu dönemde RAHMETinden yoksun bırakmadı. Onu ne kadar hamd ve sena etsek az, tıpkı Resulullah Efendimiz buyurduğu gibi
Yeni Sayımız