DÜZCE’DE FERAH ZEYDAN RÜZGÂRI DÜZCE’DE FERAH ZEYDAN RÜZGÂRI

Düzce’de 23 Kasım sabah 04:08’de meydana gelen 5,9 şiddetindeki depremin ardından şehir genelinde hasar tespit çalışmaları 9. gününü tamamladı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı personeller, özel idare ve Düzce Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ekiplerinin ortaklaşa çalıştığı hasar tespit işlemlerinde, farklı illerden binden fazla teknik personel de görev yapıyor. İmar ve Şehircilik Müdürlüğü de 30 kişilik teknik ekiple, talep olsun ya da olmasın tüm yapıları inceleyerek hasar tespit çalışmalarına katkı sağlıyor.

30 GÜN İTİRAZ SÜRESİ VAR

Sahada yapılan çalışmalar ilgili açıklamada bulunan İmar ve Şehircilik Müdürü Kalender Aydın müdürlük olarak; 6 mahallede 30’a yakın teknik personel ile hasar tespit çalışmalarına destek verdiklerini belirterek, yapılarına hasarsız veya az hasarlı tespiti yapılan vatandaşların endişe etmemeleri gerektiğini kaydetti.

“TAŞIYICI SİSTEMİ ETKİLEMEDİĞİ SÜRECE SORUN OLUŞTURMAZ”

12 Kasım Düzce Depremi’ne benzer şiddetle hissedilen bir depremle sarsılan Düzce’de, binalarda meydana gelen çatlakların, taşıyıcı sistemi etkilemediği sürece sorun oluşturmayacağının altını çizen Aydın, şöyle devam etti: “Çalışmaları; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koordine ediyor. Sahada farklı illerden bine yakın personel hasar tespit çalışmalarına destek veriyor. Binalardaki hasar tespit çalışmaları tamamlandıktan sonra sonuçlar, kaymakamlıklar ve muhtarlıklarda 30 gün süreyle askıya çıkacak, vatandaşlarımız bu süre içinde hasar tespitleri için kaymakamlarımıza veya AFAD il müdürlüğüne dilekçe ile itirazda bulunabilir.”

“DEPREM YÖNETMELİĞİ HARFİYEN UYGULANIYOR”

Depremi daha önce iki kez tecrübe etmiş ve yıkıma uğramış bir şehir olan Düzce’de deprem farkındalığının çok yüksek olduğunu belirten mimar olan İmar ve Şehircilik Müdürü Kalender Aydın, son yaşanan depremde can kaybı ve yıkım olmamasında en büyük etkenin; 12 Kasım Düzce Depremi sonrası değişen deprem yönetmeliği dahil, ilgili yönetmeliklerin titizlikle uygulanması olduğunu vurguladı.

Aydın, “Düzce deprem kuşağında olan bir şehir. Sadece Düzce’de değil dışarıda da meydana gelecek olan depremlerin de ilimizi etkileyeceğinin bilincinde olarak, sahadaki arkadaşlarımızdan gelen verilere bakarak, önceki depremlerde olduğu gibi, bu depremden de gerekli dersleri çıkarıp, varsa eksiklerimizi görerek, hasarlarımızı en aza nasıl indiririz bunun için çalışmaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.