banner851

banner955

UYARI ÜSTÜNE UYARI GELDİ

Türkiye, bugünden itibaren yazın en sıcak günlerinin yaşanacağı "eyyam-ı bahur"un etkisine girecek. Düzce’de hissedilen sıcaklık 40 dereceyi geçecek.

Sağlık & Çevre 31.07.2021, 11:22 01.08.2021, 15:36
4196
banner986

Türkiye’de hava sıcaklıkları zirveye çıkacak, yaz mevsiminin en sıcak ve boğucu günleri yaşanacak. Yurdun dört bir yanında orman yangınlarıyla mücadele sürerken yeni yangınlar için risk de artacak. Düzce de eyyam-ı bahur sıcaklarıyla kavrulacak. Hissedilen sıcaklık 1 hafta boyunca 40 derecenin üzerinde seyredecek.

Güneş yanığı ve sıcak çarpması gibi olumsuzluklara karşı vatandaşlar dikkatli olmaları konusunda uyarılırken gündüzleri dışarı çıkmamak gerekiyor. Meteoroloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Güven Özdemir, "Suyumuzu israf etmemeliyiz. Sabah 10.00-17.00 saatlerinde mümkün olduğunca dışarı çıkılmamalıdır. Kalp, astım, şeker, sara ve diğer kronik rahatsızlığı olanların ve çocukların bu sıcak havalarda çok dikkatli olması gerekir. Ayrıca dışarı çıkanlar şemsiyesiz dışarı çıkmasınlar. İnsanlar bol sulu gıdalar alsınlar. Günümüzde deniz kenarında yazlığı olanların artık bol oksijen olan yüksek kesimleri, yaylaları tercih etme meyli artış göstermektedir." diye konuştu.

ORMAN YANGINLARINA KARŞI BİR DİZİ YASAK KARARI ALINMIŞTI

Düzce Valiliği, Meteoroloji Müdürlüğü’nden alınan hava tahmini raporlarında sıcaklık değerlerinin artacağı belirtilmesinden dolayı önümüzdeki günlerde oluşabilecek olağanüstü hava halleri nedeniyle, mevsimsel veya insani faktörlere dayalı olarak orman yangınlarının artabilme ihtimallerine karşı bir dizi yasak kararı almıştı. Buna göre Düzce il genelinde ikinci bir emre kadar ormanlık alanlara, tabiat parklarına ve mesire alanlara girmek ve anız yakmak yasaklandı. Düğünlerde havai fişek ve dilek feneri de kullanılamayacak. Olası yangınlar içinse teyakkuz halinde olmak için kriz masası oluşturulacak.

Yorumlar (3)
SERAP 1 yıl önce
ARABİSTAN DEGİL BURASI
TÜRÇE LÜTFEN
öztürk 1 yıl önce
ne bu yaa arap yağdanlığını bırakın artık..bu araplar kendilerini üstün ırk zannedecek bilmiyoki elin ülkesinde....sıcak hava de geç...
8181 1 yıl önce
Ormanlık alanlar tenha bölgeler in cin top oynadığı yerler neyse anlarımda tabiat parkları ne alaka? Mangal yakmayı yasaklarsın parklarda olur biterdi. Zaten merkezde nefes alacak bir yer yok her yer beton. Allah bu yangınları çıkaranları KAHHAR ismiyle kahru perişan eylesin.
23
açık