Düzce’de yeşil altın fındıkta hasat dönemi devam ederken yüzler gülmüyor. Türkiye’nin tek başına dünya ihtiyacının yüzde 70’ini karşıladığı fındığını ele geçirerek tek başına söz sahibi haline gelen tekel firma, sektörde istediği gibi at koşturmaya devam ediyor.

Çiftçinin alın terine göz diktiler

Karadenizliler’in bir yıl boyunca emek verdiği mahsulünü en ucuza almak için kırk takla atarak çiftçinin alın teri üzerinden en yüksek karı elde etmeyi hedefleyen şirketin fındık alım fiyatı devletin belirlediğinin oldukça altında kaldı.

Devlet 82 lira 50 kuruş, tüccar 73 lira

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), levant kalite fındığın kilogramını 82 lira 50 kuruştan almaya hazırlanırken Ferrero’nun tek başına yönlendirdiği serbest piyasadaki fiyat ise bunun en az 10 lira altında kaldı. Düzce’de an itibariyle serbest piyasada 50 randıman kabuklu fındığın kilogram fiyatının 73 lira olduğu öğrenildi.

TMO alıma başlayınca ne olacak?

Kota uygulaması nedeniyle vatandaşlar mecburen tüccara fındık vermek zorunda kalırken 28 Ağustos’ta TMO’nun fındık alımına başlamasıyla birlikte fiyatların nasıl seyredeceği ise merak konusu oldu. Eylül ayının ilk haftasıyla birlikte Düzce’de fındık hasadının tamamlanması ve yeni eğitim öğretim yılı öncesinde piyasaya yüklü miktarda fındık akışının olması bekleniyor.