Yeşilay’ın, "Sağlıklı yaşamın keyfini birlikte sürelim" sloganıyla tüm yurt genelinde düzenlediği 11. Geleneksel bisiklet turu, Kaynaşlı ilçesinde yoğun ilgi gördü. Yeşilay Kaynaşlı Şube Başkanı İsmail Korkmaz, etkinliğe katılanlara teşekkür ederken, ilçede her türlü bağımlılıkla mücadele ettiklerini açıkladı. Yeşilay’ın Türkiye genelinde ilçeler bazında sadece Kaynaşlı ilçesinde şubesinin bulunduğunu hatırlatan Korkmaz, “Gençlerimizi ve çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan kurtarmak için çalışmalarımız artarak devam ediyor” dedi.

"Sağlıklı yaşamın keyfini birlikte sürelim" sloganıyla, Yeşilay’ın 81 ilde eş zamanlı düzenlenen etkinliğin Kaynaşlı etabı, keyifli anlara sahne oldu. Yeşilay Kaynaşlı Temsilcisi İsmail Korkmaz’ın ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe Kaynaşlı Belediye Başkanı Efdal Altundal, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Harun İşçi, Bisiklet Federasyonu Düzce il Temsilcisi Selim Cicu ile Emniyet Amiri Cemalettin Saraç da katıldı.

Whatsapp Görsel 2024 05 06 Saat 15.13.37 B1F3695F

Bisiklet turu ve ilçede yürüttükleri bağımlılıkla mücadele ile ilgili çalışmalarını Öncü Haber mikrofonuna değerlendiren Yeşilay Şube Başkanı Korkmaz,

“Amaç farkındalık oluşturmak”        

Yeşilay her yıl bisiklet turu düzenliyor. Amaç farkındalık oluşturmak, bağımlılığa karşı. Bu yıl da 5 Mayıs'ta eş zamanlı olarak 81 ilde, saat 10:30'da olmak üzere tüm illerimizde bisiklet turu yapıldı. Bizde Kaynaşlı şubesi olarak bunu yaptık. Şöyle bir özelliğiniz var bizim, Kaynaşlı şubesi olarak. Türkiye'de ilçe şubesi olarak tek şubeyiz biz. Güzel bir katılımla yaptık. 80 sporcumuz katıldı. Protokolde katıldı, Belediye Başkanımız dahil olmak üzere. İl federasyonundan temsilciler geldiler. Ve turun sonunda kaymakamlık önünde stant açtık. Orada ürünlerimiz tanıtıldı. İkramlarımız oldu. Toplu fotoğraf çektirdik. Ve biz Yeşilay olarak bağımlılığa odaklandık” dedi.

RİSKLİ GÖRÜLEN VATANDAŞLAR SAĞLIK KURULUŞLARINA YÖNLENDİRİLDİ RİSKLİ GÖRÜLEN VATANDAŞLAR SAĞLIK KURULUŞLARINA YÖNLENDİRİLDİ

Whatsapp Görsel 2024 05 06 Saat 15.13.37 91A5E3A0

“Bağımlılıktan kurtulmak isteyenler YEDAM’a başvurabilir”

Alkol, sigara ve uyuşturucu bağımlılığından kurtulmak isteyenlerin Yeşilay Danışmanlık Merkezi’ne (YEDAM) kolayca başvuru yapabileceklerinin altını çizen Korkmaz,  “Bizim amacımız Türkiye genelinde her ilde örgütlerimizi tamamladık. Ve hızla çalışıyoruz. Bizimki tamamen gönüllü bir çalışma. Yeşilay'ınki Kızılay gibi gönüllü çalışma biz para pul olmadan çalışıyoruz yönetimle beraber. Yeşilay haftasında bir sağlık yürüyüşü yapıyoruz. Seminerler, konferanslar düzenliyoruz okullarımızda. Yine bir faaliyet olarak Esnaf elçisi projesi uyguluyoruz. Bağımlılıkla ilgili sıkıntı çeken bireylere yardımcı olmak amacıyla nedir? Ya nasıl yardımcı olacak 115 nolu bizim bir hattımız var. Burayı Yeşilay kurdu arayan vatandaş direkt bizim Yedam diye bir kuruluşumuz var. Gençler danışmanın merkezi kısa adıyla. Orada psikologlarımız var. Uzmanlarımız var. Ücretsiz terapi yapıyorlar. Kime bağımlılıktan kurtulmak isteyen vatandaşlarımıza hangi bağımlılık türü olursa olsun yani ister alkol, ister sigara içer uyuşturucu yahut da internet bağımlılığı dahil olmak üzere böyle bir hizmet var. Bunun bilinirliğini arttırmak için esnafların üzerinden biz çalışıyoruz. 75 esnafımızı biz elçi yaptık. Tek görevi var bu arkadaşlarımızın. Müşterileri yahut çevresinden beri olumsuz bir şeye rastladığı zaman olaya kurtulmak isteyip de ne yapmış bilemeyen vatandaşlarımız oluyor. Sadece onlara 155 ara diyecek. Uyuşturucu noktasında vatandaşımız biraz çekimser kalıyor. Deşifre olmak istemiyorlar. Aileler haliyle. Kimisi kapatıyor olayı. Kimse duymasın diye. Kimisi de reddediyor evladını. İkisi de yanlış. Çünkü bağımlılık bir beyin hastalığı. Tedavisi var bunun. Olayı üzerine gitmek lazım. İşte yedam merkezlerinden gelen vatandaşlar hiçbir şekilde onların bilgileri hiçbir kurumla paylaşılmıyor o işin notasını da çekicisi olanları rahatlatmak için bunu söylüyorum. Yani nereden buldun? Nereden aldın? Gibi sorular yok. Hiçbir kuruma bilgi verilmiyor. Hatta TC'si bile sorulmuyor vatandaşın. Ama onu sorgulamak değil. Yargılamak değil. Amaç onu kurtarmak. Yardımcı olmak. Bu noktada rahatlıkla vatandaş oraya gidebilirler. Hiçbir şekilde çekince duymasınlar. Acaba bizi bir yerlere bildirirler mi? Hiç kimseye bildirmeleri mümkün değil. Şimdi mevzuatta öyle bir değişiklik yapıldı” açıklamalarında bulundu.

Whatsapp Görsel 2024 05 06 Saat 15.13.37 009Ccde8

HABER: Savaş ARI

KAMERA: Emirhan DÖGEL